Mapa přístupnosti budov a veřejných prostor

Od června 2016 pomáhá osobám se sníženou schopností pohybu, seniorům i maminkám s kočárky digitální Mapa přístupnosti budov a veřejných prostor. Umožňuje naplánovat si cestu tak, aby se vyhnuli nepříjemným překvapením.

„Mapa přístupnosti“ (jak se projekt ve zkratce nazývá) se neustále rozšiřuje – zatímco při svém spuštění zahrnovala 297 objektů, v únoru 2019 obsahovala již 1100 položek z oblasti kultury, úřadů, služeb, sociálních služeb, zdravotnictví, bankomatů, sportu, restauračních zařízení apod. Už zmapované údaje jsou navíc prověřovány a aktualizovány podle skutečného stavu a nově mapa poskytuje také informace o vyhrazených stáních ZTP.

SNADNÁ PRÁCE S MAPOU

Orientovat se v mapě zvládne každý. Základní, semaforově přehledné členění budov a lokalit na přístupné (zelená barva), částečně přístupné (oranžová) a nepřístupné (červená) doplňují piktogramy upozorňující uživatele na to, jaké problémy je v nich mohou potkat – obtížný sklon, povrch, schody, úzké dveře atd. Každý zmapovaný objekt je navíc doplněn podrobnými informacemi o vstupu, interiéru, WC, výtahu, parkování a kontaktech. Nechybí ani fotogalerie. Každý tak díky mapě rychle zjistí, s čím má při návštěvě budovy či lokality počítat.

printscreen Mapy přístupnosti

NA TVORBĚ SE PODÍLEJÍ I VOZÍČKÁŘI

Mapa vzniká ve spolupráci Komise Rady hl. m. Prahy pro Prahu bezbariérovou a otevřenou, Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy a také těch, kteří jsou zárukou, že zmapované údaje s popisem jednotlivých míst odpovídají skutečnosti – Pražské organizace vozíčkářů.

KDE MAPU NAJDETE?

Na adrese www.mapapristupnosti.cz. Pro pohotovou orientaci přímo během cest je optimalizovaná i pro tablety a mobilní telefony. Máte zahraniční přátele, kterým by mapa mohla pomoci? Anglickou mutaci mapy si rozkliknou na  www.pragueaccessibilitymap.eu.

 

 

13. 3. 2019 Roman Sovák