Pěšky do školy 2021: Rozejdi se s nudou!

Pěšky Akce
foto dětí, které jdou společně pěšky do školy

Organizace Pěšky městem vyhlásila počátkem tohoto týdne již čtvrtý ročník výzvy Pěšky do školy pro základní školy a nižší stupeň víceletých gymnázií. Tématem letošního ročníku je duševní zdraví, které je stejně důležité jako to fyzické. Akce se uskuteční během Evropského týdne mobility ve dnech 16.–22. září 2021. 

Pěšky do školy letos nabídne školám, žákům a jejich rodinám vzpruhu po téměř sedmiměsíčním období distanční výuky. Tato nepřirozená situace velmi často vedla nejen k poklesu fyzické kondice a nárůstu nadváhy, ale i psychickým problémům, které se navíc do budoucna mohou ještě prohloubit. 

„Zvýšila se úzkostnost dětí i rodičů,“ potvrzuje speciální pedagožka a terapeutka Alena Sobotová. Zároveň nabízí dostupný a velmi levný lék: „Chůze je první a ta nejlepší pomoc při úzkosti. Člověk se díky chůzi znovu stává tvůrcem svého života.“

foto dětí, které jedou do školy na koloběžce

Přední tuzemský dětský obezitolog Zlatko Marinov varuje: „Nelze počítat s tím, že populace bude stejná jako před lockdownem. Mluvíme o krizi dětské obezity. V mladším i starším školním věku záleží více na tom, jak se děti integrují do své sociální skupiny, než co se naučí. Pohyb a sociální kontakt v této vývojové fázi hraje nejdůležitější roli. Naopak jejich nedostatek vede až k depresím. A pro děti představuje jídlo jediné legální antidepresivum.“ 

Pěšky do školy 2021 proběhne pod záštitou MŠMT, Magistrátu hl. města Prahy a desítky krajských měst. V loňském roce se do této výzvy zapojilo 50 škol z 21 obcí, 14 405 dětí a konalo se 18 pěších dnů. Podobně zaměřené kampaně „Walk to school" se pořádají i v zahraničí – ve Velké Británii, Nizozemsku, Německu, Švýcarsku, USA,  Kanadě, Austrálii a dalších zemích.

„Cesty pěšky do školy nám usnadní návrat k normálnímu životu,“ podtrhuje specifický přínos letošního ročníku výzvy koordinátorka akce Marie Čiverná.

Více informací najdete na webových stránkách organizátora akce Pěšky městem. Ačkoliv se akce uskuteční až po prázdninách, mohou se do ní již nyní hlásit jak školy, tak rodiče. 

27. 5. 2021 Čistou stopou Prahou