Den bez aut na Národní

Čistá mobilita Akce
Car free day
Den Bez Aut

Nenechte si ujít historický okamžik 22. září, kdy se Národní třída stane na jeden den pěší zónou.

Mezinárodní den bez aut 22. září je svátkem, jehož oslavou vrcholí aktivity Evropského týdne mobility. V Evropských metropolích vznikají v tento den nové pěší zóny, na kterých probíhají nejrůznější aktivity spojené s udržitelnou dopravou ve městech a veřejným prostorem. Letošním tématem je „Chytrá mobilita. Silná ekonomika“ Letošní oslavy proběhnou na ulici Národní, která bude na 24 hodin věnována všem, kteří se chtějí dozvědět něco zajímavého o dopravě ve městě nebo si užít příjemnou procházku v centru města bez motorových vozidel. Po tuto dobu bude také na ul. Národní upraven dopravní režim a zřízeny objízdné trasy (o tom více ZDE), což umožní pohodlné a bezpečné pěší spojení od dolní části Václavského náměstí až k Národnímu divadlu. Provoz MHD bude samozřejmě zachován. Pro návštěvníky je připravena řada zajímavých aktivit, kterých se můžete zúčastnit v čase od 8:00 do 20:00.

Program na hlavní scéně

9:30

 
Divadelní představení pro děti Červená stát! Zelená jedem! 

 
11:20 Tisková konference o krocích Hl. m. Prahy směrem ke zdravějšímu městu
  Náměstek primátorky a radní pro dopravu HMP Petr Dolínek představí aktuální kroky města v oblasti dopravy. Poprvé bude k vidění také nový klip kampaně Čistou stopou Prahou. 

 
12:30 Slavnostní zahájení výstavy Město v pohybu dánským velvyslancem Christianem Hoppem Více...Slavnostního zahájení se zúčastní radní pro oblast životního prostředí HMP Jana Plamínková a starosta městské části Praha 1 Oldřich Lomecký
   
13:00

 
Divadelní představení pro děti Červená stát! Zelená jedem!

 
13:00 Urban Walk určeno dětem 
  Komentovaná prohlídka v okolí Národní třídy určená pro mladší posluchače, kteří budou zábavnou formou seznámeni s významem veřejného prostoru, včetně principů jeho tvorby, a detailem města se zaměřením na dopravu. Provádí odborníci z Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Prohlídka začíná před hlavní scénou. Více ...

 
14:00 K poslechu i do tance zahraje kapela Dixibend 
  Kapela strážníků městské policie s již už sedmiletou tradicí vás potěší příjemnou hudbou v rytmu swingu a jazz.

 
15:00

 
Urban Walk pro děti i rodiče Více ...

 
16:00 Příběh dopravy v centru města 
 
O tom, jak fungovala doprava v centru města v dobách předešlých a jak se změnila, bude vyprávět Petr Ryska – Praha Neznámá

 
17:15 Křtění první pražské mapy pro pěší

"Krůček po krůčku" to je heslo, kterým bude pokřtěna první pražská mapa pro pěší vydaná městem. Mapa a zároveň nástěnný plakát říkát "S chůzí jste vždy o krok na před", že je to pravda vás přesvědčí proděkan 1. lékařské fakulty UK NUDr. Martin Vokurka.
   
17:30 Panelová diskuse na téma „Chytrá mobilita. Silná ekonomika.“ 
  Přijďte si poslechnout, co se skrývá pod pojmem chytrá a čistá mobilita a jaký vliv má tato doprava na naši ekonomiku. Jaký je vliv nadměrného množství aut na naše zdraví? Postavíme někdy vůbec dostatek silnic? Spasí nás elektromobily? Přijďte se zeptat!

Hosté: Ekonom Ing. Jakub Stránský, Ph.D.; bývalý český velvyslanec v Dánsku PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka; Ing. Vít Sedmidubský z Odboru strategie Ministerstva dopravy, proděkan 1. Lékařské fakulty UK MUDr. Martin Vokurka; doc. Michal Vojtíšek, M.S., Ph.D. z centra vozidel udržitelné mobility Fakulty strojní ČVUT

 
19:00 Urban Walk pro dospělé Více ...

