Evropský týden mobility 2019

Evropský týden mobility, který se koná už od roku 2002 pravidelně v termínu 16. do 22. září, v roce 2019 zahrnul pětadvacet atraktivních akcí pro širokou veřejnost i odborníky. Jeho vyvrcholením byl Den bez aut v sobotu 21. září.  Ten se v Praze poprvé uskutečnil souběžně hned ve čtyřech lokalitách – na Mariánském náměstí v Praze 1, ve Kbelích, v Dolních Měcholupech a v Újezdě u Průhonic.

Každý ročník ETM se pod taktovkou Evropské komise zaměřuje na jednu velkou oblast udržitelné dopravy, kterou vyjadřuje srozumitelným sloganem. Na téma roku 2018 „Kombinuj a jeď!“ vyzývajícímu k většímu využívání multimodální dopravy (výhodnému mixu dvou či více dopravních prostředků během jedné cesty) letos navázala podpora bezpečné chůze a jízdy na kole pod heslem Projdi se s námi!

plakát k letošnímu ETM

Aktivní přeprava, jako je právě chůze nebo jízda na kole, je příležitost vystoupit z komfortní zóny vlastního auta, snížit emise škodlivých látek do ovzduší i hladinu hluku, přispět tím k příjemnějšímu městu a také posílit své zdraví. Navíc je to levnější a často i rychlejší a spolehlivější.

A co letos zaujalo nejvíce? Hned v pondělí 16. září v Zítkových sadech v Praze 2 v jedenáct hodin dopoledne odstartovala Evropská jízda bezpečnosti projektu EDWARD. V úterý proběhl vzdělávací Den bez bariér v Evropském domě se spoustou aktuálních informací od předních expertů na bezbariérové užívání veřejného prostoru v Praze. Pro ty, kdo dojíždí do Prahy vlakem, si mohli ve čtvrtek 19. září v ranních hodinách na zastávkách Čakovice, Kbely, Satalice a Kyje vychutnat již tradiční Snídani na peróně. V Přístavu 18600 na Rohanském ostrově si mohli zájemci od pondělí do pátku zdarma nechat umýt kolo v mobilní cyklomyčce – v pondělí navečer ve společnosti náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra. Kino Ponrepo na Praze 1 hostilo v pátek 20. září jednodenní filmový festival pražského Auto*Matu s výmluvným názvem Městem. V neděli 22. září se mohli cyklisté volně projet po Podolském nábřeží mezi ulicemi Jeremenkova a Podolská – v místech, kde se jinak prohánějí pouze auta.

plakát k letošnímu Dni bez aut

V sobotu 21. září se kromě Dne bez aut uskutečnila velká hvězdicovitá jízda Pražského cyklozvonění, která letos svedla účastníky k areálu ZOO, kde pro ně byl připraven bohatý program. V tento den také v 85 pražských lokalitách proběhly sousedské slavnosti Zažít město jinak.

 

plakát k ETM v angličtině

Webové stránky EUROPEANMOBILITYWEEK jsou ZDE.

Také letošní Týden evropské mobility se stal svátkem všech, kteří fandí šetrné dopravě a krásnější a zdravější Praze. Na shledanou příští rok!

9. 9. 2020 Roman Sovák