Lednová výzva Do práce na kole se rychle blíží!

Kolo Akce
cyklista v zimě, na vozovce sníh

Jak se po vánočních svátcích a novoročních oslavách rychle dostat do formy? Například dopravou na vlastní pohon. Týdenní Lednová výzva Do práce na kole startuje již 20. ledna a zapojit se do ní můžete nejen na bicyklu, ale také na koloběžce či po svých – chůzí i poklusem.

JE NA CO NAVAZOVAT

Loňského pilotního ročníku se navzdory mrazivému počasí v Česku zúčastnilo 1611 osob, z toho byla jedna třetina žen. Celkově účastníci šetrně ujeli a ušli 59 200 km. Na kole nebo na koloběžce byly překonány tři čtvrtiny všech cest, na chůzi a běh jich připadla zbývající čtvrtina.

Do akce se zapojili nadšenci v 36 tuzemských městech. Nejvíce jich bylo v Praze (542), následovalo Brno (271), Plzeň a Pardubice (shodně 93) a šedesátku překročily ještě Hradec Králové a České Budějovice.

KRITÉRIUM ÚSPĚCHU: PRAVIDELNOST

„Nechceme motivovat lidi k tomu, aby podávali co nejvyšší sportovní výkony. Z hlediska kondice jednotlivce, ale také dlouhodobé udržitelnosti dopravy je zásadnější pravidelnost. I když člověk jede třeba jen 6 km na kole, ale třikrát týdně,” uvedl Honza Haruda z pořádajícího spolku Auto*Mat. Průměrná pravidelnost dojíždění v loňském roce činila 47 %.

Výkony mají v Lednové výzvě sice pouze informativní charakater, přesto ty nejlepší stály opravdu za to – na kole zdolal Jiří M. z Prahy 585 km, kategorii chůzi/běh celkově ovládla Iva P. z Karviné s výkonem 178 km.

SNADNÁ REGISTRACE

„Byli jsme upřímně překvapeni, že ani celkem nepříznivé klimatické podmínky účastníky neodradily,“ dodal Honza Haruda na konto loňského ročníku. Organizátoři z Auto*Matu si samozřejmě přejí, aby ten letošní byl ještě úspěšnější.

Přispět k tomu – a také prospět sobě – můžete i vy. Stačí se jednoduše zaregistrovat a pak už jen od 20. do 26. ledna do systému zapisovat své cesty. 

 

3. 1. 2020 Čistou stopou Prahou