Dělám co cítím

Kolo Projekt
Titulka Dělám co cítím

Dopravní prostředek je součást našeho životního stylu. Každý jsme jiný, každý cestujeme jiným způsobem. Lidé se ve městech prostě potřebují přepravovat různými způsoby. Často je výhodné (časově i ekonomicky) kombinovat různé druhy dopravy.

„Dělám co cítím“ ukazuje výhody chůze a jízdního kola. Cesty na kole či pěšky nabízí způsob, jak dostat pravidelný pohyb do nabitého denního programu a stát se prostředkem při obstarávání kratších pochůzek, které tvoří velkou část našich cest.
Pohyb je doslova ničitel stresu a ventil pro odreagování se po náročném dni. Krátké jízdy do kavárny, knihovny, do školy nebo na nákup lze spojit s kolem. Oblíbený dort je potom možné dát si bez výčitek svědomí. Přinášíme užitečné tipy, jak si cestu usnadnit, jak jezdit bezpečně a jednoduše. Užít si jízdu na kole můžete i bez podávání výkonů. Trénink začíná už při prvním zadýchání se. Pravidelná cesta přes Prahu má stejný efekt jako pobyt v tělocvičně. Vítr kolem uší, jen vy a město. 
Elegance, styl a jízda na kole jdou velmi dobře dohromady. Nemusíte se vzdávat oblíbeného outfitu, kolo nemusí znamenat jen sportovní výkon, na kole lze vypadat skvěle. 

Co získám

500 Kč měsíčně navíc

Více než 30 % jízd, které absolvujeme autem, je kratší než 3 kilometry. 
Jízd kratších než 5 kilometrů je dokonce přes 50 %. I když pro některé cesty automobil potřebujeme, jeho nadužívání pociťujeme všichni. A to hlavně ve svých peněženkách. Chůze nebo jízda na kole je přitom ideální forma cvičení, a to zcela zdarma.

Pokud na cestu do pěti kilometrů vezmeme kolo či vyrazíme pěšky, ušetříme jen za benzín více než 500 korun měsíčně. A to nepočítáme s odpisy, opravami ani poplatky za parkovné a dalšími náklady.

Čtyři dny dovolené navíc

V denním programu se skrývá mnoho „mrtvého“ času, který trávíme v dopravních prostředcích. Cesty do 3-5 kilometrů je přitom možné překonat pěšky nebo na kole. Pokud každý den cestou do práce, do školy či jinam vložíme 20 minut chůze nebo jízdy na kole, v součtu to znamená za rok čtyři dny dovolené navíc. A to nezní špatně, ne? Chápeme, že mnoho lidí má obavu jezdit na kole nebo chodit pěšky po městě, kde chybí bezpečné stezky a infrastruktura. Je jen otázkou, zda věříme ve zlepšení situace. 

Najdu rychle místo k parkování

V zácpách ztrácíme dennodenně desítky minut. Průměrná rychlost automobilů se na mnoha místech kvůli dopravním zácpám a dlouhému hledání parkovacího místa dostala na úroveň srovnatelnou s koňskými povozy. Uvítali byste zrychlení každodenní cesty přes centra měst, ucpaná ranní i odpolední špičkou? A co volná parkoviště k tomu jako bonus? Jeden automobil zabere desetkrát více místa než jízdní kolo. Když každý vymění na některé cesty automobil za bicykl, budeme mít všichni více prostoru. A co víc, nadechneme se i lepšího vzduchu. 

Budu mít vstupenku do fitness zdarma

Trenéři fitness se shodují v jednom – nejen posilování, ale především aerobní cvičení pomáhá udržet naše klouby a plíce v kondici i ručičku váhy v rozumných mezích. Posilovací cvičení může být užitečné pro budování svalů. Zkusili jste ale tělocvičnu pod širým nebem? Pravidelná cesta do práce nebo do školy pěšky či na kole je perfektním cvičením pro zlepšení odolnosti a zvýšení výkonnosti. A to nejlepší – je to úplně zdarma.

Zhubnu a budu fit

Chcete mít více pohybu ve svém nabitém programu? Jste večer příliš unavení na cvičení v tělocvičně? Jízda na kole nebo svižná chůze jsou nejpřirozenější způsoby pohybu, který pomáhají udržet si daleko od těla nadváhu, deprese i další choroby. Podmínkou je, abychom se hýbali pravidelně - tak proč si z toho jednoduše nevytvořit denní rutinu? 

Vzduch, který dýcháme, ať už tělocvičně, nebo cestou do ní, je pro všechny stejný. Pět kilometrů na kole představuje denně 20 minut pohybu, které mohou změnit život. 

Budu žít v bezpečí

Nebezpečí na našich silnicích stále roste. Hrozba dopravní nehody je pětkrát vyšší než možnost, že se stanete obětí násilného činu. Každý z nás zaplatí ročně více než 5 000 korun za následky dopravních nehod (celkem přes 55 miliard korun ročně). 

Bezpečnost na silnicích souvisí nejen s chováním účastníků, ale také s vytvořenými podmínkami. Chápeme, že mnoho lidí má obavu jezdit na kole nebo chodit pěšky po městě, kde chybí bezpečné stezky a chodníky. Je třeba připomenout dopravním projektantům, že město Praha má být místem k životu. Podmínky pro jízdní kola a pěší společně s dobře fungující veřejnou dopravou zvyšují bezpečnost a přívětivost města.
Pro usnadnění každodenní cesty Prahou nabízíme pomoc, ať už je to vyhledání trasy přes Prahu, workshopy zaměřené na opravy kol nebo praktické rady pro denní dojíždění. 

Sledujte Facebook, kde najdete vždy aktuální informace.