Den bez úmrtí na silnici – EDWARD

Praha se od roku 2017 pravidelně zapojuje do projektu EDWARD – Dne bez úmrtí na silnici, který je od roku 2016 součástí Evropského týdne mobility. Cílem akce je zvýšit povědomí o organizacích zabývajících se bezpečností silničního provozu, a hlavně snížit počet úmrtí a vážných zranění na evropských silnicích. Záštitu nad projektem EDWARD převzal policejní prezident genmjr. Tomáš Tuhý a v hlavním městě náměstek primátorky pro oblast dopravy, sportu a volného času.

obrys mrtvého na silnici křídou
Každý rok zemře na pražských ulicích ze všech účastníků silničního provozu nejvíce chodců... I na to chce EDWARD upozornit.

Autorem projektu, jehož název je složen z počátečních písmen slov Europe Day Without a Road Death, je Evropská síť dopravních policií TISPOL. Sídlí v britském Manchesteru a zabývá se chováním účastníků silničního provozu.

Během prvních dvou ročníků projekt získal značné renomé, když se po celé Evropě organizovalo přes 120 speciálních bezpečnostních akcí a prostřednictvím Twitteru bylo osloveno více než 25 milionů lidí. Bohatý program je letos připraven i v Praze.

DEN DOPRAVNÍ VÝCHOVY PRO CHODCE A CYKLISTY

V hlavním městě se do aktivit EDWARD zapojí projekt odboru rozvoje a financování dopravy MHMP Čistou stopou Prahou, městská část Praha 2, spolek Auto*mat, Technická správa komunikací, a. s. (TSK), BESIP, Policie ČR, organizace Hlavně bezpečně, Český červený kříž, Studio Lines s.r.o. a Střední průmyslová škola dopravní a.s.

Neváhejte a přijďte na Den dopravní výchovy pro chodce a cyklisty do areálu Muzea Policie ČR (Ke Karlovu 1, Praha 1), který se v rámci Evropského týdne mobility uskuteční již počtrnácté. Pracovníci TSK dne 19. září v Muzeu PČR připravili ve spolupráci s pracovníky Muzea Policie ČR, BESIP CSPSD a Českým červeným křížem zábavný vzdělávací program o bezpečnosti chodců a cyklistů.

 • Pro nejmenší bude  v divadelním sále připraveno interaktivní divadelní představení „Pohádkový semafor“ (9.00, 10.30, 14.00).  
 • Ve venkovním areálu budou mít děti možnost projet se na dopravním hřišti za účasti příslušníků Policie ČR a vyzkoušet si jízdu zručnosti s kolem nebo koloběžkou, zahrát si hry, zúčastnit se soutěží, získat odměny.
 • Zatímco dopolední program je určen pro malé školní děti, odpolední program od 13.30 do 16.30 pro rodiče s dětmi.

Informace o loňském ročníku akce najdete ZDE.

LETOŠNÍ NOVINKY

Na letošek se u příležitosti pražské premiéry projektu EDWARD připravuje i řada novinek.

 • Dětem i dospělým je určen interaktivní vzdělávací program DOPRAVNÍ ABECEDA.
 • Další novinkou je projekce edukativních animovaných videí HLAVNĚ BEZPEČNĚ.
 • Žáci druhého stupně se ve čtvrtek 20. září v divadelním sále Muzea Policie ČR navíc mohou těšit na  přednášku paralympijského vítěze a mistra světa v cyklistice Jiřího Ježka, ambasadora projektu.
 • Následovat bude prezentace nového  projektu Do školy (nejen) na kole a bezpečně neziskové organizace Auto*mat.

ANDĚLÉ NA KARLOVĚ NÁMĚSTÍ I V ULICÍCH

Politici a odborníci zabývající se bezpečností silničního provozu (viz „VÝSTAVU UVEDOU" v příloze) slavnostně zahájí dne 19. září v 11.30 v jižní části Karlova náměstí výstavu sedmnácti andělů za stejný počet zemřelých účastníků silničního provozu na území hl. m. Prahy v roce 2017. Záštitu nad výstavou, která bude k vidění až do 18. listopadu, převzal člen Rady městské části Praha 2 Jaroslav Šolc. A proč je andělů právě sedmnáct?

 • Jedenáct andělů s botami kolem pomyslného krku symbolizuje zemřelé chodce,
 • tři andělé s diskem na křídlech symbolizují zemřelé motoristy,
 • dva s pneumatikami motorek zemřelé motorkáře,
 • anděl s cyklistickým kolem symbolizuje zemřelého cyklistu.

foto anděla - motoristy
Foto anděla - motoristy. Každý anděl bude označen tabulkou se základními informacemi o nehodě.

Smyslem výstavy situované do jižní části parku na Karlově náměstí je, aby si každý z nás uvědomil, kolik lidí každoročně zemře v pražských ulicích a silnicích při dopravních nehodách, a zamyslel se, co může pro větší bezpečnost dopravy sám udělat.

Nejvíce mrtvých při dopravních nehodách je chodců. Proto také bude jedenáct živých andělů v ulicích, kde v posledních letech zemřeli chodci při dopravních nehodách, rozdávat leták s informacemi o možnosti elektronicky podepsat Slib bezpečnosti (viz níže) a odznak s logem projektu.

PODOBA ODZNÁČKU PROJEKT EDWARD

Jaké jsou nejčastější příčiny úmrtí chodců v Praze?

 • Přecházeli mimo přechod.
 • Při přecházení nedali přednost tramvaji.

Výstava vzniká ve spolupráci odboru rozvoje a financování (RFD) MHMP a městské části Praha 2. Anděly vytváří studenti SPŠ Dopravní v Motole pod vedením Michaely Frankové ve spolupráci s ASŘ SŠ (Praha 4, Zelený pruh).

DISKUSE O POTŘEBÁCH A BEZPEČNOSTI CYKLISTŮ

Spolek Auto*Mat uspořádá v budově SPŠ Dopravní (Moravská 3/965, Praha 2) odbornou debatu o potřebách a bezpečnosti městských cyklistů. Panelu, který začne v 10.00, se zúčastní šéfredaktor internetového magazínu Prahou na kole a psycholog Jiří Motýl, vedoucí týmu Rozvoje Prahy spolku Auto*Mat Vratislav Filler a přizván bude i dlouhodobý městský cyklista, jehož jméno bude doplněno. Témata:

 • pocit bezpečí cyklistů a skutečná bezpečnost cyklistické dopravy,
 • dopravní stres a jiné faktory,
 • bezpečná cykloopatření v městských ulicích,
 • psychologický pohled na chování městského cyklisty,
 • městská cyklistika jako mainstream.

Samotná diskuse bude trvat zhruba hodinu, poté bude mít veřejnost možnost pokládat své dotazy.

SLOŽTE SLIB BEZPEČNOSTI

Zapojte se do projektu EDWARD také vy, protože i malé změny mohou vést k velkým výsledkům!  Složte elektronický Slib bezpečnosti a symbolicky se tak připojte k těm, kterým po celé Evropě záleží na bezpečnosti silničního provozu. Zamyslete se přitom nad riziky, kterým čelíte a jak jim můžete předejít, obzvláště v případě, že je sami způsobujete.

ZNĚNÍ SLUBU - PŘEDNÍ STRANA LETÁKU

Leták včetně zadní strany si můžete stáhnout v příloze, svůj podpis můžete připojit na webových stránkách www.projectedward.eu/cs... A nezapomeňte se mrknout na video!