Prevence krádeže

Obava z odcizení kola je snad nejčastější překážkou pro jeho využívání k cestám po městě. Mnozí to řeší tím, že si své kolo berou všude s sebou, jiní na něm radši ani nevyjíždí, protože CO KDYBY NÁHODOU. 

Krádeži kola nikdy zcela nezabráníme, ale můžeme její pravděpodobnost snížit na minimum.

Šest tipů jak předejít krádeži

  1. Udělejte své kolo něčím odlišné (pomalovaný rám, samolepky, neobvyklé prvky). Zlodějům se tak bude hůř prodávat a vám naopak lépe hledat.
  2. Pořiďte si pořádný zámek. Nejlepší jsou pevné zámky ve tvaru podkovy nebo řetěz. Běžné lankové zámky jsou sice lehké a skladné, ale jejich přestřihnutí trvá pár vteřin.
  3. Zvolte správný způsob zamknutí. Primárně kolo zamykejte za rám a ideálně včetně předního, případně i zadního kola viz obrázek. Vyvarujte se zamykání pouze předního kola, obzvlášť když ho se zbytkem drží jen rychloupínák.
  4. Zamykejte kolo ke stojanu (případně jinému předmětu), ze kterého není možné zámek vyvléct.
  5. Parkujte své kolo na přehledných a frekventovaných místech, tak abyste ho měli vy i ostatní stále na očích.    
  6. Zaregistrujte si své kolo u PČR nebo jiných registrů. Registrace vám minimálně zaručí, že budete vědět výrobní číslo vašeho kola a mít fotografii, což je nezbytné pro jeho případné dohledání.      

Jak správně zamknout kolo

Registrace kol

V současné době bohužel neexistuje žádný jednotný celorepublikový ani celoevropský registr kol.

Městská policie hl. m. Prahy (MPP) nabízí evidenci jízdních kol jako bezplatnou službu občanům. Registr je celopražský a policie s ním při nahlášení odcizení pracuje. Pokud chcete své kolo do evidence zaregistrovat, je nutné se osobně dostavit s jízdním kolem, občanským průkazem a dokladem o koupi jízdního kola (nebo dokladem o jeho nabytí) na místně příslušné obvodní ředitelství MPP. Po zaregistrování obdržíte zdarma „Evidenční průkaz jízdního kola“ a samolepku informující o skutečnosti, že je kolo registrováno v evidenci MPP.

Mimo oficiální registr MPP fungují v ČR i další možnosti, kde si své kolo zaregistrovat a pomoct tak k jeho rychlejšímu nálezu.

Jednou z možností je Centrální registr jízdních kol pro ČR (CEREK). Do této evidence se zaregistrujete on-line po vyplnění všech potřebných údajů včetně fotografie vašeho kola. K registraci je možné si dokoupit speciální nálepku s identifikačním QR kódem, kterou si nalepíte na rám kola a která pak následně pomáhá v identifikaci kola pomocí aplikace na telefonu. Více …  

Když už se to stane

Když už přece jen dojde k tomu, že je vám kolo ukradeno, nezapomeňte tuto událost bezpodmínečně nahlásit policii. I přesto, že kolo nemáte registrováno a nevěříte tomu, že by se mohlo najít, udělejte to. Pár kol se už podařilo najít, tak proč ne zrovna teď to vaše a navíc je důležité mít evidenci a vědět s jak závažným problémem se potýkáme.

Evidence krádeží kol je vedena kromě databáze policie také na www.ukradenekolo.cz  Na interaktivní mapě se tak dozvíte, kde jsou kola nejčastěji kradena a která kola jsou nejvíce v ohrožení.    

 

24. 1. 2017 Sylva Švihelová