Koncepční studii autobusového terminálu Černý Most zpracuje významná česká architektonická kancelář re:architekti. Studio má za sebou například úspěšnou realizaci autobusového nádraží v Mnichově Hradišti. Výběrové řízení se uskutečnilo pod taktovkou Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Studie by měla být dokončena příští rok v květnu.
„Rozhodli jsme se věnovat tomuto vytíženému místu větší pozornost a pokusíme se napravit některé nedostatky, které po letech fungování má. Cílem je zpříjemnit lidem cestu domů nebo na nákup či pouze jen přestup mezi metrem a autobusy,“ říká Petr Hlaváček, 1. náměstek primátora a radní pro oblast územního rozvoje.
Mezi hlavní problémy frekventovaného přestupního místa patří správa a údržba terminálu a nekvalitní veřejná prostranství v jeho okolí.
„Černý Most je symbolická východní brána do Prahy. Jedná se o jeden z nejvíce frekventovaných dopravních uzlů, zároveň je také místem, které teď nevzbuzuje pozitivní pocity. Studie se proto zaměří zejména na otevření terminálu pro pěší a zlepšení a zjednodušení přestupů na jednotlivé druhy dopravy,“ vysvětluje Adam Scheinherr, náměstek primátora a radní pro oblast dopravy.
Terminál Černý Most je důležitou přestupní vazbou mezi metrem B, dálkovými i příměstskými autobusovými linkami a plánovaným parkovacím domem P+R pro cca 880 vozidel. Terminál byl uveden do provozu v roce 1998. |
Již nyní IPR ve spolupráci s Technickou správou komunikací hl. m. Prahy (TSK), Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) a organizací ROPID připravuje rychlá opatření, která alespoň částečně zlepší současný neutěšený stav terminálu.
„Těší mě, že začínáme řešit i dopravní terminály, které jsou pro efektivní cestování po městě klíčové. Minulý rok se městu podařilo schválit novou podobu dopravního terminálu na Smíchově. Nyní jsme udělali významný krok k proměně dalšího důležitého přestupního uzlu Černý Most, který si to nepochybně zaslouží,“ komentuje plánované změny Ondřej Boháč, ředitel IPR.
Je ovšem důležité řešit i dlouhodobý rozvoj terminálu. Koncepční studie, kterou zpracuje české studio re:architekti, proto bude řešit terminál jako celek. Ve studii budou například navržena pravidla systematické správy, péče a údržby. Studie se zaměří na samotný terminál i na veřejná prostranství v jeho blízkém okolí. Prověří také možnosti dalšího urbanistického rozvoje v návaznosti na tento dopravní uzel.
„Černý Most je pro nás nesmírně zajímavým úkolem, protože spojuje jak témata identity města Prahy (skrze svou roli brány do města), identity sídliště skrze svou roli centra v každodennosti místních obyvatel, tak otázky nakládání s téměř současnou architekturou v šíři morálních, estetických a environmentálních aspektů.“ říká Jan Vlach ze studia re:architekti.
V rámci zpracování koncepční studie proběhne i setkání s veřejností. Občané budou moci zpracovatelům sdělit své podněty a postřehy. Ještě předtím, než bude návrh studie odevzdán, občané budou mít možnost se k němu vyjádřit. Předpokládá se, že koncepční studie by měla být hotová v květnu příštího roku.