#KOLONAVIRUS Ujeďte viru na kole!

Kolo Projekt
cyklisté v rouškách jedou po pražské Náplavce

Dopravovat se do práce nebo do obchodu na „vlastní pohon“ zvýší vaše šance vyhnout se nejen kolonám, ale hlavně nakažení novou nemocí. A jak kampaň #kolonavirus upozorňuje, navíc posílí i zdraví a imunitu. Takže když se vám nový virus přece jenom nepodaří udržet od těla, podstatně zvýší vaše vyhlídky na mírný průběh nemoci!

AKTIVNÍ DOPRAVA

Zařadit do života jízdu na kole jednou týdně, o víkendu, není zase takový problém, ale pro blahodárné účinky na lidské zdraví je to bohužel málo. Jenže kde vzít čas na ideálně každodenní ježdění? Také o tom je #kolonavirus – využívejte kolo jako dopravní prostředek! Do práce, na nákupy a za jinými nezbytnostmi stejně musíte a kolo ve městě není a moc pomalejší než jiné módy dopravy, a často to s ním jde naopak i rychleji.

Zatímco u nás si většina lidí bicykl spojuje s občasnými vyjížďkami a výlety, ve vyspělých cyklistických zemích kolo v prvé řadě slouží lidem ve městech k přemisťování z bodu A do bodu B. To, že cestování po víceméně stejných trasách do práce nepřináší objevování nových, úchvatných panoramat, vůbec neznamená, že je to nuda. Ježdění na kole je i v tomto případě zábava, která podporuje zdraví a dobrou náladu! A také vyjadřuje ohleduplný vztah k okolí… Proto má kampaň #kolonavirus vedle významu „kolem (chytře) na virus“ ještě jeden: „kolem proti viru kolon“.

Vystoupit z komfortní zóny není jen tak. Ale podle fyzioterapeutů si z aktivní dopravy brzy uděláte zvyk, o kterém nebudete ani přemýšlet – obvykle už po šesti týdnech.

ZABÍJEČ VIRŮ A PŘEBYTEČNÝCH KIL

Jak konkrétně prospívá ježdění na kole zdraví s ohledem na nebezpečí nového koronaviru? Podobně jako například i chůze podle odborníků posiluje činnost imunitních buněk, například T-buněk, které účinně regulují celý imunitní systém, nebo NK-buněk. Ty zase představují tzv. „přirozené zabíječe“, kteří mají schopnost rychle likvidovat některé nádorové buňky a stejně i buňky infikované virem.

Již podle prvních zkušeností z Číny, které mezitím potvrdili lékaři z celého světa, je nadváha a obezita významným rizikovým faktorem při zvládání nové choroby. Kampaň #kolonavirus proto apeluje, že jízda na kole také pomáhá významně redukovat hmotnost. 

POMOCNÍK PROTI CIVILIZAČNÍM CHOROBÁM  

Nejtěžší boj s nemocí způsobenou koronavirem Covid-19 obvykle svádějí pacienti, u nichž se vyskytuje kombinace civilizačních chorob (obezita, jedna z nich, je častým spouštěčem ostatních). Ježdění na kole působí příznivě i v tomto případě – a to nejen preventivně, ale i jako pomocník s léčbou. Jde zejména o onemocnění srdce a cév včetně vysokého tlaku a špatně fungujícího krevního oběhu a dále o cukrovku 2. typu. 

Kampaň #kolonavirus poukazuje i na to, že jízda na kole snižuje stres. Ten může poškozovat imunitní systém a tím přispívat k získání a rozvoji jakékoli choroby.

fotomontáž: lékař a grafické znázornění viru

KDY A JAK S JEŽDĚNÍM ZAČÍT?

Nikdy není pozdě, ani když už epidemie nového koronaviru probíhá! Vaše tělo může z pravidelných jízd na kole těžit už za pár týdnů, a proto se do toho dejte co nejdříve.

Nereálné cíle vedou jen ke znechucení a tomu, že to vzdáte. Je-li na vás vzdálenost do práce příliš, #kolonavirus  doporučuje jet část cesty například metrem nebo příměstským vlakem. Postupně si délku jízdy můžete prodlužovat.

KAPKA NA KONEC

Správné fungování imunitního systému je nezbytné podpořit i jinak než zvýšenými dávkami pohybu: Podle odborníků je důležitý pestrý jídelníček s potřebnými minerálními látkami a vitamíny (zajištěnými případně i vhodnými doplňky stravy). Splnit jejich přání v tomto ohledu není nic nemožného, je to jen záležitost odpovědného rozhodnutí. 

Vyslyšet další rady už není tak snadné. Kde si například koupíte kvalitní, dostatečně dlouhý spánek, jestliže se vám špatně usíná, celou noc se v posteli převalujete a často se budíte? Nebo jak „odstraníte“ dlouhodobou únavu, jestliže vás trápí?

Pravidelné ježdění na kole řeší i problémy tohoto druhu: Začněte a uvidíte, jak rychle začnou ustupovat... Kampaň Čistou stopou Prahou #kolonavirus vám na vaší zdravější jízdě životem drží palce!

 

Přečtěte si také:

Sledujte nás pravidelně, zajímá nás hlavně aktivní a nízkoemisní doprava.

18. 5. 2020 Čistou stopou Prahou

Organizátor projektu

Čistou stopou Prahou

Kontakt