Co všechno můžeme sdílet?

Čistá mobilita Akce
vchod do stanice metra Můstek
Podpora většího sdílení dopravy je nezbytná. Ilustrační foto

Přijďte se to dozvědět a diskutovat o tom ve čtvrtek 21. září na seminář, který v rámci Evropského týdne mobility (ETM) organizuje s podporu pražského magistrátu Asociace měst pro cyklisty.

Sdílením vpřed!

Přesně tak zní heslo letošní ETM. Poukazuje na skutečnost, že větší sdílení zdaleka nejen dopravních prostředků má před sebou skvělou budoucnost, protože šetří životní prostředí, ale i finanční prostředky zúčastněných. Ovšem ne všechno sdílet lze – kde jsou tedy hranice a jak to, co je pro sdílení rozumné, podpořit jako součást běžného života?

To jsou některé oblasti, kterých se bude seminář „Co všechno můžeme sdílet?“ týkat. Klade si za cíl zprostředkovat praktické zkušenosti a je určený pro všechny „citychangers“, kteří chtějí měnit podobu českých a slovenských měst.

 

tabulka negativních vlivů dopravy

 

Co všechno znamená slovo „share“ neboli sdílení?

Slovo share (z anglického originálu hesla letošního ETM „Sharing gets you further") má více významů, s nimiž se na semináři bude pracovat:

  • Sdílení městského prostoru
  • Sdílení meziměstského prostoru
  • Sdílení financí rozdělovaných na mobilitu
  • Sdílení poznání, že jsme každý jiný a každý z nás má jinou potřebu mobility
  • Sdílení know-how

Kdy, kde a jak se přihlásit

Seminář se uskuteční ve čtvrtek 21. září od 8.00 do 12.30 v prostorách Impact HUB Praha, který sídlí v Drtinově ulici č. 10 na Smíchově. Místo není zvoleno náhodně – Impact HUB totiž v praxi dokazuje, že „sharovat“ je možné s řadou výhod i pracovní prostor a jeho vybavení.

Seminář probíhá s finanční podporou hlavního města Prahy a účast na něm je zdarma. Svůj zájem o akci prosím potvrďte do 15. 9. 2017 na adresu jaroslav.martinek@cdv.cz (viz "Kontakt" vpravo nahoře).

PROGRAM

Registrace: 8.009.00

1. blok 9.00–10.00: „SDÍLENÍ JAKO SLUŽBA“

Blok uvede motto Evropského týdne mobility „Sdílením vpřed!“ a sdílenou mobilitu, jako jsou bikesharing, carsharing. Ta dokáže omezit počet vozidel na silnicích a množství najetých kilometrů. Je šetrnější nejen k životnímu prostředí a našemu zdraví, ale i našim peněženkám, protože ve většině případů představuje levnější alternativu oproti vlastnictví vozidla.

2. blok 10.05–11.05: „SDÍLENÍ PROSTORU, FINANCÍ“

Blok účastníky seznámí s novými Technickými podmínkami 179, aktuálními možnostmi finanční podpory MŽP, plánovanými změnami v českých městech, jako jsou Praha, Brno či Ostrava, a přinese i ohlédnutí za proměnou města Kodaně a Amsterdamu. Souběžně bude probíhat paralelní diskuse o tom, jak podobu města ovlivňují velké dopravní stavby.

3. blok 11.20–12.20:  „SDÍLENÍ KNOW-HOW“

V bloku představí své zkušenosti

V závěru semináře čeká na účastníky diskuse o dalších možnostech sdílení.

 

9. 9. 2017 Čistou stopou Prahou