 
19:00 Projekce filmu Lidský rozměr

Velkoměsta jsou moderní a okouzlující. Jsou však opravdu dobrými místy k životu? Vznikly jako stroje na bydlení a práci, mezi nimiž jsme nuceni se přepravovat auty. Řídí se statistikami, katastry, racionálními výpočty dopravních tepen a snahou o maximální funkčnost.  Více...

 

Po celou dobu dne budou na Národní třídě probíhat aktivity, které si provás připravily partnerské organizace, odpočinout si budete moct v některé z našich oddechových zón nebo shlédnout jednu ze dvou fotografických výstavPLÁNEK ROZLOŽENÍ AKTIVIT

Průběžný program

Po celý den od 8:00-20:00 se můžete zastavit u některého ze stánků, které si pro vás na téma udržitelné mobility připravily následující organizace:

logoANTHROPICTURES Workshop pro děti i dospělé, který nabídne tvorbu mentálních map místa, které považují za svůj domov. Mentální mapa je grafickým uspořádáním klíčových slov, která jsou doplněná obrázky, které vyznačující vzájemné vztahy, sítě a souvislosti. Můžete jí využít například k učení, plánování nebo řešení problémů.

Spolek Anthropictures se dlouhodobě zabývá aplikovaným výzkumem v oblasti územního plánování, participace s veřejností a kulturního rozvoje.

I proto nás zajímá, jestli vnímají prostor dospělí a děti odlišně? A co je pro ně v okolí bydliště důležité?

Během workshopu si s námi budete moct vyzkoušet nakreslit (zhotovit) mentální mapu vašeho žitého prostředí. Zaměříme se na prvky ve veřejných prostranstvích a zapojíme Vaší fantazii, při vymýšlení toho, co nového byste ve svém okolí přivítali. Je libo lavičku, stromeček, méně aut nebo dokonce dinosaura? Přijďte a udělejte si vlastní návrh! Z vašich výtvorů vznikne výstava, která bude postupně tapetovat náš stánek na Národní třídě, během Dne bez aut.

 

logoAUTONAPŮL První český carsharing Autonapůl představí sdílené auto s unikátním systémem vyzvedávání čipovou kartou nebo chytrým telefonem. Dozvíte se více o carsharingu, možnosti využití Autonapůl v Praze i dalších českých městech. Názorně vám předvedeme, kolik místa v ulicích se dá díky carsharingu ušetřit a využít smysluplněji. Děti se u nás také nebudou nudit - poskládají si své vlastní sdílené autíčko.

 

logoAUTO*MAT Co pro město znamená "udržitelná mobilita"? Co si pod tímto pojmem představit a jaké přínosy může mít pro obyvatele města, které funguje podle jejích zásad? Přijďte se o budoucnosti našich měst dozvědět víc na stánek iniciativy Auto*Mat, kde si můžete popovídat s odborníky na městskou dopravu a zároveň prohlédnout výstavu jednoduchých infografik o udržitelné mobilitě a dopravním plánování. A už jste slyšeli slovo “cargokolo”? U nás jich i několik uvidíte, budete si je moci vyzkoušet a zjistíte, jak mohou být tyto náklaďáky na lidský pohon pro městskou dopravu užitečné. K tomu si dejte točené pivo či kávu z našeho pojízdného stánku a pobavte se výstavkou originálních obrázků, jak udržitelnou mobilitu vnímají děti.

Součástí programu bude také setkání a předváděčka cargokol:

Víte, jak vypadají nákladní kola? Jak na kole pohodlně vozit dvě děti, čajovnu nebo sud s pivem? Chtěli byste si nákladní kolo vyzkoušet, či dokonce uvažujete o jeho pořízení? Nebo nákladní kolo máte (či vedete ve svém cykloobchodě) a rádi byste se s ním pochlubili? Pak si toto setkání rozhodně nenechte ujít! Po celý den budeme prezentovat nákladní kola, dozvíte se o nich více a vybrané kousky si budete moct projet na zkušební trati.

Sraz soukromých cargokol pro ty, kdo nemohou zapůjčit své miláčky na celý den, proběhne mezi 18 a 20 hodinou. Umíte přepravit víc než jen dvě brašny? Přijeďte se pochlubit!

