V Praze je 13 EV ready pouličních lamp, v příštím roce jich přibude 350

Autem Aktuálně
5. 9. 2020 MHMP, Čistou stopou Prahou
foto jednoho stožáru veřejného osvětlení připraveného na nabíjení e-aut.
První stožáry veřejného osvětlení, kde si Pražané budou moci dobíjet e-auta, stojí na Vinohradech.

V rámci společného projektu synergické obnovy kabelové sítě pražského veřejného osvětlení a kabelů distribuční sítě společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP) a PREdistribuce letos vzniklo v pražských Vinohradech 47 nových stožárů veřejného osvětlení, z nich je třináct tzv. EV ready. Ty stačí osadit nabíjecím zařízením a Pražané si budou moct dobíjet elektromobily přímo ze stožárů veřejného osvětlení.

Podle radního hl. m. Prahy Jana Chabra je hlavní výhodou projektu bezpochyby rychlost: „Pilotní projekt zahrnuje třináct EV ready lamp, které vznikly v řádu půl roku. To v Praze není úplně obvyklé, vzhledem k tomu, že se jedná o stavební činnost.“ Za šest let by mělo v hlavním městě vzniknout tři až šest tisíc podobných nabíjecích míst. „Je jasné, že to nebude jediný způsob nabíjení e-mobility v Praze, jeho velkou výhodou je ale možnost masového pokrytí v relativně krátkém čase,“ uvedl radní. 

foto - detail na sloup s přípravou na nabíjení

„Kdyby THMP tuto síť během zmíněných šesti let stavěla bez synergie s Pražskou energetikou, náklady by se vyšplhaly až na 1,3 miliardy korun. Tímto řešením dojde k výrazné úspoře, konkrétně až o 500 milionů. Nákladná část rozšíření nabíjecích míst se totiž nenachází jen na stožáru, ale především pod povrchem,“ popsal předseda představenstva THMP Tomáš Jílek. „O benefitech synergické obnovy kabelů tak není třeba diskutovat. Má ale i řadu dalších konsekvencí, například otázku rozkopanosti Prahy. V rámci jedné stavby minimalizujeme dobu, po kterou bude občany nějakým způsobem omezovat,“ doplnil. 

Náklady ve výši zhruba 800 milionů neobsahují jen výdaje na pořízení nabíječek. Je v nich zahrnuta i kompletní modernizace dotčeného veřejného osvětlení, výměna kabelové sítě nebo třeba obnova komunikace. „Kromě toho, že jsou nové stožáry připraveny pro elektromobilitu, dochází u nich i k výměně sodíkových svítidel za ledková. Ta jsou moderní a mají nižší spotřebu. V dotčených ulicích tak budeme umět například snižovat intenzitu osvětlení v závislosti na vnějších podmínkách nebo v méně exponovaných časech,“ vysvětlil radní Jan Chabr. 

Podle Tomáše Jílka by mělo v Praze v příštím roce vzniknout až 350 dalších stožárů veřejného osvětlení připravených na osázení nabíječkami. „V dalších letech bude jejich množství růst tak, abychom celkový plán naplnili. Vycházíme i z počtu předpokládaných elektromobilů dle Národního akčního plánu a lokality koordinujeme s dalšími městskými subjekty. Ať už jde o Operátora ICT, který má za úkol zpracovat Generel rozvoje dobíjecí infrastruktury hlavního města Prahy, nebo Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy.  Je pro nás důležité, aby EV ready lampy byly na místech, která dávají smysl,“ uzavřel Tomáš Jílek.

Pro příští rok se projektově připravuje osm dalších lokalit. Jde o Lhotku, Veleslavín, Černý Most, Háje, Kamýk, Velkou Ohradu, Chodovec a Kobylisy.