V Praze budou od neděle jezdit vánoční tramvaje a retrobus

MHD Aktuálně
27. 11. 2020 Čistou stopou Prahou
foto vánočního retrobusu v roce 2019
vánoční retrobus v roce 2019

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) o první adventní neděli vypraví do pražských ulic tři speciálně nazdobené vánoční tramvaje – Škoda 15T ForCity, muzejní T3, tradičně i oblíbenou mazačku a retrobus Karosa Citelis. DPP je poprvé rozsvítí v podvečer v neděli 29. listopadu 2020 na dvoře vozovny Střešovice, odkud v cca 16.45 vyjedou na společnou jízdu pražskými ulicemi.

Rozsvícení i jízdu vánočních vozidel DPP vzhledem k protiepidemickým opatřením nabídne v on-line přenosu ve spolupráci se Slow TV a na profilu DPP na Facebooku. Vzhledem k protiepidemickým opatřením to bude jízda bez cestujících. Trasa povede z vozovny Střešovice přes Pražský hrad, Malostranskou, Karlovy lázně, Jiráskovo náměstí, Palackého náměstí, Karlovo náměstí, Lazarskou a Jindřišskou ulici, Náměstí Republiky, Strossmayerovo náměstí po Trojský most, kde bude on-line přenos ukončen. 

Už v neděli večer se ale budou moci svézt i cestující, a to vánoční tramvají 15T na linkách 3 a 9 a retrobusem na linkách 133, 144 a 200. Od pondělí 30. listopadu 2020 k nim přibude i vánoční tramvaj T3 vypravovaná z vozovny Střešovice na linku 2. Aktuální jízdní řády všech vánočních vozidel DPP včetně oblíbené mazačky najdete na tomto odkazu. Vánoční vozidla budou v pražských ulicích až do Tří králů, tedy do 6. ledna 2021, a to na linkách 2, 9, 124 a 175. 

„Vánoční tramvaje a retrobus jsou našim poděkováním všem, co i v této zvláštní době nadále využívají pražskou MHD. Věříme, že cestující během adventního času a blížících se svátků tyto speciálně nazdobené vozy zkrátka potěší, nadchnou nejen děti, ale i dospělé, a v ulicích Prahy přispějí k navození vánoční atmosféry,“ řekl Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP. 

Zajímavostí je, že vozidla ozdobí celkem přes 13 tisíc vánočních světýlek, vnitřní sváteční dekorace a také speciální vnější polepy se zimní a vánoční tematikou. Tramvaj 15T zkrášlí celkem 5 760 elektrických svíček, T3 celkem 2 400, mazačku 3 840 a retrobus 1120 světýlek. Partnery a autory letošní vánoční výzdoby vozidel DPP je společnost DECOLED z Dobrovíze a Střední průmyslová škola dopravní (SPŠD). 

 

zdroj: DPP