 

logoBAJKAZYL Interaktivní prohlídku základních dílů jízdních kol s kvízem pro děti i dospělé nabízí Bajkazyl. Využijte také možnost vyzkoušet si některé servisní úkony a projet se se zajímavým kolem. Najdete zde také odpovědi na otázky, proč je svépomocná cyklodílna v centrech měst tak důležitá a co všechno znamená Bajkazyl.

 

logo

CYKLOSPECIALITY Přijďte se seznámit s koly určenými pro městský provoz. Vyzkoušet si u nás můžete městská elektrokola, skládací elektrokola, taktéž skládací kola Brompton a Tern. V neposlední řadě poté desénové skládací kolo Strida určené výhradně pro městský provoz a kombinovanou dopravu. Abychom nezapomněli na naše nejmenší, máme zde k vyzkoušení i dětská kola od 4 – 10 let. Každou hodinu s Vámi vyrazíme na krátkou projížďku, při které Vám vysvětlíme na co si v městském provozu dávat pozor a jakým způsobem se na silnici chovat. Těšíme se na Vás.

 

LOGO

CAR4WAY Největší česká carsharingová společnost představí několik aut s vlastním rezervačním a odemykacím systémem. Návštěvníci budou mít možnost vyzkoušet rezervační systém a seznámit se s naší nabídkou sdílených vozů nejen v Praze, ale i v dalších městech.  Pro děti máme připravený malý test jejích znalostí povinné výbavy na kole a dopravního značení.

 

logoČESKÉ DRÁHY Na stánku ČD vám budou zodpovězeny všechny dotazy týkající se možností moderní železniční dopravy. Připravena je pro vás také znalostní soutěž o věcné ceny. Prezentovány zde budou také půjčovny kol ČD Bike včetně kol, které mají v nabídce (e-kola i klasická). Samozřejmě si je budete moct i vyzkoušet. K oddechu je připravena zábavná hra ve stylu „člověče nezlob se“ a to opět s dárečkem pro výherce. Ani děti nepřijdou zkrátka a můžou se těšit na řadu aktivit se sladkou odměnou.

logo

ČESKO JEDE Na stánku budou k dispozici cyklomapy dálkových tras i nejatraktivnějších koutů České republiky.  Každý si může odnést tipy na výlety po nejhezčích místech naší země, informace o novinkách v dopravním značení, i o přepravě kol ve vlacích či možnosti  kola si zapůjčit v železničních stanicích.

 

logo

ČISTOU STOPOU PRAHOU  Na kole, pěšky, eko vozidly nebo třeba MHD. Po městě to jde tolika různými způsoby. Nejen autem! A my o tom dáváme vědět. Aby lidé věděli. Aby to zkoušeli. Aby si to užívali. Aby šetřili. Pražské ovzduší i vlastní peněženku.

Zastavte se do stánku ČSP pro novou pěší mapu Prahy nebo pro aktualizované vydání pražského souboru cyklomap. Změřte si své kroky a rozehrajte příběh stop.  Odcházet budete se vzpomínkou, že jste byli na pěší zóně – Národní. 

 

logo

DĚLÁM CO CÍTÍM  jak jezdit Prahou na kole bezpečně a stylově, hravě a s radostí. Víte, jak najít nejlepší cestu napříč Prahou na kole? Nejrychlejší nebo naopak pohodovou trasu si může najít každý sám, pokud máte přívěsný vozík, nákladní kolo nebo tandem, doporučíme Vám vhodnou trasu s ohledem na vaše potřeby. Na místě budou zajímavé tipy pro jízdu na kole ve formě záložek do knížky.  Zvládnete namalovat správně detaily kola? Za odměnu si odnesete sladkou perníkovou odměnu ve tvaru klasického nebo nákladního kola.

 

 

logo

DIVADLO VIOLA  Původně Poetická vinárna Viola vznikla jako ostrůvek tvůrčí svobody, zejména pro mladé tvůrce i diváky. Od začátku se v síti pražských divadel vymezila svojí dramaturgickou výlučností a vynalézavostí. Byla místem setkávání „slušných lidi“, oázou kulturnosti a morálky.

