EDWARD – DEN BEZ ÚMRTÍ NA SILNICI

Čistá mobilita Akce
hasiči zasahující u dopravní nehody

Ve středu devatenáctého září se uskuteční třetí Evropský den bez úmrtí na silnici EDWARD. Jeho cílem je, aby v tento den na evropských silnicích nevyhasl ani jeden život a v dlouhodobém horizontu došlo k výraznému a trvalému snížení počtu úmrtí a těžkých zranění při dopravních nehodách. Poprvé se letos k projektu přidává i Praha.

JDE O ŘIDIČE, CYKLISTY I CHODCE

EDWARD (zkratka z anglického „European Day Without A Road Death“), který organizuje Evropská síť dopravních policií TISPOL (angličtina), je součástí Evropského týdne mobility (16.–22. září). Má povzbudit účastníky silničního provozu, aby uvažovali o svém dopravním chování a postojích.

Komisařka EK pro dopravu Violeta Bulcová při prvním ročníku akce v roce 2016 zdůraznila, že se to zdaleka netýká jen řidičů motorových vozidel: „Projekt EDWARD nabízí jedinečnou příležitost, jak všechny účastníky silničního provozu motivovat k tomu, aby více dbali na bezpečnost nejen při řízení auta, ale i při chůzi či jízdě na kole. Pokud se každý z nás odhodlá byť jen k malé změně svého chování, můžeme společně docílit toho, že naše silnice budou o mnoho bezpečnější.“

EDWARD V PRAZE

Do kampaně se napříč Evropou formou tematických akcí zapojují firmy, instituce, obce a města. Záštitu nad projektem EDWARD převzal policejní prezident genmjr. Tomáš Tuhý a v hlavním městě náměstek primátorky Petr Dolínek. Jaké akce budou v Praze probíhat?

 • DEN DOPRAVNÍ VÝCHOVY PRO CHODCE A CYKLISTY

I když EDWARD bude mít letos v Praze premiéru, tato akce se v české metropoli v rámci Evropského týdne mobility pořádá tradičně(malou ochutnávku z loňského najdete ve fotogalerii) . V areálu Muzea Policie ČR proběhne zábavně-vzdělávací program pro malé i velké.

dítě na přechodu pro chodce, před ním auto

Novinky:

 • DOPRAVNÍ ABECEDA – interaktivní vzdělávací program pro rodiče s dětmi
 • HLAVNĚ BEZPEČNĚ – projekce edukativních videí s dopravní tematikou
 • PŘEDNÁŠKA JIŘÍHO JEŽKA – pro žáky 2. stupně základních škol
 • DO ŠKOLY (NEJEN) NA KOLE A BEZPEČNĚ – prezentace nových projektů Zelené kilometry a Do školy na kole
 • DISKUSE O POTŘEBÁCH A BEZPEČNOSTI CYKLISTŮ – panel odborníků, dotazy veřejnosti
 • ANDĚLÉ – výstava na Karlově náměstí jako připomínka zemřelých účastníků silničního provozu v Praze v loňském roce a setkání s živými anděli na místech, kde zemřeli chodci za poslední čtyři roky

foto Jiřího Ježka
Cyklistický paralympijský vítěz a mistra světa Jiří Ježek

 

DALŠÍ INFORMACE O JEDNOTLIVÝCH AKCÍCH A JEJICH ORGANIZÁTORECH NAJDETE V PŘÍSPĚVKU V NAŠÍ KNIHOVNĚ.

CO MŮŽEME UDĚLAT SAMI

Jak již bylo uvedeno, projekt EDWARD a tematické akce, které se v jeho rámci pořádají, mají motivovat všechny účastníky silničního provozu, aby uvažovali o svém dopravním chování. Protože právě naše chování – a ne případné nedostatky infrastruktury – jsou hlavní příčinou fatálních nehod.

ŘIDIČI MOTOROVÝCH VOZIDEL ohrožují jiné účastníky silničního provozu hlavně:

 

 • nepřiměřenou rychlostí,
 • jízdou pod vlivem alkoholu,
 • nepozorností, především používáním telefonu při jízdě,
 • používáním vozidel nezpůsobilých k provozu na pozemních komunikacích,
 • parkováním automobilů v jízdních pruzích,
 • blokováním přechodů pro chodce,
 • nepoužíváním světel,
 • prováděním riskantních manévrů.

CYKLISTÉ A CHODCI riskují nejčastěji, když ignorují pravidla silničního provozu, zejména když si nedovoleně zkracují cestu. V případě chodců, kterých v Praze při nehodách umírá nejvíc, jde hlavně o přecházení vozovky mimo vyznačený přechod a nedání přednosti tramvaji.

dopravní nehoda kola

Projekt EDWARD představuje dobrou příležitost, abychom se alespoň na několik minut zamysleli nad riziky, kterým čelíme, i nad těmi, které naopak představujeme pro ostatní. A také nad tím, jakým způsobem je snížit. Konkrétně se do projektu můžeme zapojit tak, že na stránkách EDWARD složíme elektronický Slib bezpečnosti. Jeho znění a možnost připojit se k tisícům lidí v celé Evropě, kteří tak již učinili, naleznete ve spodní části zmíněného příspěvku v knihovně (ZDE).

 

mezinárodní plakát projektu - angličtina

 

Fotogalerie
19. 8. 2018 Čistou stopou Prahou