Když nohy nestačí, je tu PID

Když máte čas, je ideální pro město, ale také pro vás osobně využít nohy jako dopravního prostředku, k relaxaci nebo k příjemného odpočinku. Ale co když vás naopak čas tlačí a cesta pěšky by trvala příliš dlouho?

Pak není lepší volby než využít prostředků Pražské integrované dopravy (PID), která zahrnuje městskou hromadnou dopravu (MHD), příměstskou autobusovou dopravu a "Esko", tj. vlaky linek S (a pro řidiče a cyklisty navíc i parkoviště P+R, K+R a B+R). K výhodám PID patří zejména jasně vymezená tarifní pásma, jednotný přestupní tarifní systém, mimořádně výhodná cena od 10 Kč za den (v případě využití Lítačky, údaj je aktuální ke konci roku 2019), vyladěné jízdní řády a mnoho dalších výhod... Podrobnosti si můžete přečíst v našem článku PID: Osm výhod, které si už ani neuvědomujeme.

Víte, že vlaky linek S slouží nejen pro příměstskou dopravu dojíždějícím ze Středočeského kraje, ale že je pro jejich pohodlí, rychlost a spolehlivost čím dál více využívají také obyvatelé české metropole pro jízdu výhradně v hranicích Prahy? Vždyť například linka S8 a S88, než vyjede do Středočeského kraje, má celkem 8 "pražských" zastávek - hlavní nádraží - Vršovice - Kačerov - Krč - Braník - Modřany - Komořany - Zbraslav.

A když se vám na vašich pěších trasách postaví do cesty řeka? Pak můžete využít jeden z pražských přívozů. Jejich základem jsou celoročně provozované linky P1 (Sedlec – Zámky), P2 (V Podbabě – Pohoří) a po dobu, než bude postavena náhrada za zbořenou lávku v Troji, také P8 (Císařská louka – Troja). Možnosti dále rozšiřují sezonní přívozy: P3 (Lihovar – Veslařský ostrov), P5 (Císařská louka – Výtoň – Náplavka Smíchov), P6 (Lahovičky – Nádraží Modřany) a P7 (Pražská tržnice – Ostrov Štvanice – Rohanský ostrov) a jediný pražský přívoz na Berounce P4 (Kazín – Černošice).

Svou cestu je nejlepší si naplánovat a neztrácet drahocenné minuty postáváním na zastávkách. Učinit tak můžete jednoduše na svém počítači nebo v mobilním telefonu. Pro MHD stačí využít webových stránek Dopravního podniku hlavního města Prahy (ZDE). Jízdní řády nejen MHD, ale také vlakových linek S a příměstských autobusů najdete na webových stránkách Regionálního organizátora pražské integrované dopravy ROPID (ZDE) nebo IDOS (ZDE). Máte možnost zadat si i požadavek na bezbariérovou přepravu.

12. 10. 2021 Sylva Švihelová, Roman Sovák