Automatické sčítače

Všechny cyklisty v Praze pravděpodobně nikdy nespočítáme, ale díky automatickým sčítačům máme přehled alespoň o průjezdech v určitých lokalitách.

První automatické sčítače byly v Praze instalovány v roce 2009 (firma Camea). Dnes je můžete potkat na 26 místech v Praze a sledovat on-line přibývající počet průjezdů.

Sčítače v terénu téměř nepoznáte, neboť je tvoří pouze zafrézovaná indukční smyčka (řada kosočtverců) a malá šedá krabička na přiléhajícím sloupu.  Tato smyčka dokáže díky nepatrným elektrickým impulzům identifikovat, zdali se jedná o cyklistu nebo jen o chodce, bruslaře či kočárek.  Na webové stránce Bike Counter se pak můžete podívat, kolik cyklistů projelo přes daná místa v určitých směrech a ve vámi zvolených časových intervalech. Každá ze sčítacích stanic zaznamenává také teplotu a některé z nich umožňují pomocí webové kamery dokonce i přímý přenos obrazu.   

Správcem sčítačů je Technická správa komunikací HMP.

Příklad zobrazení výsledků sčítače umístěném na stezce Podolské nábřeží, filtr pro období pondělí 30.5.2016 - pátek 3.6.2016

příklad zobrazení výsledků sčítačů v období 30.5.-3.6.2016
http://unicam.camea.cz/Discoverer/BikeCounter/index

 

SČITACÍ TOTEM

Od 17. září 2018 funguje na stezce A2 v Podolí sčítací zařízení s displejem, které v reálném čase zobrazuje počet chodců a cyklistů za den a za rok.

Data můžete sledovat ZDE

Pro odborníky je zřízený účet s podrobnějšími daty ZDE. Na tomto odkazu je možné sledovat podrobnější statistiky, ale je nutné mít přihlašovací údaje. V případě potřeby, kontaktujte cyklo(a)praha.eu

 

17. 5. 2016 Sylva Švihelová