Evropský týden mobility 2017

Čistá mobilita Projekt
Evropský týden mobility
Evropský týden mobility

SDÍLENÍM VPŘED!

To je heslo letošního týdne mobility, který začíná 16. září a končí mezinárodním Dnem bez aut v pátek 22. září.

Sdílet se dá mnohé, ne však vše, vždy a s každým. I tak sdílení provází náš každodenní život, aniž bychom si to uvědomovali. Sdílíme stejný prostor, čímž je naše město, sdílíme vzduch, který dýcháme a který ovlivňuje naše zdraví. Sdílet však můžeme také dopravní prostředky. Vlaky, metro, tramvaje, autobusy, ale i auta, skútry nebo kola. Sdílení dopravních prostředků šetří naše finance, čas i prostor. Na otázku sdílení budeme letos společně hledat odpověď.

Evropský týden mobility je iniciativou Evropské komise a je organizován v desítkách evropských měst už od roku 2002. Jeho cílem je nabídnout obyvatelům měst alternativy městské mobility a ukázat jim, že je možné se po městě pohybovat rychle a chytře.

Oficiální stránky European Mobility Week

EVROPSKÝ TÝDEN MOBILITY V PRAZE 16.  22. ZÁŘÍ

SOBOTA

Zažít město jinak

Poznejte svou čtvrť, sousedy i jejich příběhy. Letos můžete Zažít město jinak s podtitulem Příběhy z naší čtvrti. Místní nadšení obyvatelé a organizace promění veřejná prostranství na 70 místech po celé Praze v jeviště plné kultury, soutěží, domácího jídla a pití a vzájemného poznávání se. Sousedské slavnosti koordinuje sdružení Auto*Mat. Více ZDE.

Den otevřených dveří v Dopravním podniku

Dopravní podnik zahájí Evropský týden mobility Dnem otevřených dveří. Navštívit můžete depo a garáže Kačerov a vozovnu Pankrác. Dozvíte se, jak funguje každodenní provoz, údržba i organizace dopravy. Zaměstnanci jsou připraveni zodpovědět vaše zvídavé dotazy. Nebude chybět tradiční program pro malé i velké. Atraktivní akce se opakuje po roce, takže si ji určitě nenechejte ujít.

NEDĚLE

Cyklozvonění – jízda po pražských trasách

Přijďte si užít zářijovou neděli na rodinném festivalu Cyklozvonění. Můžete si společně projet na kole atraktivní místa, jako je Prokopské údolí, Modřanská rokle, Chuchelský háj, Kunratický potok. Cestu po trasách v délce 3–30 km zakončíte v Kaizlových sadech, kde bude po celé odpoledne probíhat program pro vás i celou rodinu. Těšit se můžete na zajímavé hosty, exhibice a workshopy. Akci organizuje spolek NaKole a MČ Praha 8 s finanční podporou hlavního města Prahy. Více ZDE a na www.cyklozvoneni.cz

PONDĚLÍ

Prezentace metra S

Zajímá vás, kudy pojedou rychlovlaky z Vídně, Berlína či Mnichova do centra Prahy? Dokážete si představit, že na vlak nastoupíte na Karlově náměstí či uprostřed Václavského náměstí a za pár minut budete z Prahy venku? Nejen na tyto otázky pro vás budou mít odpovědi odborníci Regionálního organizátora pražské integrované dopravy na Karlově náměstí během prezentace „metra S“. Zde bude tento den otevřena zcela nová stanice nové linky metra S - nového železničního tunelu pod centrem Prahy.

Muzeum městské hromadné dopravy ZDARMA

Dopravní podnik pro vás připravil překvapení – návštěvu Muzea městské hromadné dopravy ZDARMA v tramvajové vozovně v Praze-Střešovicích. Můžete si prohlédnout jedinečnou sbírku památek z historie městské hromadné dopravy v Praze (více TADY).

