Nový totem v Podolí pomůže lépe mapovat potřeby bezmotorové dopravy

Čistá mobilita Aktuálně
17. 9. 2018 MHMP, Čistou stopou Prahou
slavnostní spuštění totemu - řečníci a před nimi novináři
Momentka ze slavnostního spuštění sčítače chodců a cyklistů v Praze

Jak jsme s předstihem avizovali, dnes před polednem byl na Podolském nábřeží slavnostně odhalen sčítač chodců a cyklistů. Nejde o bezúčelnou hračku, ale o šikovného pomocníka pro získávání poznatků o chování těch, kteří se pohybují vlastnímu silami. Těm na druhou stranu poslouží k bleskové orientaci o čase či teplotě během chůze nebo jízdy.

Na displeji nového dvoumetrového totemu „v barvách" našeho projektu problikávají čtyři sady čísel. Zobrazují, kolik chodců a cyklistů tudy prošlo nebo projelo za den i za rok. Tyto informace poslouží při plánování budoucích investičních plánů pro bezmotorovou dopravu. Slavnostní spuštění nového sčítače se uskutečnilo při příležitosti právě se konajícího Evropského týdne mobility, který upozorňuje na přednosti šetrných způsobů dopravy.

foto totemu na Podolském nábřeží
Nepřehlédnutelný bílo-modrý sloup u cyklostezky u Podolského nábřeží počet procházejících chodců a projíždějících cyklistů zobrazuje v reálném čase. Kromě toho zařízení ukazuje čas, datum a aktuální teplotu.

Naměřené týdenní i měsíční hodnoty tak v rámci celého roku pomohou získat informace o aktivitě chodců i cyklistů, a to včetně vlivu teploty a ročního období na jejich počet. Všechna naměřená data bude možné sledovat online na webových stránkách jak na www.praha.eu, tak na naších stránkách www.cistoustopou.cz. Počet cyklistů za den i za rok, rozdělených podle směru jízdy, se bude aktualizovat každých patnáct minut. Vývojový graf pak může pomoci odhadnout trendy v chování pražských chodců i cyklistů.

„Měření intenzity bezmotorové dopravy nám navíc umožní lépe plánovat a vyhodnocovat investice do městské infrastruktury, městských plánů mobility a dalších projektů. Díky sčítačům poznáme, která místa jsou nejvytíženější, a kde tedy bude potřeba častěji rekonstruovat, obnovovat dopravní značení a vybavovat okolí stojany na kola a další infastrukturou,“ vysvětlil účel sčítače radní pro dopravu Petr Dolínek.

Velkou výhodou nového sčítače je jeho přehlednost. Tu ocení každý kolemjedoucí cyklista a motorista, který se v číslech snadno a rychle zorientuje. „Totem jsme umístili vedle dělené stezky pro chodce a cyklisty na Podolském nábřeží u Vyšehradské skály. Symbolicky se totem nachází na jedné z nejfrekventovanějších stezek v Praze. Místo jsme vybrali tak, aby totem byl dobře čitelný a současně nenarušoval přirozený krajinný ráz a aby nikterak neomezoval volných průchod či průjezd monitorovacím místem,“ upřesnil starosta Prahy 4 Petr Štěpánek.

Zobrazovací zařízení je propojeno s nedalekým sčítacím zařízením. Cyklisté jsou evidování prostřednictvím indukčních smyček zabudovaných v povrchu dělené stezky pro cyklisty, chodci pak pomocí tepelného čidla. Tyto technologie nepořizují žádný zvukový ani obrazový záznam, takže Pražané nemusí mít obavy, že by byli při cestě jakkoliv sledováni.

„Provoz sčítače je možné sledovat na dálku, aby byla zajištěna kontrola a co nejkratší doba vyřešení jeho případného výpadku,“ uzavřel Luboš Kala z Nadace Partnerství, která zajišťovala dodávku a instalaci sčítače v Praze.