Dobrá praxe z ČR

Nákupy na kolech poskytují mnoho výhod, to si začínají uvědomovat obchodníci v Česku. Níže najdete příklady řešení pro cyklisty, které ale slouží zároveň i dalším uživatelům.

Liberec, nákupní centrum Géčko

Nákupní centrum Géčko v Liberci například kromě parkovacích stání vybudovalo dokonce tematickou trasu, která zákazníkům na kolech ukazuje možnost bezpečného průjezdu městem. Ještě před tím ale bylo potřeba vybudovat parkoviště pro cyklisty s bezpečnými stojany, kde lze kolo opřít a zamknout o rám. Jeho součástí jsou také tři cyklistické boxy, které chrání před odcizením hlavně dražší modely kol. Jejich použití je zpoplatněné částkou 5 Kč.

Gečko navigace
Cyklotrasa Na kole na nákup, která vede k NC Géčko
cykloboxy NC Géčko
Cykloboxy před vstupem do NC Géčko

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Informace pro návštěvníky
Informační panely pro návštěnvíky NC Géčko
skříňky NC Géčko
Skříňky na odložení věcí v NC Géčko

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Praha, obchodní centrum Chodov

Nejen cyklisti, ale i maminky s kočárky či zákazníci přepravující velká zavazadla mohou využít k úschově Bike Safe Boxů, jež Centrum Chodov ve svých prostorách zprovoznilo. Sestavu boxů o kapacitě až 8 kol naleznou u vstupu C a v garážních prostorách vedle automyčky. Každý box je vybaven také USB zásuvkou pro dobíjení mobilních telefonů, jeden bezpečnostní box umístěný v garážních prostorách disponuje zásuvkou 230 V pro dobíjení elektrokol. Za uskladnění kola zaplatí zákazníci 5 korun za hodinu. Více najdete zde.

NC chodov
Cykloboxy před NC Chodov
Cykloboxy NC Chodov
Cykloboxy před NC Chodov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Beroun, městská síť cykloboxů

V rámci veřejného prostoru je umístěno celkem 5 sestav s elektronickým systémem o celkem 30 boxech.  Město Beroun vytipovalo nejvhodnější lokality pro umístění, i když jsou boxy mobilní a lze je podle budoucího zájmu a využití snadno přemístit. Jeden z boxů stojí také před budovou s domácím vybavením. Více najdete na cyklomesta.cz

Cykloboxy v Berouně
Cykloboxy v Berouně

 

Běžná praxe

Prakticky každé větší obchodní centrum dnes nabízí cyklistům možnost zaparkovat. Pro krátkodobé parkování nejlépe slouží takzvaná „účka“, která umožňují bezpečně kolo opřít a zamknout za rám. Zda je nebo není zázemí využívané, o tom rozhoduje mimo jiné i jejich správný design a umístění. V knihovně Čistou stopou Prahou najdete několik základních pravidel pro výběr vhodného řešení.

Lidl
Stojany typu U před supermarketem Lidl
Supermarket Lidl
supermarket Lidl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mezi příklady dobré praxe jsme záměrně vybrali pouze takové příklady, které jsou v rámci České republiky něčím výjimečné a vybočují ze zaběhnutého stereotypu. Patří váš obchod mezi ně? Napište na info@nakupujnakole.cz.

 

 

30. 8. 2016 Sylva Švihelová