Karlovo náměstí čeká velká proměna

Čistá mobilita Aktuálně
13. 11. 2018 MHMP, Čistou stopou Prahou
vizualice Karlova náměstí
Vizualizace: E. Rehwaldt

Karlovo náměstí se promění pod taktovkou německého krajináře a dvou tuzemských architektonických studií. Vítězný návrh, který vzešel ze soutěžního dialogu, má z parku vytvořit místo, kde lidé budou rádi trávit svůj čas. Včera ho schválili pražští radní.

Po mnoha letech nezdařilých pokusů tak Praha konečně zná novou podobu Karlova náměstí. Autorem vítězného návrhu je německé krajinářské studio Rehwaldt Landschaftsarchitekten, které jej vytvořilo ve spolupráci s českou architektonickou kanceláří BY Architects a českou dopravní kanceláří PD Filip. Citlivá obnova parku v centru města bude doplněna o promenádu, kavárnu, hřiště a trhy. Cena za celkovou revitalizace se odhaduje na cca 230 milionů korun.

rámeček s vysvětlením, co je soutěžní dialog

KVALITNÍ NÁVRHY, NÁROČNÝ VÝBĚR

„Troufám si tvrdit, že celý proces byl pro nás všechny hodně obohacující a poučný. Umět se shodnout, diskutovat a předat ucelenou zpětnou vazbu týmům, které po celou dobu přinášely inovativní způsoby přemýšlení, bylo mnohdy náročné. Všechny týmy odvedly profesionální práci, kterou jsme v průběhu společně konzultovali, a nakonec představily velmi kvalitní návrhy, takže jsme opravdu měli z čeho vybírat. Rozhodnutí o vítězi bylo opravdu velmi náročné,“ zhodnotila výběr vítězného návrhu pražská primátorka Adriana Krnáčová.

vizualizace Karlova náměstí po proměně

PROMĚNA VE TŘECH ETAPÁCH

Vítězný tým navrhuje proměnu Karlova náměstí rozdělit na tři časové úseky. Náměstí se tak bude proměňovat postupně, od drobných úprav, které se dají realizovat rychle, až po zásadní změny, které patří mezi dlouhodobé cíle.

  • Aby se zachránily odumírající stromy, budou se některé úpravy zeleně realizovat již příští rok.
  • Po zpracování projektové dokumentace by měla během roku 2025 proběhnout celková revitalizace parku.
  • V dlouhodobé vizi do roku 2048 (výročí 700 let od založení Karlova náměstí) autoři například počítají s postupným zklidněním dopravy až do takové míry, která by celou východní stranu uvolnila pouze pro chodce a umožnila vznik promenády.

NA CO SE MŮŽEME TĚŠIT

Proměna parku spočívá mimo jiné v novém rozvržení cestní sítě. Ta umožní pohodlný průchod nejvíce využívanými cestami, zejména směrem od metra k nemocnici, a zároveň neomezí využití rozlehlých trávníků pro odpočinek. V jižní části náměstí by se měla objevit nová kavárna a také dětské hřiště. Ve střední části se nabízí prostor pro komunitní správu květinových záhonů.

Reprezentativnější vzhled místu dodá nová dlažba z pražské mozaiky s QR kódy odkazujícími na historii náměstí, dále nový kvalitní mobiliář a také obnova chybějících nebo odumírajících stromů. Celkovou rekonstrukcí by pak měla projít část parku u Novoměstské radnice, kde by se kromě společenských událostí mohly nově konat i trhy.

Zajímavým prvkem v návrhu je také vzpomínka na kapli Božího Těla, která stála ve středu náměstí na místě dnešní Ječné ulice. Autoři místo připomínají světelnou instalací, která naznačuje cesty, po kterých do kaple přicházeli poutníci.

rámeček s informacemi o kapli Božího Těla
Zdroj: Wikipedie

ŘEKLI O REVITALIZACI

„Těší mě, že vítězný návrh ctí historické hodnoty parku od založení Karlem IV. po návrh Františka Thomayera a zároveň přináší nadčasové řešení jeho problémů. Je důležité si uvědomit, že výběrem návrhu to jen začíná a že cesta ke kompletní revitalizaci Karlova náměstí bude vyžadovat stejné nasazení a spolupráci všech zúčastněných stran zahrnující město, památkáře a místní stakeholdery, jaká probíhala při tvorbě návrhu,“ připomněla radní Jana Plamínková.

„Karlovo náměstí má díky tomuto návrhu šanci znovu ožít a sloužit jako jeden z nejkrásnějších parků v centru města,“ uvedl Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR).

vizualizace Karlova náměstí po proměně

 

Chcete o proměně Karlova náměstí vědět víc? Nezapomeňte si otevřít přílohu. Všechny návrhy včetně vyřazených 9 dalších účastníků řízení si navíc budete moci prostudovat na rozsáhlé výstavě, která bude probíhat v lednu 2019 v CAMPu.

 

Fotogalerie