Evropský týden mobility 2018

Nadužívání automobilů zamořuje města smogem a hlukem a doslova nám otravuje život. Už od roku 2002 se proto v termínu 16.–22. září pořádá Evropský týden mobility, který množstvím akcí podporuje „čistou“ dopravu a motivuje k pozitivní změně dopravních návyků. Praha, které tehdy tuto možnost vzala rekordní povodeň, se přidala hned následující rok.

KOMBINUJ A JEĎ

V městských oblastech existuje řada ekologicky šetrných řešení způsobů přepravy, které jsou často mnohem rychlejší, levnější, spolehlivější a také zdravější než jízda autem. Každý ročník Evropského týdne mobility (ETM) se zaměřuje na jednu velkou oblast a ten letošní to vyjadřuje heslem Mix and Move, tedy Kombinuj a jeď.

PLAKÁT dNE BEZ AUT 2018

JAK NA TO

 • Neobejdete se bez auta? Fajn, ale ušetřete si nervydrásající  jízdu do centra a raději hned zkraje Prahy přestupte na metro.
 • Proč  to neudělat i s kolem, jestli to máte moc daleko? Zaparkujte ho na parkovišti B+R, anebo si ho zdarma vezměte s sebou. Až vystoupíte, můžete na něm zase pokračovat dál.
 • Auto a kolo ani nemusíte vlastnit, od toho je tu carsharing a bikesharing.
 • Preferujete MHD? To je vážně super, ale ještě lepší je vystoupit o něco dřív a dojít pěšky!
 • Výhodným parťákem do kombinace i s kolem jsou také městské a příměstské vlaky linek „S“ – jak daleko máte z domova a od cílů svých cest nejbližší nádraží?

 

Mixujte také inline brusle, koloběžky, skaty a longboardy, hole pro nordic walking nebo třeba běh, jednoduše cokoli, jestliže to bude užitečné a vyjádří váš životní styl.

CO Z TOHO

Využívat dvou nebo celého mixu dopravních prostředků se nazývá kombinovaná nebo také multimodální doprava. Zvlášť ve městě jsou různé prostředky vhodnější pro různé části cesty, takže nejvýhodnější pro celou trasu je jejich kombinace.

Kombinovaná doprava vám ušetří nervy, čas i peníze a zocelí zdraví. To je ohromné, ale nejde tu zdaleka jen o vás: má pozitivní dopad také na společnost jako celek, aktivně se budete podílet na snížení znečištění životního prostředí a zvyšení kvality života všech. Nedůvěřujete příliš vzletným slovům? Tato však platí stoprocentně!

Podívejte se na program ETM 2018 a vyberte si akce, které vás nejvíc osloví.

PŘEHLED AKCÍ

SOBOTA 15. 9.    

 • Pražský železniční den

Jízdy historickými i moderními vlaky, prohlídky dep kolejových vozidel a další bohatý program pro malé i velké milovníky železnice… VÍCE.

 • Zažít město jinak

Jak by mohlo město vypadat bez přemíry aut? Přijďte to zjistit a popovídat si přitom se sousedy, s nimiž se jinak jen míjíte, vychutnat si domácí dobroty, užít si nejrůznější soutěže a hry pro malé i velké či produkci uměleckých souborů… VÍCE.

NEDĚLE 16. 9.    

 • Projížďka po Sluneční trase EuroVelo 7

Cyklojízda po pražském úseku dálkové mezinárodní trasy se zkratkou EV7, která od polárního kruhu míří na jih až na slunečními paprsky zalitou Maltu. Třicet jedna pohodových kilometrů hlavním městem pro každého…VÍCE.

PONDĚLÍ 17. 9.    

 • Sčítací totem chodců a cyklistů

Automobilů jsou v Praze tisíce, ale kolik je těch, co se bez něho obejdou? Slavnostní spuštění Totemu, který to bude sčítat na Podolském nábřeží, a navíc – jako každý správný totem! – nad cyklisty a chodci držet ochrannou ruku… VÍCE.

 • Zdarma vstup do Muzea MHD

Přes 50 nádherných vozidel a neuvěřitelné množství fotografií, dokumentů, plánků, jízdenek a jiných reálií s kapkou sentimentu z více než 140 let dlouhé historie městské hromadné dopravy v Praze, to  dostane do kolen každého… VÍCE.

ÚTERÝ 18. 9.    

 • Den bez bariér (nejen) pro odbornou veřejnost

Zkušení konzultanti z řad neziskových organizací i veřejné správy zodpoví všechny otázky z problematiky odstraňování bariér ve veřejném prostoru. Bohatý doprovodný program… VÍCE.

 • Intermodalita v přepravě osob – odborná konference/workshop

Přednášky a debata na různá témata kombinované přepravy osob – což je téma letošního ETM. Představeny budou nové „kolárny“ u stanic metra a železnice, zhlédnete film Záhada lokálek a v provozu uvidíte i opravdovou cykloelektrárnu… VÍCE.

