Do práce na kole 2017

Kolo Akce
Foto soutěžících z r. 2016 z řad zaměstnanců Magistrátu hl. m. Prahy
Šli jsme do toho vloni a letos jdeme zase! Váš Magistrát.

Máj – lásky čas. Nicméně již sedmým rokem díky soutěži Do práce na kole také čas cyklistiky a běhu. Láska, dvě nahuštěné duše a kecky mají větší souvislost, než si možná myslíte. Běhání nebo ježdění na kole je vlastně vyjádřením lásky k městu. Zkuste si s ním dát prostřednictvím této soutěže rande i vy a sami to uvidíte!

Méně plechů, více pohody

Představte si, že řidiči většiny aut, která každé ráno zaplavují naše města, přesedlají na kola, vyrazí pěšky či trochu přidají do kroku a ladně klusají! Netvrdnou v kolonách a nejsou oddělení plechy. Proto se místo nadávek a vztekání usmívají, baví se spolu, zamávají si a už od rána tak mají dobrou náladu. Zní to jako jedna z příhod pana Broučka, ale v Nizozemsku nebo Dánsku, kde na kole rozvážejí vše od dětí do školek až po kredenc při stěhování, je to běžná realita. Tím, že se tamní rozhodli zbytečně nepoužívat auta v centru měst, vlastně říkají: máme rádi sebe i místo, kde žijeme. 

Zábava, pěkné ceny i zlepšení infrastruktury

A právě změnit české dopravní stereotypy se snaží soutěž Do práce na kole, kterou pořádá spolek Auto*Mat a vydatně podporuje i Magistrát hlavního města Prahy. Její princip je jednoduchý: se svými kolegy z práce vytvořte tým a celý květen jezděte do práce a z práce na kole. Budete soutěžit s jinými týmy z Prahy i celé republiky. Porovnávat síly máte možnost v několika disciplínách jako třeba pravidelnost, výkonnost nebo kreativita. Jde především o zábavu, ale vyhrát můžete i pěkné ceny, například kolo nebo koloběžku. Navíc letos budou nově odměněni i ti, kteří pošlou nejlepší návrhy, jak zlepšit problematická místa pro cyklisty či chodce.

Nejen na kole

Letos již podruhé se mohou soutěže kromě cyklistů zúčastnit i chodci a běžci – a dokonce nejen ti. A proč také ne, když propaguje ekologicky šetrnou a udržitelnou dopravu po městě? Soutěžit proto navíc můžete i na koloběžce, bruslích, longboardu, handbiku, vozíčku a čemkoli na vlastní pohon. Malou výjimku tvoří cyklisté na elektrokolech, kteří si sice pomáhají motorkem, ale protože „nečoudí“, tak se mohou přihlásit také.

Jezdí i profíci

Každý ročník soutěže Do práce na kole má své vlastní téma. To letošní zní: „Do práce na kole jezdí i profíci.“ Kolo totiž nevyznávají jen sportovci či „obyčejní“ lidé, ale i ti, kteří se ve svých opravdu náročných povoláních stali věhlasnými odborníky. Jako například letošní tváře soutěže Do práce na kole – hrudní chirurg prof. Pavel Pafko a fyzioložka a biochemička prof. Helena Illnerová. Oba jsou nadšení cyklisté a ve věku, kdy si již většina ostatních dávno užívá důchodu, dojíždějí do svého zaměstnání na kole zcela pravidelně. 

Dubnový předkrm – Snídaně na stezce

Ještě než prvního května odstartuje samotná soutěž, čeká vás dubnový předkrm. Pokud vám bude v tomto měsíci někdo nabízet „podezřelé“ balíčky, nebojte se. S největší pravděpodobností půjde o tzv. „Snídaně pro cyklisty“. Organizátoři tak ještě před samotnou soutěžní akcí odměňují cyklisty, chodce i běžce na nejfrekventovanějších stezkách snídaní zdarma. Aktivní občané mohou navíc dostat i materiály kampaně Magistrátu hl. M. Prahy Čistou Stopou Prahou, magistrátní cyklomapu a letáček zvoucí k účasti v soutěži Do práce na kole. 

2,3 milionu šetrných kilometrů

A má soutěž i nějaké konkrétní výsledky? Určitě ano. Loni se do ní zapojilo téměř 11 000 lidí, kteří dohromady ujeli 2,3 milionu šetrných kilometrů. Kdyby jeli autem, poslali by do vzduchu např. 85 kg prachových částic, 1640 kg oxidu uhelnatého nebo 187 kg těkavých organických sloučenin. A to je docela slušný výsledek. Nemluvě už o tom, že spousta účastníků mluvila o lepší náladě, dobrém pocitu ze sebe sama, stmelení pracovních týmů a radosti z dobrého skutku pro své okolí. Přidáte se k nim letos i vy? 

Registrujte se co nejdříve!

Možnost registrovat se máte do 30. dubna (přičemž do 2. dubna je registrace nejlevnější). Každý účastník dostane originální tričko s motivem soutěže vyrobené z biobavlny. Vše potřebné včetně novinek, slev nebo pravidel jednotlivých disciplín najdete na novém webu dopracenakole.cz.

12. 3. 2017 Auto*Mat