Hurá Pěšky do školy! Pražské matky spouštějí novou kampaň

Pěšky Aktuálně
6. 9. 2018 Pražské matky
rodiče s dětmi před školou, děti na koloběžce
Foto: Pražské matky

Na důležitost pohybu u dětí a zajištění bezpečnosti před pražskými školami upozorní první ročník osvětové kampaně Pěšky do školy, která proběhne v rámci Evropského týdne mobility 16. až 22. 9. 2018. Školy i rodiče se do kampaně mohou stále hlásit.

PROTI OBEZITĚ A ZA VĚTŠÍ BEZPEČNOST

Stovky žáků základních škol a jejich rodičů z téměř 20 pražských škol vymění automobil za své nohy, a v rámci pěších dnů vyrazí do školy po svých. Kampaň má upozornit nejen na důležitost pohybu jako prevence dětské obezity, ale také na nutnost zvýšení bezpečnosti před školami. Ta je často narušena právě rodiči–řidiči, kteří vozí své děti až před brány škol, kde vznikají nepřehledné a nebezpečné situace.

rámeček s informacemi o Pražských matkách

ASPOŇ HODINU DENNĚ

„Děti by se měly aktivně pohybovat alespoň 60 minut denně. Většině z nich však přirozený pohyb chybí: každé čtvrté dítě ve školním věku bojuje s nadváhou a každé osmé s obezitou. Přitom více než čtvrtina pražských školáků se běžně dopravuje do školy autem. Každodenní pěší cesta do školy je nejen příležitostí k pravidelnému pohybu, ale i k poznávání okolí, ve kterém děti žijí a ke kterému si tak mohou vybudovat vztah. Pěší cesta do školy formuje zdravé dopravní návyky a vede k přirozenému osvojení zásad bezpečného pohybu po ulicích,“ říká Blanka Klimešová z organizace Pražské matky.

JAK SE PŘIPOJIT

Školy se ke kampani mohou připojit uspořádáním pěších dnů, během kterých vyzvou děti, aby přišly do školy pěšky, přijely na koloběžce, na skateboardu či na kole. Pěší den by měl dětem nabídnout něco mimořádného – například společnou snídani nebo koncert před školou, drobné odměny pro ty, kdo přišli pěšky. Žákovské týmy se pak mohou přihlásit do soutěže o nejlepší reportáž z pěšího dne. Zvláštní výzva je připravená také pro rodiče, jejichž škola se ke kampani nepřipojí, ale oni by přesto rádi s dětmi pěší cesty do školy vyzkoušeli.

děti s koloběžkami před školou

Připojit ke kampani se můžete vyplněním a odeslání jednoduchého e-formuláře – školy ZDE a rodiče s dětmi TADY. V případě dotazů se obracejte na pracovnice Pražských matek:  

  • Blanka Klimešová: 777 813 934
  • Marie Čiverná: 775 065 435

„Máme radost, že se nám školy hlásí – v minulém roce jsme pěší dny vyzkoušeli na třech školách, letos se k nám připojí téměř dvě desítky z celé Prahy. Kampaň nově podporuje i Fórum rodičů. Je vidět, že školy, ale i rodiče si uvědomují, že prostor před školou je důležité místo pro setkávání – děti si tu mohou hrát, rodiče popovídat. Je škoda z něj dělat parkoviště,“ říká Klimešová.

O kampani pěšky se více dozvíte na www.prazskematky.cz.