Velká jarní cyklojízda zamíří v sobotu do centra Prahy

Kolo Akce
Velké množství cyklistů vcentru Prahy při minulé cyklojízdě
Foto: Filip Janďourek

Jen jeden jediný den v roce se můžete v pohodě projet na kole po prázdných pražských ulicích. Svátek všech cyklistů letos připadá na sobotu 12. května. Smyslem cyklojízdy je oslavit svobodný pohyb a také vyjádřit přání po lepších a bezpečnějších podmínkách pro jízdu na kole ve městě.

V centru pozornosti je centrum

„Ne náhodou letošní trasu vedeme centrem Prahy. Právě zde totiž radnice Prahy 1 hrozí omezením jízdních kol, byť svůj záměr po tlaku veřejnosti zatím stáhla. Omezovat kola ve městě zní spíše jako špatný vtip. Nápadu si proto všimla dokonce i anglická a německá média,“ říká organizátorka cyklojízdy ze spolku Auto*Mat Petra Melingerová.

Poté, co MČ Praha 1 nedostatečně vypořádala připomínky Auto*Matu, občanů Prahy 1, Magistrátu HMP a Dopravního podniku k plánovanému omezení kol v centrálních bezmotorových zónách, podal Auto*Mat žádost o přezkum na magistrát. Zároveň podal i žalobu k Městskému soudu v Praze. Rada MČ Prahy 1 následně realizaci omezení odložila, je však připravena jej kdykoli zavést. Auto*Mat poté Radu opět oslovil s nabídkou kompromisního řešení.

Druhým významným úsekem cyklojízdy je z dopravního hlediska velmi problematická Severojižní magistrála.

plakát akce

Afterpárty i debata s politiky

Podruhé Velká jarní cyklojízda vyrazí ze čtyř světových stran najednou. Do jednotlivých proudů se mohou lidé přidávat KDEKOLI PO TRASE (viz příloha, mapu najdete na webových stránkách Prahou na kole). Všechny čtyři skupiny se setkají na Václavském náměstí a odtud už dojedou jako jeden společný peloton přes Nuselský most do cíle ve vnitrobloku spolku Petrohradská kolektiv, který akci společně s Auto*Matem pořádá. V cíli čeká účastníky afterpárty s DJ´s, gril, cykloworkshop pro děti nebo servisování kol od Bajkazylu.

V letošním volebním roce bude na programu i debata s politickými kandidáty v komunálních volbách o pražské cyklodopravě. Začíná v 17.30 a účast na ní přislíbili radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD), radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN), zastupitelé Filip Humplík (ODS), Ondřej Mirovský (SZ), Viktor Mahrik (Piráti), Miroslav Prokeš (KSČM) a Adam Scheinherr (Praha sobě).

Uvedený termín ukončení akce již ve 20.00 berte s rezervou.

Velké množství shromážděných cyklistů po dojezdu minulé cyklojízdy
Foto: Antonín Matějovský

Připojte se, zvládne to každý

Cyklojízda potrvá dvě a půl hodiny poklidné jízdy. Tempo zvládnou i malé děti. A pozor, prvních sto cyklistů na jihozápadní trase získá volný vstup na koncert vážné hudby. Cestou ke společnému setkání ramen cyklojízd bude na programu tanečnice, DJ a možná i harmonikář.

Akce se letos koná netradičně v květnu, měsíci zasvěceném výzvě DO PRÁCE NA KOLE. Ta s mottem „Zachraň město “ přilákala v Praze o 25 procent víc účastníků než loni, celkem 5184 cyklistů, chodců a běžců. Můžete tak dorazit v superhrdinských oblecích nebo tričkách Do práce na kole.

Průjezd cyklojízdy může způsobit krátkodobá dopravní omezení mezi 14. a 17. hodinou na různých místech centra Prahy. Organizátoři řidičům doporučují vyhnout se v těchto hodinách centru po Městském okruhu, případně využít objízdných tras doporučených ZDE.

 

Zdroj: Auto*Mat