Přijďte se podívat, jak divadlo funguje dnes, co má v repertoáru a jak vypadá v zákulisí. Návštěvníci se mohou těšit také na drobné občerstvení.

 

logo

ELEKTROKOLA Představíme vám nejrychlejší dopravní prostředek ve městě – elektrokolo. na testovací dráze bude možné otestovat několik různých typů elektrokol – skládací, nízko-nástupové, trekingové i terénní modely. Specialistů z ekolo.cz, kteří se tímto druhem dopravy zabývají již od roku 2007, se bude možné zeptat na cokoli, včetně možnosti naplánování ideální trasy na elektrokole z domova do zaměstnání, nebo využití bezplatné spolujízdy díky projektu ekolo.cz – www.cykloskola.cz.

 

logoEKOLOGICKÁ VÝCHOVA odboru ochrany prostředí MHMP. Na stánku budeme představovat a distribuovat publikace, mapy a informační letáky o pražské přírodě – naučných stezkách a chráněných územích v Praze, lesích a parcích v Praze, atd. vydané Odborem ochrany prostředí MHMP. Dále budeme prezentovat formou publikací a jiných materiálů (omalovánky, puzzle, …) ekologickou výchovu v Praze a její Krajskou Koncepci a organizace ekologické výchovy v Praze.

Děti i dospělí se mohou těšit na spoustu zajímavých aktivit jako: slepá mapa o pražské zeleni, poznávačka ptactva, mobilní chodníček pro bosé nožky, přiřazování stop, křížovky a další společenské hry. Pro zúčastněné jsou nachystány odměny.

 

logo

GALASOVY CYKLOJÍZDY Láďa Galas organizuje pravidelně společné projížďky Prahou. Jakou mají atmosféru uvidíte na výstavě fotografií, kterou si pro vás připravil. Spatřit zde můžete také kuriozitu - jízdní kola ve stylu "chopper a volant". Pro děti je připravena drobná vědomostní soutěž.

 

logo

HOMEPORT Praha  Slyšeli jste už někdy o Bike Sharingu? Neboli systému veřejných sdílených kol?  Homeport vám představí  5. generaci bikesharingu s hybridní stanicí pro elektrokola. 

Zájemcům bude k dispozici unikátní elektrokolo určené pro náročné podmínky bikesharingového provozu a budete si moct vyzkoušet,  jak fungují automatické půjčovny a projet se na speciálním městském kole.

 

logo

INSTITUT PLÁNOVÁNÍ A ROZVOJE HMP - IPR pro vás připravil výstavu o dopravě, na které se dozvíte proč je dobré mít centrum bez aut, kudy lidé cestují po městě nebo za jak dlouho se dá dostat na různá místa různými dopravními prostředky. Součástí výstavy bude i interaktivní zakreslování do mapy.

Vydat se můžete na některou ze společných komentovaných prohlídek Urban Walks. Tyto Urbanistické vycházky jsou zaměřeny na význam a tvorbu veřejného prostoru, tedy detail města. Cílem je vysvětlit co je veřejný prostor, jaký je jeho význam ve struktuře města, jaká jsou základní pravidla a principy vytváření veřejných prostranství a zároveň představit hlavní činnosti IPR v této oblasti. V rámci tří vycházek na Dnu bez aut se zaměříme na téma veřejného prostoru a dopravy na Národní třídě a okolí. Provádět bude Petr Kučera a sraz je před hlavní scénou ve 13:00, 15:00 a 19:00.

Na informačním stánku IPR s brožurami se dozvíte veškeré informace o činnosti IPR Praha. Budete si moci zakoupit publikace Manuál tvorby veřejných prostranství hl. m. Prahy (400 Kč) nebo Pražské stavební předpisy (235 Kč), k dispozici budou brožury. Na počítači si budete moci vyzkoušet navrhnout vlastní ulici. Na vaše dotazy budou odpovídat odborníci z naší Kanceláře dopravní infrastruktury a Kanceláře veřejného prostoru.

