Linka A slaví čtyřicátiny, můžete se svézt někdejší ikonou Prahy

MHD Akce
pohled na soupravu 81-71 z vnějšku
Již před vyjetím na trasu A byla souprava 81-71 testována na "céčku" (Sokolovská = dnešní Florenc). Zdroj: Archiv DPP

Dopravní podnik hlavního města Prahy oslaví již tuto neděli stylově 40. výročí zahájení provozu na lince metra A. Do provozu vypraví  původní historickou soupravu 81-71 upravenou do tehdejší čtyřvozové podoby.

DEJVICKÁ – NÁMĚSTÍ MÍRU

První jízda soupravy v neděli proběhne v 11.45 ze stanice Dejvická (tehdejší stanice Leninova) do stanice Náměstí Míru. Tato trasa, na níž bude historická souprava „pendlovat“, připomene první úsek I.A, který je v provozu právě od 12. srpna 1978. Poslední výjezd soupravy je naplánován na 15.10 rovněž ze stanice Dejvická směr Náměstí Míru.

Jízdní řád soupravy naleznete v příloze.

DOBOVÉ UNIFORMY

Již tradičně budou všechny jízdy soupravy doprovázeny hlášením staničního rozhlasu a vozy metra budou řídit strojvedoucí v uniformách z období zahájení provozu. Pro cestu tímto metrem postačí běžné jízdenky nebo časové kupony.

interiér 81-71
Zdroj: Tram-Bus

OHLÉDNUTÍ ZA SOUPRAVAMI 81-71

Sovětské soupravy metra 81-71 představují nejtypičtějšího zástupce v provozu pražského metra. Technické specifikace a požadavky, které soupravy splňovaly, umožnily jejich provoz na všech třech trasách pražského metra – zvládly i prudké stoupání z Malostranské na Hradčanskou (na rozdíl od předchůdce, souprav Ečs, které jezdily pouze na trase C).

Celkově bylo do Prahy dodáno 201 čelních a 299 vložených vozů 81-71. Ve spojení s architektonicky velice líbivým úsekem I.A se na dlouhá léta staly doslova ikonou hlavního města. Jejich vyobrazení najdeme na nespočetném množství tehdejších pohlednic, prospektů a dalších upomínkových předmětů.

MODERNIZOVANÉ JEZDÍ DODNES

S těmito soupravami se však můžeme při svých cestách Prahou setkávat i dnes. V letech 1996–2011 byla provedena modernizace 93 souprav 81-71 na typ 81-71M, které do dnešních dnů jezdí na trasách A a B.

modernizovaná sopurava 81-71M, pohled z vnějšku
Souprava 81-71M. Zdroj: Archiv DPP

V neděli se můžete nechat svézt původní soupravou 81-71 a „na vlastní kůži" posoudit, jak se její modernizace podařila.