Pěšky

Cesty jsou důležité – spojují nejen místa, ale ohraničují celý náš svět. Když hledáš cestu sám k sobě, auto Ti nepomůže – jdi pěšky.

Chůze je nejpřirozenější lidský pohyb, který zvládne každý. Pěší tempo umožní chodci se cestou kochat okolím i zbožím ve výkladních skříních, pozdravit se se sousedy či jen úsměvem vylepšit den protijdoucímu. Již 60 minut fyzické aktivity denně udrží lidské tělo v kondici a účinně zabojuje proti různým hrozícím neduhům.

Nadváha či přímo obezita jsou příčinou mnoha tzv. civilizačních chorob, které reálně ohrožují většinu obyvatel vyspělého světa – navíc jsou často spojeny se šikanou, sociálním vyloučením, pocitem méněcennosti a následnými depresemi. Navíc, nedostatek pohybu může vést k řadě dalších onemocnění.

Kde ale během pracovního týdne vzít dostatek času, který bychom mohli věnovat zdravému pohybu?

OU LALA! I každodenní cesta do práce či do školy může být příjemnou součástí dne – prožijte ji s lidmi, které máte rádi, a věnujte se činnosti, která vás baví a udržuje fit – chůze je skvělý tělocvik!

Blíže o pěší dopravě ve sborníku Město pro pěší (2008), jehož součástí je i text Mezinárodní charty chůze (str. 34-38). Význam, který hlavní město Praha přisuzuje pěší dopravě, lze vyčíst z dokumentu Zásady rozvoje pěší dopravy na území hlavního města Prahy.