Evropský týden mobility 2020

Evropský týden mobility 2020 proběhl v tradičním termínu 16.22. září. Praha se do něj i v tomto roce zapojila bohatým programem plným zajímavých informací o šetrných způsobech dopravy a kulturních, sportovních i dalších aktivit.

V podmínkách rozjíždějící se druhé vlny koronavirové pandemie bylo nutné dodržovat stanovená preventivní opatření proti šíření nemoci covid-19. Na návštěvnosti se však obavy z nemoci ve srovnání s minulými léty projevily jen málo a typická skvělá atmosféra neutrpěla už vůbec.

Zajímavostí byl předsunutý termín Dne bez aut. Obvykle jím Evropský týden mobility 22. září vrcholí, ale pořadatel ETM, Evropská komise, dává každému zapojenému městu a obci možnost zvolit si jiný den. Praha toho využila a Den bez aut zorganizovala již 19. září, kdy byla sobota a lidé si jej mohli užít od rána do večera.

TÉMA: BEZEMISNÍ DOPRAVA PRO VŠECHNY

Hlavním tématem Evropského týdne mobility 2020 byla Bezemisní mobilita pro všechny. K převzetí zodpovědnosti do vlastních rukou vybízel slogan Tvůj styl, Tvoje volba („Choose your move!“). Každý se může rozhodnout, jakému způsobu přepravy dá přednost. Čekat pasivně na změny k lepšímu není dobré, společně můžeme rozhýbat město bez aut už teď! Choďme více pěšky, používejme častěji kolo a dávejme přednost veřejné dopravě před automobily, to bylo poselství ETM 2020.

logo letošního ETM

Z PROGRAMU ETM 2020

Čistou stopou Prahou, pražský magistrát a městská část Praha 20 spolu se zapojenými základními školami do programu ETM přispěly už s předstihem pilotním projektem Školní ulice, který začal 7. a skončil 25. září (více). V sobotu 12. 9., se na Masarykově nádraží uskutečnil velkolepý Pražský železniční den. V pondělí 14. 9. odstartovala tradiční zářijová výzva soutěže spolku AutoMat s názvem Do práce na kole, která následně probíhala až do 27. 9. 

POJÍZDNÝ CYKLOSERVIS ZDARMA

Tým Čistou stopou Prahou navíc po celou dobu ETM zajišťoval pro návštěvníky akcí pojízdný cykloservis, o němž si můžete udělat představu z následujícího letáčku. Každý den bezplatně sloužil na dvou stanovištích v Praze. O jeho aktuálním umístění byli zájemci informováni prostřednictvím našeho facebooku.

letáček s informacemi o pojízdném cykloservisu zdarma

STŘEDA 16. 9.

 • ROADPOL Safety days a Výstava andělů v Zítkových sadech (ROADPOL navázal na dřívější akci Den bez úmrtí na silnicích EDWARD. Více o ní i o smyslu "bezpečnostní" výstavy andělů se dočtete zde.)
 • Den dopravní výchovy pro chodce a cyklisty v Muzeu policie ČR na  Praze 2
 • Otevřené Muzeum MHD ve Střešovicích

ČTVRTEK 17. 9.

 • Den bez bariér 
 • Snídaně na peróně (Čakovice, Kbely, Satalice, Kyje)
 • Čtení ve vlaku (v roce 2020 kvůli koronaviru nikoli přímo ve vlaku, ale na hlavním nádraží v Praze)

SOBOTA 19. 9.

 • Den bez aut (Praha 3, Praha-Suchdol, Praha-Dolní Měcholupy, Praha-Újezd)
 • Zažít město jinak v 85 lokalitách v Praze
 • 120. výročí Posázavského Pacifiku a 80 let parníku Vltava
 • Otevřené Muzeum MHD

NEDĚLE 20. 9.

 • Otevřené Muzeum MHD, historické jízdy
 • Galasova cyklojízda

PONDĚLÍ 21. 9.

 • Konference CHYTRÁ A ČISTÁ MOBILITA s venkovní výstavou

ÚTERÝ 22. 9.

 • Autodieta aneb jak na (car)free život?
 • Nově šance pro aktivní mobilitu – pracovní setkání a seminář
AUTODIETA ANEB JAK NA (CAR)FREE ŽIVOT

Další akce týmu Čistou stopou Prahou na ETM 2020… Vyjadřuje auto společenský status, a kdo jej nemá, je „mimozemšťan“? Znamená omezení provozu aut omezení svobody? Obejde se bez auta i rodina s dětmi? Umíte si představit svůj život bez auta? A když je nutné ho občas použít, nestačí sdílené auto?

Reportážní video zde.

STŘEDA 23. 9.

 • Konference CARGOBIKE.LIVE – Městská logistika s využitím nákladních kol (CAMP, IPR Praha)
Konference byla spojena s prezentací pilotního projektu mikrodepa na stávajícím parkovišti Těšnov na Florenci. Do mikrodepa se budou svážet zásilky, které pak již budou rozváženy koncovým zákazníkům bez emisí – na nákladním elektrokole. První pražské mikrodepo vzniká jako společný projekt hlavního města, IPR a TSK a mohlo by být uvedeno do provozu už koncem roku 2020.

banner ETM 2020

 

7. 10. 2020 Roman Sovák