ZAKONČENÍ VÝSTAVY ANDĚLŮ a prezentace projektů pro větší bezpečnost na silnicích

Čistá mobilita Akce
momentka ze slavnostního zahájení výstavy
Momentka ze slavnostního zahájení výstavy. Další následují v článku a ve fotogalerii.

V pátek 16. listopadu se v jižní části Karlova náměstí uzavře výstava 17 andělů symbolizujících 17 obětí dopravních nehod v Praze v roce 2017. Součástí akce bude představení projektů, které se zabývají problematikou bezpečnosti silničního provozu, a vyhlášení výsledků kreativních soutěží pro žáky a studenty na toto téma.

Zahájení výstavy se uskutečnilo 19. září 2018 v rámci projektu Evropského dne bez úmrtí na silnici EDWARD. Anděly vyvořili studenti Střední průmyslové školy Dopravní v Praze 5 – Motol. Jedenáct z nich má boty kolem pomyslného krku a odkazuje na zemřelé chodce. Tři s diskem na křídlech symbolizují motoristy, dva s přilbami pak motorkáře. Andělé s cyklistickým kolem vzpomínají na zemřelé cyklisty. Tyto umělecké instalace, které přinášejí i základní informace o nehodě, mají přimět pozorovatele k zamyšlení o jejich vlastním chování na vozovkách a v jejich okolí.

momentka ze slavnostního zahájení výstavy

NEÚPROSNÁ STATISTIKA

  • Každých 25 sekund vyhasne na světových silnicích jeden život. Denně jde o 3 400 obětí, což představuje každoroční smutnou bilanci 1,25 milonů zmařených lidských životů při dopravních nehodách. Dalších 50 milionů lidí je při nich zraněno.
  • I když se ČR  řadí ke státům s nadprůměrně vysokým snížením počtu dopravních nehod v letech 2010–2016, přesto u nás v roce 2017 došlo ke 103 821 dopravním nehodám, při kterých zemřelo 502 lidí a dalších 2 339 lidí bylo vážně zraněno.
  • V Praze bylo v minulém roce zaznamenáno přes 23 tisíc dopravních nehod, které si vyžádaly 17 obětí a 156 vážně zraněných.  

K ORGANIZACI AKCE

Zakončení výstavy bude probíhat formou prezentace projektů pražských organizací na téma Bezpečnost silničního provozu. Prezentace Čistou stopou Prahou, spolku Auto*Mat a neziskové organizace Pražské matky jsou určené školám a veřejnosti a budou probíhat v pátek 16. listopadu 2018 od 10.00 do 14.00.

​  ​ momentka ze slavnostního zahájení výstavy

Stánky organizací budou umístěny na asfaltové ploše okolo výstavy andělů umístěné v jižní části pražského Karlova náměstí.  

STÁNEK ČISTOU STOPOU PRAHOU

Snažíme se o to, aby byl městský vzduch dýchatelný. Aby nám provoz na silnicích netrhal uši. Abychom neztráceli hodiny a dny života v kolonách. Aby se lidé po městě vydávali čistou stopou – na kole, pěšky, MHD, vlaky, eko vozidly. A také nám jde o to, aby byla doprava v Praze bezpečnější. Podporujeme zklidnění dopravy, doporučujeme, jak se na cesty správně vybavit a co dělat, aby se každý dostal vždy v pořádku až do cíle. Rozjeli jsme kampaň za větší ohleduplnost v dopravě JEZDÍM JAKO ČLOVĚK a přidali do svých aktivit i projekt EDWARD – Evropský den bez úmrtí na silnici.

V rámci tohoto projektu jsme vyhlásili i soutěž o nejlepší video pro žáky druhého stupně ZŠ a studenty středních škol JAK PŘEŽÍT CESTU DO ŠKOLY. Slavnostní vyhlášení výsledků a předání zajímavých cen pro vítěze se uskuteční na našem stánku na zakončení výstavy 17 andělů.

Pozor, do této soutěže je stále možné se přihlásit! Jak na to najdete ZDE.

momentka ze slavnostního zahájení výstavy

STÁNEK AUTO*MAT

Soutěž Do práce na kole, specializovaný web Prahou na kole a další množství aktivit pro rozvoj cyklodopravy v hlavním městě, vzdělávání na školách či sousedské slavnosti Zažít město jinak jsou nejznámější činnosti spolku Auto*Mat. Na svém stánku bude mít připraveny různorodé aktivity pro studenty. Dozvědí se informace o udržitelné dopravě, povinném vybavení kola a bezpečné cestě do školy.

vodovky a další potřeby pro kreslení a malování
Na vítěze výtvarné soutěže čekají stylové odměny.

 

Ve stánku Auto*Mat bude umístěna výstava obrázků výtvarné soutěže MOJE VYSNĚNÁ CESTA DO ŠKOLY a také na něm dojde k vyhlášení vítězných příspěvků. Více informací o soutěži naleznete v příloze.

 

 

 

STÁNEK PRAŽSKÉ MATKY

Organizace Pražské matky, z. s. usiluje o to, aby bylo bezpečné a pohodlné chodit po Praze pěšky. Chůze je nejzdravější, nejpřirozenější a nejšetrnější způsob dopravy po městě a cílem PM je, aby ji takto vnímala veřejnost i úřady. Svými aktivitami chce organizace přispět k tomu, aby se co nejvíce dětí mohlo dopravovat do školy bezpečně pěšky, na koloběžce nebo na kole. Zdravá cesta do školy je důležitá pro všestranný vývoj dětí a přináší jim radost z pohybu, udržitelné dopravní návyky i důležité sociální kompetence. Pražské matky se zasazují o konkrétní změny ve veřejném prostoru ve prospěch větší bezpečnosti chodců.

Přijďte se podívat na vítězné reportáže, které školní týmy vytvořily v rámci letošní kampaně PĚŠKY DO ŠKOLY.

 

momentka ze slavnostního zahájení výstavy