EuroVelo 4 - Proti proudu času

Evropa je protkaná sítí dálkových cyklotras s názvem EuroVelo (EV). Vedou po již existujících dálkových či regionálních trasách jednotlivých zemí, takže se kvůli nim nestaví nové, a jsou tedy právě tak ekologické jako „zelené“ cyklostezky Greenways. A hlavně jsou pro cyklisty stejně super!

Síť cyklotras EuroVelo

Síť EuroVelo vznikla díky ambicióznímu projektu Evropské cyklistické federace z poloviny 90. let minulého století, který si vzal za cíl propojit mezi sebou různé evropské země a umožnit cyklistům navštívit atraktivní lokality přímo ze sedla kola. A povedlo se: celá síť dnes zahrnuje 15 evropských dálkových cyklotras o délce přes 70.000 kilometrů (více o celé síti najdete na eurovelo.com). Celková délka cyklotras EV v České republice přesahuje 2.100 kilometrů a mohou se k nám díky nim sice v potu tváře, ale pohodlně a bezpečně podívat cykloturisté z řady zemí.

Které cyklotrasy EV vedou přes ČR?

  • EuroVelo 4 (více viz níže).
  • EuroVelo 7 spojuje sever a jih kontinentu. Startuje v Norsku a pokračuje přes Švédsko, Dánsko, Německo, Česko, Rakousko a Itálii až na Maltu. Její celková délka činí 7.409 kilometrů.
  • EuroVelo 9, též nazývaná Jantarová stezka, je spojnicí mezi Baltem a Jadranem. Cyklotrasa začíná v Gdaňsku, přetíná Polsko a podél Odry vede do Česka, kde přes Jeseníky a jižní Moravu míří do Rakouska, Slovinska a Chorvatska. Se svými 1.930 kilometry patří k nejkratším trasám sítě EV. Za její nejkrásnější úsek je považována část Brno–Maribor.
  • EuroVelo 13 – tzv. Stezka železné opony. Vede od Barentsova moře na hranicích mezi Ruskem, Norskem a Finskem přes Estonsko, Lotyšsko, Litvu, Německo, Česko  až po Bospor na hranici mezi Bulharskem, Řeckem a Tureckem. Měří 10.400 kilometrů.

Koordinací sítě cyklotras EuroVelo se u nás stejně jako v případě Greenways zabývá Nadace Partnerství, jejíž webové stránky s mnoha užitečnými informacemi určitě navštivte.

Cyklisté jsou vítanými hosty

Trasy EuroVelo jsou jednotně označeny symbolem, kterému porozumí každý bez ohledu na to, odkud pochází, dále mají své číslo a název trasy. Na území, jímž vedou, vznikly speciální služby pro cykloturisty – stravovací, ubytovací a další zařízení např. cyklistům zajišťují základní nářadí pro opravu kola a zabezpečené místo pro bicykl. Jejich provozovatelům je na základě toho udílena patřičná certifikace, podle níž každý, kdo přijíždí na kole, hned ví, že to je to správné místo, kde zastavit. V češtině je tato „ochranná známka“ známá pod názvem Cyklisté vítáni a uděluje ji již zmíněná Nadace Partnerství.

EuroVelo 4

Dálková cyklotrasa EuroVelo 4 má název Trasa střední Evropou, kterou opravdu podélně přetíná, začíná již však v západní části „starého kontinentu“ a končí až ve východní. Je čtyři tisíce kilometrů dlouhá a nabízí dobrodružné putování od francouzského pobřeží z malého přístavního městečka Roscoff přes Belgii a Německo do České republiky a dále do Polska a na Ukrajinu, kde má cíl v hlavním městě Kyjevě. Její celkový průběh je popsaný na stránkách Greenways.cz a také na hlavním webu EV Eurovelo.com.

EV 4 v České republice

Českou republiku dálková cyklotrasa prochází v délce 918 km od hranic s Německem po Polsko a vede přes tato větší města: Cheb – Karlovy Vary – Rakovník – Praha – Nymburk – Kutná Hora – Čáslav – Brno – Kyjov – Uherské Hradiště – Kroměříž – Přerov – Ostrava a Bohumín. Dálková cyklotrasa je vedena po národních a regionálních cyklotrasách, z těch nejvýznamnějších a nejdelších jsou to Greenway Berounka-Střela, cyklotrasa CT 3, Greenway Jizera, Labská stezka a Moravská stezka. Chcete vědět víc? Nadace Partnerství připravila detailní itinerář EV 4 s atraktivními návštěvními tipy po ČR.

EV 4 v Praze

Více se o průběhu trasy EuroVelo 4 v Praze dozvíte v našem příspěvku ZDE. Věnujte pozornost i přílohám s detailním itinerářem cesty a bohaté fotogalerii.