Loni se ročních kuponů na MHD prodalo nejvíce v historii DPP

MHD Aktuálně
27. 4. 2018 Dopravní podnik hl. m. Prahy, a. s.
lítačka
Zdroj: Praha.eu

Díky ročnímu kuponu za cenu 3 650 korun lidé mohou využívat služeb Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP), což je 10 Kč denně. Cestující pražské MHD si roční kupony oblíbili. Loni si jich poprvé zakoupili přes 300 tisíc, tedy o cca 28 tisíc více než v roce 2016. Přispívá k tomu cena ročního kuponu i kampaň Nejedeš načerno? s opatřením tzv. pokuty za půlku, která motivuje černé pasažéry, aby se z nich stali platící cestující.

Loni si roční kupon pro pražskou MHD zakoupilo celkem 311 349 cestujících. Pro srovnání předloni to bylo 283 804 cestujících, v roce 2015 celkem 265 189.

„Jsem ráda, že ta čísla rostou a že se i vzhledem k hospodářským výsledkům ukazuje, že snížení ceny kuponu bylo správným krokem. Minulý rok si roční kupon koupilo zhruba o téměř 50 tisíc víc lidí, než v roce 2015,“ uvedla Adriana Krnáčová, primátorka hl. m. Prahy.

„Počty zakoupených ročních kuponů každoročně rostou. Je to důkaz, že cestující dlouhodobě důvěřují našemu přepravnímu servisu, který pro ně připravujeme,“ říká Martin Gillar, generální ředitel a předseda představenstva DPP s tím, že DPP garantuje každoročně vyšší objem dopravních výkonů.

„Praha se opakovaně umisťuje na špičce žebříčků, které srovnávají kvalitu veřejné dopravy ve světových metropolích. Pražská veřejná doprava patří mezi nejlépe hodnocené a rozhodnutí zlevnit roční kupon na 3 650 korun ročně, tedy na průměrných 10 korun za den, bylo jednoznačně správné. Lidí, kteří dosáhnou na roční předplatné, je mnohem více, a veřejná doprava je dostupnější,“ říká Petr Dolínek, náměstek primátorky pro dopravu, sport a volný čas.

Zlevněné roční kupony za 3 650 korun byly zavedeny od 1. 7. 2015. Loni navíc začala platit kampaň Nejedeš načerno? Z některých černých pasažérů se díky snížené sazbě na pokutě stali roční předplatitelé MHD v Praze. V rámci kampaně Nejedeš načerno? si mohou snížit černí pasažéři pokutu o polovinu, pokud si zároveň do pěti pracovních dnů koupí roční kupon za 3 650 korun.
„Cílem města je motivovat černé pasažéry, aby se stali platícími cestujícími, proto jim polovinu pokuty odpustíme, když si koupí roční kupon, a stanou se tak ročními předplatiteli systému Pražské integrované dopravy,“ doplnil radní Petr Dolínek.

Opatření pokuta za půlku platí od loňského 23. října a k dnešnímu dni tuto možnost využilo 2 534 cestujících, kteří si koupili roční kupon, aby nemuseli platit pokutu za 800 korun, ale jen 400 Kč.

Dopravní podnik loni přepravil celkem 1 165 031 tis. cestujících. Nejvíce lidí jezdilo metrem, ve kterém se svezlo 435 586 tis. cestujících. 373 831 tis. pasažérů přepravily tramvaje a lanová dráha Petřín, 349 095 tis. cestujících využilo autobusy DPP. 6 519 tis. lidí přepravují příměstské linky včetně vnějších pásem.

Cestujícím napomáhají v přepravě i Střediska dopravních informací (SDI), poskytující komplexní informace. Loni bylo na Hlavním nádraží zprovozněno druhé informační centrum v této stanici, které napomáhá odbavit větší množství zákazníků. Střediska dopravních informací loni odbavila více než 1,5 mil. cestujících. Celkové tržby SDI loni přesáhly 730 milionů korun (včetně DPH), což představuje nárůst o 12 procent.

Více informací naleznete také zde: http://www.praha.eu/jnp/cz/doprava/mhd/pokutu_za_pulku_muzou_cestujici_v.html