Nakupuj na kole

Mnozí si ještě stále nedokážou představit, že by na nákup jeli jinak než autem, a to i přes to, že kolo může být bez problému plnohodnotnou alternativou.

Ze studie Cyclelogistic z roku 2013 vyplývá, že 95 % všech cest na nákup má potenciál být uskutečněno na kole. 85 % se týká nákupu zboží denní spotřeby a 10 % menších předmětů, jako je třeba oblečení nebo sportovní vybavení. Pouze 5 % z našich nákupů tvoří těžké a rozměrné předměty jako nábytek, bílé elektro apod.    

 

Nevěříte? Zkuste si vybavit, co všechno jste v poslední době kupovali v obchodě nebo nákupním centru. Opravdu byste to nezvládli odvést na kole?

Pokud vás zajímá, jaká pražská nákupní centra myslí na cyklisty a kde se nemusíte bát zaparkovat své kolo, podívejte se do sekce Dobrá praxe z ČR.

Jste-li obchodník a zajímá vás, jak cyklistům zpříjemnit nakupování a jak správně vytvořit zázemí, nahlédněte do sekce Pro obchodníky.

V zahraničí je nakupování na kole běžnou záležitostí. Místní již zjistili, že auto není v mnoha případech praktickým a výhodným nástrojem a že v rukou se jim těžké tašky tahat nechce. V případě, že vás zajímá, jak to chodí v jiných zemích, podívejte se na Příklady ze zahraničí.    

 

Věděli jste, že …

Polovina všech nákupů není těžších 5 kg?  Do váhy 20 kg je nákup lehce přepravitelný na zadním nosiči a až 42 litrů obsahu mohou mít brašny na něm připevněné.

Shopping with the bike
Kolik kg uvezete na kole a co k tomu potřebujete

Tipy pro nakupování na kole:

  • Pořiďte si na nákupy starší kolo, které se nebudete bát nechat před obchodem.
  • Vytipujte si obchody nedaleko vaší každodenní cesty, kde myslí na cyklisty a kde je možné kolo bezpečně zaparkovat.
  • Pořiďte si kvalitní zámek, ideálně ve tvaru podkovy s vysokou odolností.
  • Nosič nad zadním kolem je nejlepším pomocníkem při převozu nákladů.
  • Pozor, těžké náklady a tašky na řídítkách komplikují ovládání kola.