Na kole

Cyklistická doprava patří mezi neodmyslitelné součásti městské dopravy. Společně s pěší dopravou se řadí mezi „aktivní“ způsoby dopravy (pohybu) po městě neboli mobilitu.  Pokud k nim přidáme ještě městskou hromadnou dopravu a v některých případech i automobily s alternativním pohonem, můžeme mluvit o systému udržitelné dopravy.   

Proč by město mělo podporovat cyklistickou dopravu a proč by lidé naopak na kole po městě měli jezdit, se dočtete v letáčku Praha pro cyklisty, cyklisté pro Prahu nebo online ZDE. Tento letáček je ke stažení ve spodní části stránky.

Jednou z výhod cyklistické dopravy je skutečnost, že je opravdu pro každého. Na kole dovedou jezdit jak malé děti se svými rodiči (viz letáček Rodina aktivně na kole po Praze), tak i starší lidé (viz letáček Senioři aktivně na kole po Praze). Dětem jízda na kole umožní lépe poznat své okolí, trávit více času společnými aktivitami s rodiči i kamarády, pravidelně se hýbat a učit se samostatnosti. Starším lidem jízda na kole naopak přináší více flexibility a potřebnou dávku fyzické aktivity.

O tom, že jezdit na kole lze i jinak než v přiléhavém dresíku a rychlostí blesku, se dočtete v letáčku s názvem Na kole elegantně Prahou. Po jeho rozložení se dovíte, čím vším může být vybaveno kolo a na co si dát při jízdě pozor.