Čistou stopou

Co se týče malebnosti, není naší stověžaté matičce co vytknout. Členitý terén Pražské kotliny ovšem Praze nepřináší jen dechberoucí panoráma. V kotlíku vltavského údolí, v zimních měsících pod inverzní pokličkou,se vaří pořádně hustá smogová polévka.

Dechberoucí pražské ovzduší 

Zdá se, že všechny cesty vedou ne do Říma, ale do našeho hlavního města. Alespoň podle kvality ovzduší. Funkce národního i mezinárodního dopravního uzlu a nadužívání aut k přesunům po pražských ulicích odsoudily Libušino město k ovzduší, které by i chorobný optimista označil za zdravé jen stěží. A tak všichni Pražané denně dýchají vzduch s ohromujícím množstvím jedovatých příměsí.

Ať se práší za kočárem

Mezi nejproblematičtější složku znečištění pražského ovzduší patří prach. Jinak také nazývaný PM10 a PM 2,5. Prachové částice nepatrné velikosti, které neustále chrlí například dieselové motory, jsou nám při dýchání k dispozici často. Dokonce nejen ve chvíli, kdy se z výfuku vykulí na světlo světa. Auta svištící pražskými ulicemi je opakovaně víří a projíždějící kolony navíc z asfaltu uvolňují další prach. A tak nám sbírka částic ve vzduchu utěšeně roste. A že prach opravdu není něco, co by lékař předepsal jako součást zdravotní procházky, je jasné.


Sdílejte: