P+R parkoviště

Autem Téma
P+R parkoviště aneb Středočeši pomožte Praze
Zdroj: Oskar Exner

Jste přespolní (nebo spíše přeshalní) a čeká vás cesta do Prahy. V dopravně vyspělé zemi byste došli či dojeli na nádraží, nasedli do pohodlného vlaku a začetli se do oblíbené knihy nebo pracovních e-mailů. Protože však u nás možnost kvalitního vlakového spojení často chybí, volíte cestu autem.

Dálnic je ve Středočeském kraji dostatek a tak se - pokud nenarazíte na nehodu - dostáváte na kraj Prahy relativně rychle. Tam se ale hladký průběh cesty zadrhne. Posledních pár kilometrů do cíle je nekonečných.

Desítky minut stojíte v koloně a inhalujete svou denní dávku karcinogenů z auta stojícího před vámi. K vzteku. A to dnes máte štěstí a nenarazili jste na diesel s vymontovaným filtrem pevných částic jako včera. Do cíle přijíždíte se zpožděním a první stres dne máte za sebou. Ten další vás čeká na cestě zpátky...

Ale jde to i jinak. Auto můžete nechat na jednom z P+R (park and ride) parkovišť a do cíle se pohodlně, bez stresu a špatného svědomí z obtěžování Prahy zplodinami a hlukem dostat metrem. P+R parkoviště totiž najdete v těsné blízkosti stanic městské hromadné dopravy.

 

Stačí si jen vybrat:

Běchovice, Černý Most 1 a 2, Depo Hostivař, Holešovice, Chodov, Ládví, Letňany, Nové Butovice, Opatov, Radotín, Rajská zahrada, Skalka 1 a 2, Zličín 1 a 2. Aktuální obsazenost naleznete na stránkách https://www.tsk-praha.cz/wps/portal/root/aktualni-doprava/parkoviste/

 

Za kolik?

Cena za parkování na  P+R zapojených do systému Pražské integrované dopravy činí 20 Kč (za stání do ukončení denního provozu metra). Za nevyzvednutý automobil zaplatí řidič částku 100 Kč plus denní parkovné z minulého a následujícího dne (tj. celkem 140 Kč).

4. 5. 2016 Lukáš Eršil