Čistou stopou

Co se týče malebnosti, není naší stověžaté matičce co vytknout. Členitý terén Pražské kotliny ovšem Praze nepřináší jen dechberoucí panoráma. V kotlíku vltavského údolí, v zimních měsících pod inverzní pokličkou,se vaří pořádně hustá smogová polévka.

UAX – Solution – Pollution

Dechberoucí pražské ovzduší 

Zdá se, že všechny cesty vedou ne do Říma, ale do našeho hlavního města. Alespoň podle kvality ovzduší. Funkce národního i mezinárodního dopravního uzlu a nadužívání aut k přesunům po pražských ulicích odsoudily Libušino město k ovzduší, které by i chorobný optimista označil za zdravé jen stěží. A tak všichni Pražané denně dýchají vzduch s ohromujícím množstvím jedovatých příměsí.

Ať se práší za kočárem

Mezi nejproblematičtější složku znečištění pražského ovzduší patří prach. Jinak také nazývaný PM10 a PM 2,5. Prachové částice nepatrné velikosti, které neustále chrlí například dieselové motory, jsou nám při dýchání k dispozici často. Dokonce nejen ve chvíli, kdy se z výfuku vykulí na světlo světa. Auta svištící pražskými ulicemi je opakovaně víří a projíždějící kolony navíc z asfaltu uvolňují další prach. A tak nám sbírka částic ve vzduchu utěšeně roste. A že prach opravdu není něco, co by lékař předepsal jako součást zdravotní procházky, je jasné.