 

logo

KOVO Praha – sportovní centrum mládeže si pro vás připravilo prezentaci různých typů kol. Není totiž kolo jako kolo. Liší se konstrukčně, vlastnostmi i vzhledem. Na stanovišti budou vystaveny různé druhy dráhových kol: na stíhací disciplíny, na omniové disciplíny, silniční kolo, silniční kolo na časovku, cyklokrosové kolo, horské kolo, kolo na BMX. Pokud se rozhodnete pro sportovní cyklistiku, určitě se setkáte s tréningem na válcích nebo na trenažéru. Přijďte si to vyzkoušet!  

 

logo

LÍTAČKA Na letošním Dni bez aut se návštěvníkům zblízka představí také pražská Lítačka. Dozvíte se vše o jejím fungování, jak si o ni jednoduše zažádat nebo vyměnit za starou Opencard.

Děti i dospělí pak mohou nechat vyletět až do nebe svá přání a vzkazy napsané na zářivě zelených "lítačkových" balóncích. Pouštět do výšin a fotit se budou každou celou hodinu u stánku Lítačky.

 

logo

MĚSTO S DOBROU ADRESOU – Iniciativa „Město s dobrou adresou" sdružuje lidi a organizace, kteří chtějí zlepšovat prostředí ve svých městech. Napište nám, jak by mělo podle vašeho názoru vypadat ideální město a co znamená pro Vás „dobrá adresa“. 

logo

MĚSTSKÁ POLICIE – oddělení prevence si pro vás připravilo jízdu zručnosti. Modelová trať vám pomůže odhalit všechny nástrahy, se kterými se v provozu můžete setkat.

 

 

logo

NADACE PARTNERSTVÍ Pokud vás zajímá fenomén dálkových cyklotras, rozhodně se nezapomentě zastavit právě zde, u stánku NP. Na stánku budou k dispozici mapové podklady k dálkovým cyklotrasám, především stezky Greenways, EuroVelo, představena bude jejich současná podoba a to nejen na území České republiky, ale také v Evropě. Budou zde dále poskytnuty materiály i k místním trasám, typy na odpočinkové i romantické výlety po okolí Prahy. Důraz bude kladen na nejznámější i nejdostupnější dálkové stezky jako je Labská a Vltavská stezka, které jsou lehce dostupné vlakem z Prahy, dále jakým způsobem je možné kombinovat vlak a kolo. Zmíněné budou turistické cíle a doporučená ubytovací a stravovací zařízení s certifikací Cyklisté vítáni.

 

logo

OBLÉKÁME HADA EDU – Hra, která učí děti aktivní mobilitě a propaguje udržitelné formy dopravy jako zábavné, společenské a zdravé aktivity jak pro životní prostředí, tak pro rodiče/děti. Na místě bude možné seznámit se s výsledky i způsobem hry, vyzkoušet si „hadí slalom“  - řízení nanečisto na dráze přímo na chodníku mezi kužely. Chcete si vyzkoušet, jak vidí lidé se zvýšenou hladinou alkoholu v krvi? S pomocí speciálních alkobrýlí to každý může zkusit na vlastní oči.

 

LOGO

POLAĎ PRAHU Jak se tvoří plán mobility pro Prahu a okolí? Proč je důležité mít plán na několik let dopředu?  Odpovědi na tyto otázky a nejen to, se dozvíte na stánku Polaď Prahu. Kromě toho, že si s dopravním odborníkem pohovoříte o tom, co v dopravě trápí Pražany nejvíce, budete mít také příležitost seznámit se s mapami, které zobrazují ty největší dopravní problémy v metropoli. Budete se ale také náramně bavit. Ti nejmenší nakreslí křídami na zem obrázky, jak si představují dopravu v hlavním městě. Dětem bude také určená soutěž pro doplnění stanic metra na slepou mapu. Ale nudit se nebudou ani dospělí. Prověří si své znalosti z dopravy v tipovacím testu. Pro nejúspěšnější máme připravenou unikátní dopravní hru, ale s prázdnou neodejdou ani ti ostatní.

