Bezpečně na cestě

Chůze je prospěšná, pokud ovšem neskončí dopravní nehodou.  Co může každý z nás udělat pro to, aby byly naše pěší cesty co nejbezpečnější? Zde jsou základní pravidla, díky nimž se okřídlený pozdrav na rozloučenou „zdrávi došli“ může stát příjemnou každodenní realitou.

Jak tedy na to?

1. Přesvědčte se, že máte volnou cestu

Při vstupu na vozovku se vždy přesvědčte, že máte cestu volnou. Nespoléhejte se pouze na svůj sluch a pozorně se rozhlédněte – cyklista se v porovnání s automobilem často blíží tiše, ale srážka s ním může být fatální pro obě strany.

2. Ujistěte se, že o vás řidič ví

V městské zástavbě se často potkáváme s auty parkujícími při okraji vozovky – blokují výhled nejen nám, ale i řidičům přijíždějícím v obou směrech. Při vstupu na vozovku – a to i v případě použití přechodu pro chodce – se vždy ujistěte, že vás řidič přijíždějícího vozu vidí a evidentně zpomaluje. 

3. Mimo přechod buďte ještě opatrnější

Pokud hodláte využít k přecházení vozovky jiné místo než přechod, buďte při monitorování provozu ještě obezřetnější.

4. Noste světlé nebo pestré oblečení a reflexní prvky

Pro chodce je důležité být včas viděn. Zejména některé části dne – ranní úsvit, večerní stmívání, protislunce – snižují rozpoznávací schopnosti řidičů. Nezapomeňte, že světlé oblečení zvyšuje viditelnost chodce až dvakrát, použití reflexních prvků dokonce až ČTYŘIKRÁT. (Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích jejich použití pro chodce od 20. 2. 2016 přikazuje „mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením.“ Žádný chodec však určitě neudělá chybu, když světlé či pestré oblečení a různé reflexní pásky, přívěsky, tašky nebo tkaničky bude nosit i ve městě.)

5. Buďte opatrní i v obytné zóně

Při pohybu v obytné zóně máte právo využít k chůzi vozovku – pravdou ale je, že na to řidič může zapomenout. Pamatujte, že auta i cyklisté se mohou vyskytovat v pěší zóně. Buďte obezřetní za všech okolností.

6. Na červenou dokončete přecházení co nejrychleji

Co znamená zelený panáček na signalizaci přechodu pro chodce? A co znamená červený? Pokud již vstoupíte na přechod a náhle se rozsvítí červená, dokončete přecházení bez zbytečných prodlev. Své děti učte vlastním příkladem!

7. Využívejte zelenou i při zdánlivě vypnuté signalizaci

V některých lokalitách je na noc světelná signalizace na křižovatkách pro nadbytečnost vypínána. Chodec si ji však může aktivovat. Stiskněte tlačítko žluté krabičky a dostanete zelenou i v noci.

8. Nepodléhejte pocitu, že chodec je „pán“

Názor typu „ten mě nepřejede, to by si odskákal“ je silně krátkozraký. Zdraví máte jen jedno a žádný soud vám je nevrátí!

 

Práva a povinnosti

Práva a povinnosti účastníků provozu na pozemních komunikacích, k nimž patří i chodci, jsou definovány v zákoně číslo 361/2000 Sb. v aktuálním znění, a to zejména v §4 a §53 (ZDE).

 

BESIP

Jako zdroj dalších informací můžete využít portál BESIP (ZDE).

 

Vidíme se?

Pro inspiraci k bezpečné chůzi můžete na portálu BESIP zhlédnout videospoty kampaně „Vidíme se?“. ZDE je příklad.

 

 

5. 10. 2016 Sylva Švihelová