Greenway Praha-Vídeň společná projížďka

Kolo Akce
Greenway Praha Vídeň
Greenway Praha Vídeň

Přijeďte si společně s námi projet pražskou část dálkové cyklotrasy Praha-Vídeň. Trasa je nově proznačená a v brzké budoucnosti ji čekají také výrazná zlepšení.

V rámci Evropského týdne mobility a Dne greenways 2016 pořádá městská část Praha 13 ve spolupráci s hl. m. Prahou, Technickou správou komunikací HMP a Nadací Partnerství cykloprojížďku po pražském úseku dálkové cyklotrasy Greenways Praha – Vídeň, která začíná u Nepomuckého rybníka a končí na okraji Vídně. Pražská část cyklotrasy proznačená logem s národním symbolem – lípou vede z Prahy 13 Prokopským údolím do Hlubočep a přes Prahu 4 Michelským na Prahou 11 kolem Milíčovského lesa do Újezdu u Průhonic. Celá trasa cykloprojížďky je dlouhá 23 km, je sjízdná pro treková, horská i městská kola a vhodná pro rodiče s dětmi od 10 let. Nejatraktivnější část projížďky čeká na účastníky v Prokopském údolí, návrat kolem 13. hodiny je možný po stezce či metrem. Každý účastník cyklojízdy obdrží leták o stezce s trasou a ochutná typický koláč z Prahy 13 z trasy. Projížďka je vhodná i pro zdatné děti cca od 10 let. Akce je součástí kampaně na podporu udržitelné mobility v Praze www.cistoustopou.cz. Více informací vč. trasy samotné cykloprojížďky na www.greenways.cz.

Sraz: 10:00 hod. Centrální park Prahy 13 u Nepomuckého rybníka (před informačním panelem k cyklotrase Greenway Praha - Vídeň pod tubusem metra) Start: 10:15 hod.

Občerstvovací zastávka: cca 11-11:30 hod. Hřiště Na Mlejnku, Praha 4 - Braník

Cíl: cca 13 hod. Újezd u Průhonic (před informačním panelem k cyklotrase Greenway Praha - Vídeň na návsi)

Greenway Praha – Vídeň

Logo Greenway Praha Vídeňje dálková cyklistická trasa, na niž v rámci projektu navazuje řada dalších zelených stezek a tras pro cyklisty a pěší, původně program zmiňoval i jezdce na koních a vodáky. Páteřní linii tvoří trasa Praha – Týnec nad Sázavou – Sedlčany – Tábor – Jindřichův Hradec – Slavonice – Vranov nad Dyjí – Znojmo – Mikulov – Valtice – Poysdorf – Mistelbach – Vídeň.

Počátky trasy jsou udávány na rok 1990, v červenci 1992 vzniklo občanské sdružení Greenways - Zelené cesty. Dálková trasa byla vyznačena v roce 1997 z iniciativy zmiňovaného občanského sdružení, jehož členy byla především větší města a vlivní podnikatelé na trase. Na propagaci a podpoře se podílelo i severoamerické sdružení Friends of Czech Greenways. V roce 1998 převzala koordinaci programu Zelených stezek Nadace Partnerství.

Na území hlavního města Prahy (dále HMP) trasa prochází těmito částmi:

Centrální park Prahy 13 – Prokopské údolí – Hlubočepy – Barrandovský most – Braník – Krč – Kunratický les (v němž bude do 18. září 2016 zřízeno oficiální pražské odpočívadlo pro cyklotrasu Greenway Praha - Wien po levé straně lesní cesty Na Ovčíně) – Chodov – Opatov – Háje – Milíčovský les – Újezd u Průhonic.

V celé své délce kopíruje úseky hlavních pražských cyklotras A33, A12, A22, A216 a A23.

Klasifikace obtížnosti - trasa je převážně lehká, což znamená, že ji lehce zvládne netrénovaná osoba i dítě.

Zhruba 90 % z celkové délky cyklotrasy (okolo 25 km) je vedeno po kvalitních asfaltových, nebo zpevněných cestách a cykloturista se tak může věnovat míjejícím přírodním krásám hlavního města. Tudíž je pražský úsek vhodný pro všechny druhy bicyklů. Co se týče doprovodné infrastruktury cyklotrasy, je důležité pozorovat oficiální logo cyklotrasy Greenway, jež je vyznačeno na cyklistických dopravních značkách umístěných v celé své trase.