Když nohy nestačí, je tu PID

Když máte čas, je ideální pro město, ale také pro vás osobně využít nohy jako dopravního prostředku, k relaxaci nebo k příjemného odpočinku. Ale co když vás naopak čas tlačí a cesta pěšky by trvala příliš dlouho?

Pak není lepší volby než využít prostředků Pražské integrované dopravy (PID), která zahrnuje městskou hromadnou dopravu (MHD), příměstskou autobusovou dopravu a "Esko", tj. vlaky linek S (a pro řidiče a cyklisty navíc i parkoviště P+R, K+R a B+R). V takovém případě je ideální si cestu co nejlépe naplánovat a neztrácet drahocenné minuty postáváním na zastávkách.

Víte, že vlaky linek S slouží nejen pro příměstskou dopravu dojíždějícím ze Středočeského kraje, ale že je pro jejich pohodlí, rychlost a spolehlivost čím dál více využívají také obyvatelé české metropole pro jízdu výhradně v hranicích Prahy? Vždyť například linka S8 a S88, než vyjede do Středočeského kraje, má celkem 8 "pražských" zastávek - hlavní nádraží - Vršovice - Kačerov - Krč - Braník - Modřany - Komořany - Zbraslav.

A když se vám na vašich pěších trasách postaví do cesty řeka? Pak můžete využít jeden z pražských přívozů. Jejich základem jsou celoročně provozované linky P1 (Sedlec – Zámky), P2 (V Podbabě – Pohoří) a po dobu, než bude postavena náhrada za zbořenou lávku v Troji, také P8 (Císařská louka – Troja). Možnosti dále rozšiřují sezonní přívozy: P3 (Lihovar – Veslařský ostrov), P5 (Císařská louka – Výtoň – Náplavka Smíchov), P6 (Lahovičky – Nádraží Modřany) a P7 (Pražská tržnice – Ostrov Štvanice – Rohanský ostrov) a jediný pražský přívoz na Berounce P4 (Kazín – Černošice).

Naplánujte si svou cestu jednoduše na svém počítači nebo v mobilním telefonu. Pro MHD můžete využít webových stránek Dopravního podniku hlavního města Prahy (ZDE). Jízdní řády nejen MHD, ale také vlakových linek S a příměstských autobusů najdete na webových stránkách Regionálního organizátora pražské integrované dopravy ROPID (ZDE) nebo IDOS (ZDE). Máte možnost zadat si i požadavek na bezbariérovou přepravu.

5. 10. 2016 Sylva Švihelová, Roman Sovák