Soutěž Deset tisíc kroků: Start již 1. dubna 

Pěšky Akce
stezka pro chodce v lese - foto
Každá cesta začíná prvním krokem... Jděte do toho!

Už příští čtvrtek, tedy první dubnový den, odstartuje chodecká soutěž Deset tisíc kroků. Potrvá po celý měsíc a zapojit se do ní může opravdu každý bez ohledu na věk a fyzickou kondici. Jak je to možné, když deset tisíc kroků není zase tak málo? Pokud vás to zajímá nebo se chcete akce zúčastnit, následující řádky jsou právě pro vás. 

Dlouhotrvající omezení volnočasový aktivit kvůli současné pandemii nevede jen k pomalejšímu šíření nebezpečné nemoci. Restrikce bohužel podporují i masivní nabírání na váze, zhoršují celkový zdravotní stav a prohlubují psychické vyčerpání mnoha lidí. Jednou z mála legálních možností, jak tomu úspěšně čelit, je pravidelná chůze. Je totiž prokázáno, že má pozitivní účinky na překvapivě široké spektrum zdravotních neduhů (viz Čistou stopou Prahou Dvacet důvodů, proč začít s chůzí). Akce Deset tisíc kroků představuje tu nejlepší příležitost, jak s pravidelnou chůzí začít. 

Oněch deset tisíc kroků (tedy zhruba 7,5 kilometru) v názvu soutěže vlastně jen připomíná odborníky doporučovanou hranici, kterou by měl člověk s ohledem na své zdraví denně pěšky urazit. Pro účast v soutěži ale stačí i méně, doslova „na co každý má“, protože zejména u lidí méně fyzicky zdatných (či oslabených vinou proticovidových opatření) je mnohem důležitější pravidelnost než překonané vzdálenosti. 

Chcete se přidat?

Můžete tak učinit sami nebo v malém týmu svých příbuzných či známých. Na výběr máte běžnou chůzi, severskou chůzi s holemi čili nordic walking nebo běh. Pokud jste dříve narození nebo máte nadváhu, budete při hodnocení zvýhodněni a dostanete tak stejnou šanci jako mladí a aktivní. Pravidla jsou jednoduchá: Každý kilometr je bodově ohodnocený, přičemž je zohledněn věk účastníka a jeho BMI. Na účastníky s nejvyšším počtem nasbíraných bodů čekají zajímavé ceny. Tou nejcennější výhrou, kterou navíc získá každý účastník, je však posílené fyzické i psychické zdraví.

Podrobné informace a zajímavosti o chůzi získáte na webových stránkách desettisickroku.cz. Můžete se na nich také do soutěže přihlásit – ale pozor, s registrací raději neváhejte, termín dubnové výzvy se kvapem blíží... V Čistou stopou Prahou vám držíme palce!

26. 3. 2021 Čistou stopou Prahou