Evropský týden mobility 2016

CHYTRÁ MOBILITA. SILNÁ EKONOMIKA, to bylo heslo Evropského týdne mobility 2016, který začal 16. září a skončil mezinárodním Dnem bez aut ve čtvrtek 22. září. Jaký druh dopravy posouvá městkou ekonomiku vpřed a jaký způsob mobility zlepšuje kvalitu a zdraví života občanů ve městě? To jsou otázky, na které zářijový týden mobility hledal odpověď.

Evropský týden mobility je iniciativou Evropské komise a je organizován v desítkách evropských měst už od roku 2002. Jeho cílem je nabídnout obyvatelům měst alternativy městské mobility a ukázat jim, že je možné se po městě pohybovat rychle a chytře.

Oficiální stránky European Mobility Week

grafika ETM 2016

EVROPSKÝ TÝDEN MOBILITY V PRAZE

Pátek 16. září: DEN INFRASTRUKTURY

Je spousta způsobů, jak se pohybovat po městě příjemněji. Vede k tomu  stálé zkvalitňování a modernizace infrastruktury. Většina Pražanů i návštěvníků Prahy zná záchytná parkoviště P+R, ale parkoviště určené pouze cyklistům je novinkou. Dopoledne bylo slavnostně otevřeno první pražské Bike and Ride u nádraží v Praze-Klánovicích.

V odpoledních hodinách byl uveden do provozu první městský cyklistický nonstop service point na Náplavce před Bajkazylem.

Sobota 17. září: DEN, KDY JSME ZAŽILI MĚSTO JINAK

Dopravní podnik hl. m. Prahy připravil Den otevřených dveří. Navštívit jsme mohli depo Zličín, garáž Řepy, vozovnu Motol nebo se podívat do muzea MHD ve Střešovicích. Dozvěděli jsme se, jak funguje každodenní provoz, údržba i organizace dopravy. Zhlédli jsme i bohatou expozici na téma doprava a její historie.

V odpoledních a večerních hodinách jsme se naplno nechali unášet programem, který v místě našich bydlišť připravili sousedé. Akci na mnoha místech Prahy, kterou připravil spolek Aut*Mat, nesla název Zažít město jinak.  

Neděle 18. září: DEN GREENWAYS

Věděli jste, že i Praha má zelené koridory zvané Greenways určené jak pěším, tak cyklistům? V neděli jsme se připojili ke společné projížďce pražské části Greenway vedoucí až do Vídně. 

V parku Židovské pece bude probíhat akce Na koloběžce Žižkovem aneb Místo auta koloběžka.

Pondělí 19. září: DEN BEZPEČNÉ A CHYTRÉ MOBILITY

Co znamená opravdu UMĚT jezdit na kole? Jak jezdit na kole po městě bezpečněji nás učil Pepa Dressler a jeho tým. Bezpečný pohyb po městě je naprostý základ... Jak na to, jsme se dozvěděli na workshopu, který ve spolupráci s Pepou Dresslerem připravila Technická správa komunikací.

Odborný seminář Chytrá a čistá mobilita velkoměst byl letos poprvé otevřený také pro veřejnost. 

Úterý 20. září: DEN MOBILITY V ČAKOVICÍCH

Proběhla odborná debata na téma „Budoucnost železniční trati Praha-Neratovice-Mladá Boleslav“ v čakovickém zámečku. Pro veřejnost ROPID ve spolupráci s MČ Čakovice připravil bohatý kulturní program, jízdu historickým vlakem i historickým autobusem a další atrakce.

Středa 21. září: DEN DOPRAVNÍ VÝCHOVY PRO DĚTI

V dopoledních hodinách bylo v Muzeu Policie ČR pro děti připraveno divadelní představení „Pohádkový semafor“. Po obědě proběhl bohatý bohatý navazující program pro děti a jejich rodiče na téma chůze a jízda na kole.

Čtvrtek 22. záři: MEZINÁRODNÍ DEN BEZ AUT

Vyvrcholením celého týdne! V tento den přibývá ve většině evropských metropolí jedna pěší zóna navíc. Výjimkou nebyla ani Praha. Národní třída byla uzavřena pro motorová vozidla a její prostor byl pro tento den věnován pěším a cyklistům. Doprovodný program byl zaměřen na téma aktivní a udržitelné dopravy, inovace v dopravě, moderní trendy a řešení a zahrnul i řadu kulturních a dalších atraktivních akcí. 

Neděle 25. září: RODINNÝ FESTIVAL CYKLOZVONĚNÍ

Bonus letošního Evropského týdne mobility proběhl poslední zářijovou neděli na rodinném festivalu pod hlavičkou Pražského cyklozvonění. Po absolvování cyklojízdy z různých míst po celé Praze čekala na všechny, kdo mají rádi pohyb a dobrou zábavu, v branických ledárnách v areálu A-parku pořádná porce sportovních i odpočinkových aktivit. Účastníci si mimo jiné užili i jízdu historických bicyklů.

 

9. 9. 2020 Čistou stopou Prahou