 

logo

PRAHA NEZNÁMÁ Procházky PN vás často dovedou do míst, které ani rodilí pražané neznají. Zajímavé historky a perličky z minulosti vám Prahu vtisknou nenávratně do srdce. Kdo okusil jednou, podléhá touze poznat ji celou. Přijďte se i vy dozvědět, jaká zákoutí a čtvrtě můžete s PN navštívit.

Navíc je pro vás připravena speciální komentovaná vycházka s názvem „Národní třída včera a dnes“, které se můžete zúčastnit každou sudou hodinu (mimo 8:00, 16:00 a 20:00).

Na vycházce si připomeneme dějiny Národní třídy a řekneme jak se postupně z městského příkopu s hradební zdí měnila na městskou promenádu a stává se centrem českého společenského života 19. století. Vzpomeneme na zdejší významné kavárny a jejich osobnosti. Podíváme se na architektonické skvosty, které nás zde obklopují a zahrnují širokou škálu stavebních slohů a stylů počínaje barokem, přes klasicismus, neorenesanci až po secesi a moderní architekturu. Dozvíme se i o mostu, který neunesl tramvaj a lidé proto pře něj museli přecházet pěšky a ještě spoustu dalších zajímavostí.

 

logo

PRAŽSKÉ MATKY Organizace Pražské matky u svého stánku přivítá děti, pro které má připravené hry i soutěže a samozřejmě také lákavé odměny. Děti si mohou zaskákat panáka, nebo malovat křídami po chodníku. Dozví se, kolik by člověk měl udělat kroků každý den a zkusí odhadnout jak je to daleko. Budeme pořádat soutěže v zavazování tkaniček a společně vytvářet obraz plný bot.

Pražské matky v rámci projektu Bezpečné cesty do školy napomáhají tomu, aby více dětí mohlo chodit do školy pěšky nebo jezdit na kole či koloběžce. Přijďte nám říct, jak se u vás cestuje do školy nebo jak vy jezdíte do práce.

Návštěvníci stánku budou mít možnost na mapě Prahy vyznačit místa, která by jako pražští chodci chtěli zlepšit. Chybí vám v ulicích stín stromů? Nemáte se kde posadit? Máte nápad, jak oživit náměstí? Postrádáte pítko nebo veřejnou toaletu? Přijďte zakreslit váš podnět do mapy.

logo

 

ROPID – Regionální organizátor Pražské integrované dopravy. Nespočet aktivit pro malé i velké doplní prezentace odbavovacích zařízení a různých tipů nízkoenergetických displejů pro smart zastávky. Ke sledování zde bude také připravena ukázka dat o pohybu vozidel v reálném čase.

 

 

logo

ZÓNY PLACENÉHO STÁNÍ  neboli „parkovací zóny“ jsou jedním z nástrojů, jak zklidnit město a tvořit prostor určený pro chůzi a příjemný život.  Během Dne bez aut vám budou k dispozici zkušení odborníci, kteří vám odpovědí na vaše dotazy. K dispozici budou pro zájemce připraveny informační materiály nejen o zónách, ale i o OSU - osobních stránek uživatele, které do budoucna po registraci umožní lidem měnit a vyřizovat všechny věci v souvislosti se zónami ze svého počítače elektronicky.

 

Oddechové zóny

přijít si jen tak posedět, pokecat s kamarády, odpočinout si a ještě se něčemu přiučit – i to je součást Národní v Den bez aut

Bosá zóna - Naboso

logoNejen s dlažbou, ale i s různými dalšími povrchy se můžete ve městě setkat. Zkoušeli jste si je někdy pořádně vychutnat? Bez bot? … I bosé nohy mají své výhody. Hlavní součástí bosé zóny je stánek Naboso, který bude prezentovat zdravou bosou (barefoot) obuv, která kombinuje výhody bosé chůze se společenskou a ochrannou rolí bot, viz www.naboso.cz.

Prezentována zde bude také nová forma pěší turistiky Klubu českých turistů,  zdravá, zajímavá a pohodová turistika naboso, viz www.TuristikaNaboso.cz. Součástí prezentace bude bosá dílna pro malé i velké - ca 12 zajímavých a zábavných činností pro bosé nohy. Opět pro děti i po dospělé zde bude možnost vyhledávané a oblíbené chůze naboso ve střepech. Ve 14:00 h startuje od stánku naboso hromadná bosá vycházka po blízkém okolí, vedená zkušeným bosým instruktorem. V 17,30 h startuje od stánku hromadný bosý běh, vedený zkušeným běžeckým trenérem. 

