Aktivní advent: Nahoru i dolů po svých

Pěšky Akce
Chodec jdoucí po schodech dolů
Berte to po schodech nahoru i dolů... Nahoru každým krokem spálíte cca 0,1 a dolů 0,05 kalorie.

Blíží se Vánoce, čas pečení a uzobávání cukroví, velkého úklidu a starostí s vymýšlením a sháněním dárků. Buďte na svátky připravení a v dobré kondici! Nenechejte své tělo zahálet a čekat na novoroční předsevzetí, začněte drobnými krůčky po schodech už teď.

IGNORUJTE VÝTAHY A ESKALÁTORY...

Pozdní podzim a zima ve městě přeje pohybu ze všech ročních období nejméně, zejména pak v adventním čase zaplněném přípravami na co nejkrásnější svátky. Ale přitom je třeba si před Vánocemi hlídat formu, abychom se v posledním týdnu v roce mohli bez výčitek vrhnout do zaslouženého hodování… Co s tím?

Máme pro vás adventní výzvu: Choďte po všech schodech, na které narazíte, pouze pěšky! Na rozdíl od jiných pohybových aktivit to nevyžaduje vůbec žádné přípravy a plánování.

… A UŽÍVEJTE SI VÝHODY CHŮZE

Všichni víme, že chůze do schodů je prospěšná, ale málokdo se k ní odhodlá, a tak raději jezdíme výtahem či eskalátorem. To nás však kalorií nezbaví. Zato chodit po svých ano – víte, že chůze do schodů spálí 0,64 kJ za minutu? Pět minut chůze nás zbaví 36 a deset minut 72 kalorií. Světová zdravotnická organizace WHO doporučuje alespoň 30 minut pohybových aktivit denně a chůze do schodů se na této pravidelné dávce může bez větších problémů podílet.

A je tu ještě něco, na co tabulky neexistují – dobré pocity. Zaprvé pohyb vyplavuje „hormon štěstí“ – endorfiny – a zbavuje stresu, zadruhé nám velké uspokojení přinese to, že přes možnost pohodlně se nechat vyvézt porazíme svou lenost.

člověk jede na eskalátoru - detail na nohy
Tak takto už nějakou dobu ne... I po jezdících schodech je možné chodit!

Více se o prospěšnosti chůze do schodů dozvíte například na webových stránkách Zdravé zdraví (ZDE) či Mineralfit (TADY).

Až si budeme zapalovat adventní svíčky, můžeme si uplynulý „chodící týden“ shrnout a být na sebe pyšní. Ostatně to bude také naše největší odměna: nejde o soutěž, nic se nikam nezaznamenává ani nehlídá, jde jenom o naše svědomí a to, že to sami sobě dokážeme… Tak dost řečí a do toho!

27. 11. 2017 Čistou stopou Prahou