Město o víkendu slaví, čeká nás mimořádně pestrý a bohatý program

Čistá mobilita Aktuálně
25. 10. 2018 Čistou stopou Prahou
ohňostroj
Ilustrační foto

V centru Prahy máme tento víkend možnost zažít velkolepé oslavy založení Československa. Akcí pražského magistrátu se můžeme zúčastnit například na Václavském a Staroměstském náměstí či na Ovocném trhu.

Jak jsme již psali, na Letenské pláni oslavy začínají už dnes a jeden z jejích oficiálních vrcholů, vojenská přehlídka, následně proběhne v neděli od 14.00 na Evropské třídě. Na Letné navštivte také náš stánek, kde se určitě nudit nebudete! Více o těchto akcích ZDE.

Víkendové oslavy odstartuje sobotní Pochod pro republiku v čele s TGM a koncerty, které pořádá pražský magistrát.

mapka, kde se oslavy v Praze pořádají
Podrobné informace a mapku akcí ve větším rozlišení najdete v PŘÍLOZE. Pozornost si mimo jiné zaslouží i sobotní a nedělní program otevřených dveří v mnoha institucích.

VÁCLAVSKÉ NÁMĚSTÍ

Poté, co na Václavské náměstí v sobotu dorazí Pochod pro republiku, zahájí zde koncertní část Ivan Mládek. Dále vystoupí kapela Slza, Laco Déczi, Ondřej G. Brzobohatý či Michal Hrůza. Přesně ve 20.00 hodin přeruší koncerty na Václavském náměstí unikátní videomapping na Národní muzeum pod názvem Svědek dějin.

STAROMĚSTSKÉ NÁMĚSTÍ

Podobně laděný program připravil magistrát v sobotu i na Staroměstském náměstí. Ve 13.00 zde začne koncert pražské formace Circus Problem, následně vystoupí Ewa Farna, Kapitán Demo, Celeste Buckingham či PSH.

Koncert bude pokračovat i v neděli tentokrát pod hlavičkou Českého rozhlasu. Na základě hlasování posluchačů bylo vybráno 100 hitů republiky, které zazní v podání předních tuzemských interpretů – mezi nimi nebudou chybět Lucie Bílá, Karel Gott, Marta Kubišová, Eva Pilarová, Jaroslav Uhlíř, Tomáš Klus nebo No Name.

OVOCNÝ TRH

Zajímavý program bude také v sobotu na Ovocném trhu, kde Praha připravila zastřešené pódium a taneční parket se živými obrazy. Od 13.00 hodin se zde budou živě hrát skladby z období první republiky, na které budou tančit dobově odění tanečníci. K zábavě se můžete samozřejmě přidat a na památku si pořídit fotografie ve fotokoutku

NEDĚLE 19.18 OHŇOSTROJ

Přesně v 19.18 hodin – jako připomínka roku vzniku ČSR 1918 – bude odpálen z hladiny řeky Vltavy mezi Čechovým a Štefánikovým mostem slavnostní ohňostroj s názvem Společné století

VSTUPY OSOBNOSTÍ

V sobotu i neděli  na akcích vystoupí přední české a slovenské osobnosti, které zhodnotí odkaz uplynulých 100 let naší minulosti, pojmenují největší výzvy naší současnosti a zamyslí se, jakým směrem by se měla ubírat naše budoucnost.

APLIKACE PRAGUE HISTORIES

Připravena je speciální magistrátní aplikace Prague Histories, která vás provede po místech, kde se psaly historické milníky uplynulých 100 let. Každá z deseti stezek obsahuje přibližně deset označených zastávkových míst, kde se objeví dobová fotografie pořízená během jedné z historických událostí, a to přímo z daného místa i úhlu pohledu. Kromě dobových fotografií aplikace skrývá i zvukové záznamy, videa a u novějších telefonů i 3D objekty umístěné do prostoru pomocí technologie rozšířené reality (AR). K dispozici bude aplikace také v angličtině.

K hezkým a důstojným oslavám se můžete přidat i vyvěšením českých vlajek a umístěním národních symbolů na viditelná místa a podtrhout tak jedinečnou atmosféru stého výročí vzniku republiky.

RÁMEČEK, kde a jakým způsobem se čtenáři dozvědí o změnách v dopravě
mimořádnosti v dopravě