Evropský týden mobility

Evropský týden mobility je iniciativou Evropské komise a je organizován v desítkách evropských měst už od roku 2002. Termín je vždy 16-22. září a jeho cílem je nabídnout obyvatelům měst alternativy městské mobility a ukázat jim, že je možné se po městě pohybovat rychle a chytře.

Oficiální stránky European Mobility Week

Evropský týden mobility 2016

Heslem roku 2016 je „Chytrá mobilita. Silná ekonomika.“

V rámci ETM proběhla v Praze řada zajímavých akcí pro veřejnost na téma udržitelné dopravy. 

Na úvod bylo otevřeno první pražské Bike and Ride u nádraží v Praze Klánovicích. Uzamykatelné cykloboxy a zastřešené stojany u nově zrekonstruované budovy nádraží vznikly na základě iniciativy městské části a rozhodnutí Komise RHMP pro cyklistickou dopravu.

Následující den, v sobotu, probíhal Den otevřených dveří v Dopravním podniku. Veřejnosti bylo umožněno nahlédnout do depa Zličín, garáží Řepy, vozovny Motol a projet se historickým vozem metrem. Během celého dne probíhaly na desítkách místech v Praze také „sousedské slavnosti“ Zažít město jinak.

Po několika letech existence trasy Greenway v Praze, byla takto dálková trasa vedoucí až do Vídně také vyznačena. V neděli proto pod vedením Nadace Partnerství proběhl společný slavnostní průjezd.

Pracovní týden zahájila veřejnosti zpřístupněná konference na téma Chytrá a čistá mobilita velkoměst a paralelně probíhající workshop Škola kola na téma bezpečné jízdy po městě na kole.

V úterý mohli zájemci navštívit Den mobility v Čakovicích, projet se historickými vozy, dozvědět se zajímavosti o veřejné hromadné dopravě nebo se zúčastnit odborné debaty na téma rozvoje železniční trati Praha-Všetaty-Mladá Boleslav. Akci organizoval ROPID. Report o akci z Čakovic ZDE

Po děti a jejich rodiče připravila na středu Police ČR Den dopravní výchovy.

Vyvrcholením celého týdne byly čtvrteční oslavy mezinárodního Dne bez aut. Pěší zónou se na 24 hodin stala ulice Národní, kde byl pro veřejnost připraven bohatý program na téma „Chytrá mobilita. Silná ekonomika.“ ale také oddechové zóny, posezení u místních kavárniček, hudební představení, odborné debaty apod.

Jako bonus na ETM navázal tradiční rodinný festival Cyklozvonění v areálu bývalých Branických ledáren - A-parku.

 

17. 10. 2016 Sylva Švihelová