Zóna Městské knihovny

logoNejen k deštivým dnům, které trávíte v posteli, ale i k posezení v parku či na lavičce patří nepochybně knížka! Tuto oddechovou zónu si pro vás připravila Městská knihovna a její mobilní pobočka „Knihovna v krabici“

Knihovna v krabici poskytuje všechny standardní služby kamenných poboček. Můžete si tu založit čtenářský průkaz, vrátit nebo si půjčit knihu, v naší relaxační zóně si můžete číst nebo jen listovat ve vybrané nabídce knih pro děti i dospělé. Najdete zde krásnou i naučnou literaturu, české i světové romány, komiksy nebo obrázkové knížky pro děti. Připraveny jsou také stolní hry a malá dílna pro děti, které si tu mohou vyrobit a graficky upravit vlastní knížku. Pro všechny věkové kategorie je pak připraven plackovač na výrobu placek na triko. Se vším vám rádi poradí dva schopní a ochotní knihovníci.

Zóna Dopravního podniku

logo

Málo kdo může říct, že řídil tramvaj nebo autobus. Ale po chvíli v odpočinku v zóně Dopravního podniku budete moct alespoň říct, že jste město z pohledu řidiče viděli. Přijďte se „projet“!

Dopravní podnik si pro vás také připravil výstavu k 125 letům tramvajové dopravy v Praze, která ukazuje technologický vývoj v MHD, a která je ve své historii spjata s fenomenálním Františkem Křižíkem.

Představena bude také nedávno zveřejněná aplikace DPP INFO sloužící k vyhledávání dopravních spojení, nalezení ideálního bezbariérové spoje a mimo jiné i upozorní na mimořádnosti v dopravě. Díky WiFi připojení budete mít možnost si tuto aplikaci stáhnout zdarma a snadno při její prezentaci.

V rámci rozšiřování bezkontaktních plateb v dopravních prostředcích Vám bude předveden nový validátor, který takovéto platby umožňuje.

Doprovodné výstavy

MĚSTO V POHYBU

Výstavu, kterou pro Den bez aut zapůjčila Dánská ambasáda přijde oficiálně zahájit dánský velvyslanec pan Christian Hoppe ve 12:30. Buďte i vy součástí!

Život Dánů se točí kolem kola - samozřejmě toho jízdního. Jízda na kole představuje neodmyslitelný prvek životního stylu, kultury a společenského života každého Dána. To, že stovky tisíc Dánů používá kolo dnes a denně nejen k rekreaci, ale také jako dopravní prostředek, nejlépe ilustruje fakt, že kolo vlastní v průměru devět z deseti obyvatel Dánska.

Autor výstavy Mikael Colville-Andersen je dánský fotograf, filmař a odborník na městskou mobilitu. Jeho výstava 50 fotografií zachycuje nejrůznější aspekty každodenního života na kole ve Městě cyklistů, jak se Kodani někdy říká.

CHODIT JE [IN]

Výstava fotografií o chodcích v Praze, o tom, jak prožívají veřejný prostor města, co pro ně tento prostor znamená a co pro něj znamenají oni.

Chůze je základní a nejpřirozenější druh pohybu. Každý z nás je v určitých chvílích chodcem, neboť každá cesta, ať autem, na kole nebo veřejnou dopravou, začíná a končí chůzí. Chůze je natolik samozřejmá, že máme sklony na ni zapomínat, a přitom právě chodci vdechují městským ulicím život. Zastavují se, setkávají se, mluví spolu. V místech, kudy lidé rádi chodí a kde se zdržují, se daří obchodu a službám, funguje zde přirozená společenská kontrola, a proto je zde i bezpečněji.

Autoři fotografií: Milan Jaroš a Lukáš Žentel

Výstavu fotografií pro Den bez aut zapůjčily Pražské matky

 

Den bez aut

plánek
Plánek Národní Den bez aut - PDF verze je přílohou této stránky