„Kulaťák“ se otevře pěším, cyklisté se na něm vyhnou autům

Čistá mobilita Aktuálně
16. 11. 2018 MHMP, Čistou stopou Prahou
vizualizace budoucí podoby náměstí
Vizualizace: Pavel Hnilička Architekti

Tento týden byly vyhlášeny výsledky architektonické soutěže na novou podobu dejvického Vítězného náměstí. Návrh Pavla Hniličky, Evy Macákové a Josef Filipa, který zvítězil, odklání veškerou dopravu mimo střed náměstí a to získá mnohem přívětivější tvář.

„Po Malostranském a Karlově náměstí pokračujeme s potřebnou změnou i na Kulaťáku. S vybraným návrhem má Vítězné náměstí šanci stát se jedním z nejreprezentativnějších míst v Praze,“ říká pražská primátorka Adriana Krnáčová. 

vizualizace budoucí podoby

V návrhu tramvajová trať již neprotíná náměstí, ale střed nově objíždí po jeho západní straně u Evropské ulice. Navrhované dopravní řešení pojme více aut než dnes a zároveň jim umožní plynulejší průjezd. Střed se stává opravdovým náměstím s univerzálním využitím.

rámeček - v čem proměna pomůže chodcům, cyklistům a autům

VLIV ANTONÍNA ENGELA

„Těší mě, že se podařilo vybrat takový návrh, který pokračuje v odkazu autora urbanismu Dejvic Antonína Engela a zároveň nabízí více možností využití pro občany. Zejména příjemnější pohyb chodců přes náměstí. Návrh mění Vítězné náměstí na zelenější a přívětivější místo, ve kterém budou lidé chtít trávit čas,“ vysvětluje Petra Kolínská, náměstkyně primátorky. Právě promyšlené umístění stromů bylo porotou hodnoceno velice kladně. Stromy oddělují vozovku od středu náměstí a vytvářejí tak nerušený prostor pro chodce. Ti se na vzniklé náměstí pohodlně dostanou díky novému výstupu z metra či přechodům.

„Antonín Engel Prahu myšlenkově velmi ovlivnil. Ačkoli jeho původní plán nebyl dokončen, dnešní generace urbanistů na něj stále navazují. Kvalitní vítězný návrh je toho dobrým příkladem,“ hodnotí Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).

CENTRÁLNÍ OBELISK

Výrazným prvkem návrhu je také centrální monument, který byl i v původních plánech Antonína Engela ve středu náměstí v podobě obelisku. Porotci doporučili podobu monumentu přenechat výtvarné soutěži. Pomník zahraničním vojákům 2. světové války je kvůli nově vedené dopravě přesunutý na severo-západní část náměstí (směrem k Technické ulici). V návrhu nechybí ani pítka, nový mobiliář, okrasné kašny a vodotrysky

vizualizace budoucí podoby - obelisk

O SOUTĚŽI

IPR soutěž vyhlásil v dubnu letošního roku. Celkem přišlo 40 návrhů, ze kterých porota vybrala pět postupujících. Z pěti finalistů poté ve 2. fázi soutěže zvolila vítěze a další dva návrhy ocenila. Výše odměn soutěže byla stanovena na 3 280 000 Kč.

A kdy se nové, lidštější podoby Vítězného náměstí dočkáme? Návrh se nyní dopracuje do finální podoby a realizovat by se mohl za 5 let.

VYJMENOVÁNÍ OCENĚNÝCH - 1., 2. A 3. CENA

Více informací o soutěži a všechny návrhy naleznete na www.iprpraha.cz.

 

vizualizace budoucí podoby