ÚTERÝ

Snídaně na peróně 
Zpříjemněte si ráno lahodnou snídaní v časných ranních hodinách na nádraží Čakovice, Kbely a Satalice a sami uvidíte, že platí název našeho projektu Lepší káva ve vlaku, než štrůdl na silnici! Občerstvení bude zpestřeno prezentací minulosti a současnosti železniční tratě mezi Prahou a Neratovicemi... Snídani na peróně pro vás organizačně zajistí městské části uvedených obcí ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy a více se o ní dozvíte ZDE.

Projížďka po Euro Velo 4
Vydejte se s námi z východu na jihozápad napříč naší metropolí po dálkové cyklotrase Euro Velo 4 z Horních Počernic do Radotína. Magistrát hlavního města Prahy společně s Nadací Partnerství pořádá cyklojízdu, při níž si projedete část této celoevropské trasy a poznáte okrajová místa Prahy. Aby 38 kilometrů dlouhá trasa byla příjemným zážitkem, projedeme si ji po částech ve dvou dnech

STŘEDA

Dopravní odpoledne pro chodce a cyklisty

V dopoledních hodinách mají děti možnost shlédnout v Muzeu Policie České republiky interaktivní divadelní představení „Pohádkový semafor“. Po obědě čeká na malé i velké chodce a cyklisty navazující bohatý program, který pro vás připraví Technická správa komunikací, a. s., ve spolupráci s Policií České republiky (VÍCE).

ČTVRTEK

Co všechno můžeme sdílet? 

Sdílená mobilita dokáže omezit počet vozidel na silnicích a množství najetých kilometrů. Jak zařídit, aby se sdílení stalo běžnou součástí denního života? Seminář určený pro „citychangers“, kteří chtějí měnit podobu českých a slovenských měst, organizuje Asociace měst pro cyklisty ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy. Více o akci ZDE.

PÁTEK

Den pro Prahu - pořádaný v rámci oslav mezinárodního Dne bez aut

Vyvrcholením Evropského týdne mobility je oslava mezinárodního Dne bez aut. V tento den přibyde ve většině evropských metropolí jedna pěší zóna navíc. Výjimkou nebude ani Praha. Jedna ze současných frekventovaných ulic bude uzavřena pro motorová vozidla a její prostor bude na jeden den věnován zejména pěším a cyklistům. V nově vzniklé pěší zóně ve Štefánikově ulici na Praze 5 bude prezentováno téma aktivní a udržitelné dopravy, inovace v dopravě, moderní trendy a řešení v souladu s mottem „Sdílením vpřed!“

CELÝ TÝDEN

Do práce na kole

Evropský týden mobility je vynikající příležitostí nechat auta doma a do práce cestovat “na vlastní pohon”.  Motto letošního ročníku: „Do práce na kole jezdí i profíci!“ naznačuje, že na kole nemusejí jezdit jen sportovci v elastických dresech, ale kdokoliv a z jakéhokoliv oboru včetně lidí, jejichž práce je opravdu náročná. Účast v soutěži je zdarma. Vyhlášení vítězů a předání cen se uskuteční v pátek 22. září na Dnu bez aut. Soutěž Do práce na kole pořádá iniciativa Auto*Mat. Více informací najdete ZDE, registrovat se můžete od 1. září na webu www.dopracenakole.cz.

BONUS!

sobota 23. září - Den železnice v Praze
Přijďte oslavit 25 let železnice v pražské integrované dopravě na nádraží Praha-Smíchov. Těšte se na bohatý program – jízdu moderním i parním vlakem, výstavu železničních vozidel, modelovou železnici, slavnostní křest jednotky City Elephant, kapely a občerstvení. Pražský železniční den organizují České dráhy ve spolupráci s Regionálním organizátorem pražské integrované dopravy (VÍCE). 

 

23. 6. 2017 Sylva Švihelová

Organizátor projektu

Partneři projektu