STŘEDA 19. 9.    

 • Projekt EDWARD – Den bez úmrtí na silnici

Praha se poprvé zapojuje do projektu, který si od roku 2016 klade za cíl snížit počet úmrtí na evropských silnicích. Přidat se může každý – tím že složí elektronický Slib bezpečnosti. Uskuteční se diskuse o potřebách a bezpečnosti cyklistů, bude zahájena výstava Andělů, proběhne Den dopravní výchovy pro chodce a cyklisty… VÍCE.

 • Výstava Andělů – slavnostní zahájení

Kolik lidí každoročně zemře v pražských ulicích při dopravních nehodách? A kolik z toho je chodců? Připomenou nám to andělé vytvoření studenty pražských středních škol vystavení v parku na Karlově náměstí i živí andělé v ulicích… VÍCE.

 • Den dopravní výchovy pro chodce a cyklisty

Zábavně-vzdělávací program o bezpečnosti chodců a cyklistů. Dopoledne je vyhrazeno pro malé školní děti, odpoledne pro rodiče s dětmi. Tradiční akce rozšířená letos o dvě novinky – Dopravní abecedu a videa Hlavně bezpečně... VÍCE

ČTVRTEK 20. 9.    

 • Plány rozvoje městských linek S

Chcete se dozvědět, kam v souladu s novým pražským Plánem udržitelné mobility směřuje vývoj pražské železnice? Jaké jsou její cíle, perspektivy a možnosti? Pak na této akci nemůžete chybět… VÍCE.

 • Snídaně na peróně

Voňavý a sladký vstup do nového dne, který s mottem Lepší káva ve vlaku než štrúdl na silnici připravují pro cestující na „svých“ železničních tratích pražské městské části… VÍCE.

PÁTEK 21. 9.    

 • Velká studentská cyklojízda

Tradiční Velká studentská cyklojízda s pestrým programem přednášek a workshopů. Pokud jako pedagogové chcete vymyslet trasu ze své školy nebo potřebujete pomoct s doprovodem svých studentů, organizátoří vám vyjdou vstříc… VÍCE.

SOBOTA 22. 9.    

 • Den otevřených dveří Dopravního podniku hl. m. Prahy

Ukázky techniky a všeho kolem, co běžně vidět nemůžete, v Depu metra Zličín, Vozovně Motol  a autobusové garáži Řepy s pořádnou porcí soutěží a akcí pro malé i velké… VÍCE

 • Pražské cyklozvonění

Hvězdicová cyklojízda z celé Prahy do Karlína pod vedením zkušených průvodců. Pokud podporujete ekologickou, rychlou a hlavně zábavnou dopravu, kterou jízda na kole městem bezesporu je, nemůžete v jednom z pelotonů chybět… VÍCE.

 • Den bez aut

Každoroční pomyslný vrchol Evropského týdne mobility! Zapomeňte v tento den na auto a zavítejte s partnerem nebo celou rodinou po svých, na kole či MHD do Karlína, kde se letos akce uskuteční. Poznejte spolehlivější a mnohem efektivnější možnosti přepravy a jejich kombinace a užijte si celodenní zábavu… VÍCE.

PO CELÝ TÝDEN

Následující akce probíhají po celý týden: Do práce na kole od neděle do soboty a Pěšky do školy od pondělí do pátku.

16.–22. 9.    

 • Zářijová výzva – Do práce na kole

Přepravujte se do práce během Evropského týdne mobility na kole, koloběžce, inline bruslích nebo pěšky! Zářijová výzva je zkrácená verze tradiční květnové akce, ale nemusíte skládat týmy  jezdíte, chodíte nebo běháte sami za sebe… VÍCE.

17.–21. 9.    

 • Pěšky do školy

Chodit pěšky je cool, tak se přidejte! Podpořte tradici pěších dnů a vyrazte s dětmi do školy po svých, na koloběžce, skatu nebo na kole. Můžete přitom soutěžit, zapojit se do dění ve škole, sdílet společné zážitky… VÍCE.

infografika Dne bez aut 2018

 

EVROPSKÝ TÝDEN MOBILITY

Tato iniciativa upozorňuje na problém neudržitelného nárůstu individuální automobilové dopravy ve městech a na různé způsoby jeho řešení. Úřady a organizace mají jedinečnou příležitost vyzkoušet nová dopravní opatření a inovativní řešení pro snížení emisí z dopravy, testovat nové technologie, informovat veřejnost a také od ní získávat potřebnou zpětnou vazbu. Oficiální stránky ETM najdete na www.mobilityweek.eu.

V loňském roce se ETM konal s heslem Sdílením vpřed a zapojilo se do něj 2 526 evropských měst. O bohatém programu v Praze se můžete dočíst na našich stránkách.

Pro další informace o Evropském týdnu mobility si klikněte na webové stránky etm.praha.eu. A určitě taky koukněte na oficiální video.

30. 8. 2018 Roman Sovák