EuroVelo 7

Evropou prochází několik sítí dálkových cyklotras EuroVelo a zelených stezek Greenways, které propojují existující regionální a místní trasy v řadě zemí. Máme možnost po nich na kole projet stovky a tisíce kilometrů bez ohledu na hranice, nebo se podle chuti a momentálních možností vydat na kratší domácí úseky. Platí to samozřejmě i pro EuroVelo 7.

Chcete vědět víc o síti cyklotras EuroVelo? Které a kudy vedou Českou republikou? Co jsou služby „Cyklisté vítáni" a jak cyklosturistům zpříjemňují život? Informovali jsme o tom ZDE.

mapka průběhu celé cyklotrasy z Norska na Maltu
Zdroj: Eurovelo.com

EUROVELO 7 V EVROPĚ

Dálková cyklotrasa EuroVelo 7 se označuje jako Sluneční trasa nebo také Středoevropská trasa. Název odpovídá jejímu průběhu střední Evropou s poměrně prosluněným územím, ale pokud byste ji chtěli projet celou, tak vám jen lehké oblečení určitě stačit nebude.

Nejsevernější část EuroVelo 7 totiž začíná až u severního polárního kruhu v místě Nordkap ve Švédsku. Odtud pokračuje přes Dánsko, Německo, Českou republiku, Rakousko a Itálii až na Maltu – Evropu tedy protíná od severu k jihu, a to v úctyhodné délce 7 409 kilometrů (vůbec nejdelší cyklotrasa EuroVelo s číslem 13 měří přes 10 000 kilometrů).

Ať už si z této porce troufnete na jakkoli dlouhý úsek, máme pro vás užitečný tip. Ne ve všech zemích najdete EuroVelo 7 v terénu kompletně vyznačené, proto využijte aktuálního proznačení na webu Evropské cyklistické federace Eurovelo.com (angličtina).

 

 

EUROVELO 7 V ČESKÉ REPUBLICE

Je naprosto v pořádku, že vyrážíme poznávat krásná místa do zahraničí, bohužel však ta domácí někdy neprávem opomíjíme. EuroVelo 7 přitom svým průběhem přímo vybízí i k jejich objevování.

ZÁKLADNÍ CHARAKTERISTIKA

mapka Eurovelo 7 v Česku
Zdroj: www.greenways.cz

Českou republikou Sluneční trasa prochází z Dolního Žlebu na severu do Vyššího Brodu na jihu v celkové délce 437 km. Přijíždí k nám tedy z Německa a pokračuje dál do Rakouska. Většina trasy kopíruje nejvýznamnější a nejdelší české řeky Labe a Vltavu, je tedy logicky vedena po Labské stezce a posléze po Vltavské stezce

OBTÍŽNOST

Přesto, že trasa  prochází převážně podél toků, obtížnost jejích úseků se různí. Lehčí terén cykloturistického rázu nabízí část z Německa do Prahy. Náročnější, spíše sportovně ladění cyklisté pak uvítají úsek z Prahy do Vyššího Brodu. Zdatnější cykloturisté trasu projedou svižnějším tempem za týden.

CO NA CESTĚ UVIDÍTE

Na české části EuroVelo 7 poznáte řadu kulturních památek, zajímavostí velmi pestré krajiny, rozmanitostí vesnického i městského rázu.

Nejvýznamnější města na trase jsou Děčín, Ústí nad Labem, Lovosice, Litoměřice, Roudnice nad Labem, Mělník, Kralupy nad Vltavou, Roztoky, Praha, Písek, Hluboká nad Vltavou, České Budějovice, Český Krumlov, Rožmberk nad Vltavou a Vyšší Brod.

Z přírodního bohatství nelze zejména opomenout atraktivní Labské pískovce, České středohoří s Řípem, střední Povltaví nebo Českokrumlovskou vrchovinu. Speciální poznámku si zaslouží celými generacemi kultivovaná krajina mělnických vinic.

PODROBNÝ ITINERÁŘ

O síť dílkových cyklotras u nás pečuje Nadace Partnerství, která vytvořila itinerář EuroVelo 7 včetně českého území tak, abyste na průjezd trasou byli vybavení dostatečným množství informací a navštívili všechny top lokality trasy.

 

informační tabule navádějící cyklisty na EuroVelo 7 v Itálii
Informační tabule navádějící cyklisty na EuroVelo 7 v italské části trasy