STEJNÁ ULICE – JINÝ ZÁŽITEK Proměna veřejného prostoru bez aut očima fotografa

Čistá mobilita Akce
momentka ze sousedských slavností Zažít město jinak
Foto: Archiv Auto*Mat

Co se stane s ulicí, když nepatří autům, ale lidem, jejich nadšení a fantazii? Přesně to vám ukáže výstava fotografií Stejná ulice – jiný zážitek, která se uskuteční 17. listopadu na náměstí Václava Havla.

Díky dvojicím snímků stejného místa s auty – a bez aut uvidíte, jak je to opravdu jiné, nebo přesněji úplně NAOPAK. Na jedné fotografii („běžný provoz“) vládnou automobily a lidé nejsou k vidění nebo se plíží podél zdí, z druhé fotky („během festivalu“) čiší nadšení z volného prostoru a svobodného pohybu bez omezení. Není zapotřebí nic vysvětlovat, každý si udělá svůj výsledný obrázek sám.

logo akce Zažít město jinak

Však se také doprovodný text omezuje pouze na stručnou poznámku místních organizátorů sousedských slavností ZAŽÍT MĚSTO JINAK, během nichž fotografie bez aut vznikaly.

Pod fotografiemi je přidáno vysvětlení, o jaké slavnosti jde: jsou založeny na „společném sdílení veřejného prostoru, vzájemné výpomoci a veřejném nasazení. Program si vytvářejí sami obyvatelé daných lokalit.“

Festival již od roku 2006 koordinuje spolek Auto*Mat.  Koná se po celé republice a jen v Praze se v loňském roce pořádal na 68 místech, v tom letošním šlo již o 76 lokalit.

2 fotky Americké ulice v Praze - nahoře s auty, dole bez aut
Další fotografie ve fotogalerii

 

Přemíra automobilů nejenže poškozuje naše zdraví, ale dusí v nás i touhu po vystoupení z našich anonymních bublin, touhu po přátelských sousedských vztazích, po vzájemném sdílení radosti a kreativitě. Nevěříte? Přijďte se o tom v den významných českých výročí odporu proti nesvobodě přesvědčit na vlastní oči!

STEJNÁ ULICE – JINÝ ZÁŽITEK

  • kdy/kde: 17. listopadu 2018 / náměstí Václava Havla (u tramvajové zastávky Národní divadlo)
  • autor fotografií: Martin Svozílek
  • pořádá: Hlavní město Praha
  • partner výstavy: Auto*Mat
  • vstup zdarma

Výstava byla poprvé k vidění na Dni bez aut 22. září 2018 na Křižíkově ulici v Karlíně.

 

30. 10. 2018 Čistou stopou Prahou