EVROPSKÝ TÝDEN MOBILITY: Projdi se s námi!

Čistá mobilita Akce
fotografie chodců na přechodu pro chodce - nadhled

Jen pár dnů nás dělí od zahájení Evropského týdne mobility (ETM), který se už od roku 2002 koná pravidelně v termínu 16. do 22. září. Letos zahrne pětadvacet atraktivních akcí pro širokou veřejnost i odborníky a jeho vyvrcholením bude Den bez aut v sobotu 21. září.  Ten se v Praze poprvé uskuteční souběžně hned ve čtyřech lokalitách – na Mariánském náměstí v Praze 1, ve Kbelích, v Dolních Měcholupech a v Újezdě u Průhonic.

Každý ročník ETM se pod taktovkou Evropské komise zaměřuje na jednu velkou oblast udržitelné dopravy, kterou vyjadřuje srozumitelným sloganem. Na loňské téma „Kombinuj a jeď!“ vyzývající k většímu využívání multimodální dopravy (výhodnému mixu dvou či více dopravních prostředků během jedné cesty) letos navazuje podpora bezpečné chůze a jízdy na kole pod heslem Projdi se s námi!

plakát k letošnímu ETM

Aktivní přeprava, jako je právě chůze nebo jízda na kole, je příležitost vystoupit z komfortní zóny vlastního auta, snížit emise škodlivých látek do ovzduší i hladinu hluku, přispět tím k příjemnějšímu městu a také posílit své zdraví.  Navíc je to levnější a často i rychlejší a spolehlivější.

A na co se letos můžete těšit? Určitě stojí za to přijít hned v pondělí 16. září do Zítkových sadů v Praze 2, kde v jedenáct hodin dopledne odstartuje Evropská jízda bezpečnosti projektu EDWARD. V úterý proběhne 2. ročník vzdělávacího Dne bez bariér v Evropském domě se spoustou aktuálních informací od předních expertů na bezbariérové užívání veřejného prostoru v Praze. Pro ty, kdo dojíždí do Prahy vlakem, čeká ve čtvrtek 19. září v ranních hodinách na zastávkách Čakovice, Kbely, Satalice a Kyje již tradiční Snídaně na peróně – a to doslova! Nezapomeňte ani na Přístav 18600 na Rohanském ostrově, kde si můžete od pondělí do pátku zdarma nechat umýt kolo v mobilní cyklomyčce – v pondělí navečer ve společnosti náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra. Kino Ponrepo na Praze 1 bude hostit v pátek 20. září jednodenní filmový festival pražského Auto*Matu s výmluvným názvem Městem. V neděli 22. září se můžete volně projet po Podolském nábřeží mezi ulicemi Jeremenkova a Podolská – v místech, kde se jinak prohánějí pouze auta.

plakát k letošnímu Dni bez aut

V sobotu 21. září se kromě Dne bez aut skuteční velká hvězdicovitá jízda Pražského cyklozvonění, která letos svede účastníky k areálu ZOO, kde pro ně bude připraven bohatý program. V tento den můžete také některé z 85 pražských lokalit navštívit sousedské slavnosti Zažít město jinak.

DALŠÍ INFORMACE VČETNĚ PODROBNÉHO PROGRAMU VŠECH AKCÍ NAJDETE NA www.etm.praha.eu.

 

 

plakát k ETM v angličtině

Webové stránky EUROPEANMOBILITYWEEK jsou ZDE.

5. 9. 2019 Čistou stopou Prahou