S kolem v MHD

Přeprava jízdních kol v prostředcích veřejné hromadné dopravy je významným doplňkem cyklistické dopravy,

protože umožní překonat větší vzdálenosti nebo nepříjemná stoupání. Možnost vzít si kolo s sebou do dopravního prostředku přijde vhod také při náhlé změně počasí nebo defektu.

Pražská integrovaná doprava (PID) cestování s kolem umožňuje. Pokud jste držitelem platného jízdního dokladu, můžete kolo na území hlavního města Prahy (tarifní pásma P, 0 a B) přepravovat zdarma, jako spoluzavazadlo. 

Jelikož prostředky městské hromadné dopravy (MHD) slouží primárně k přepravě osob, je důležité zachovat komfort jejich cestování. Z tohoto důvodu vznikla dílčí omezení pro převoz kol v jednotlivých dopravních prostředcích a časech.

Ohleduplnost, slušné a milé jednání cyklistů mohou výrazně zlepšit vnímání ostatními cestujícími i zaměstnanci dopravců, což může podpořit další rozvoj přepravy jízdních kol v budoucnu.

Opačný přístup může mít samozřejmě i opačný efekt ...

METRO

V metru mohou být přepravována s výjimkou první plošiny soupravy na každé první a poslední plošině jednotlivých vozů soupravy (max. dvě jízdní kola na každé plošině).

Dveře s povolenou přepravou jsou označeny samolepkou s kolem v zeleném kruhu.

samolepka na dveřích metra

 

TRAMVAJ

V tramvaji mohou být jízdní kola přepravována pouze ve vybraných úsecích ve směru z centra, s výjimkou pracovního dne v období 14:00 - 19:00.Symbol přeprava kol povolena v tramvaji

 

Tímto symbolem jsou označeny zastávky, kde je povolen nástup s jízdním kolem do tramvaje.

 

Jízdní kola mohou být přepravována pouze v místech určených pro přepravu kočárků a to maximálně po dvou. Při zvýšené poptávce může řidič nástup s kolem do tramvaje odmítnout.Plánek tras s povolenou přepravou kol je ke stažení na konci tohoto článku. V cyklistických mapách Prahy (2016) jsou úseky s povolenou přepravou kol podbarveny světle modře.

AUTOBUS

Přeprava kol je povolena na lince

  • Airport Express (AE) na trase Hlavní nádraží - Letiště Václava Havla Praha. Podmínkou je mít kolo zabalené jako do letadla.
  • č. 147 z Dejvické do Suchdola. Kolo je možné zavěsit na speciální háky (6 ks), které jsou umístěny z venku na zadní straně autobusu. Naložení kol je zatím povoleno pouze ve směru z centra a to na zastávkách Dejvická (přestup z metra), V Podbabě (napojení na přívoz) a vyložení na zastávkách Internacionální a Výhledy.

LANOVÁ DRÁHA na Petřín                          

Jízdní kola se přepravují vždy v druhém oddílu vozu (označen piktogramem). Ve voze mohou být přepravována nejvýše 2 jízdní kola. Průvodce lanové dráhy může přepravu jízdního kola zakázat.

PŘÍVOZY

Převoz kola přívozem přes řeku je také zdarma. Přeprava může být omezena pouze na základě zvýšených nároků na kapacitu. V každém případě dbejte pokynů převozníka. Více o pražských přívozech ZDE.

ŽELEZNICE

Všechny vlaky zahrnuté do PID (linky S) umožňují přepravu jízdních kol zdarma stejně jako ostatní dopravní prostředky.  Seznam linek včetně typu souprav a kapacity je možné najít ZDE.

POZOR! Přeprava jízdních kol zdarma platí pouze s platným jízdním dokladem PID nikoliv Českých drah.

Speciální linka Cyklohráček je v provozu od 25.3.2016 do 30.10.2016 o víkendech a svátcích na trase Praha Masarykovo nádraží – Praha-Dejvice – Hostivice – Středokluky – Podlešín – Slaný. Dva páry osobních vlaků s rozšířenou přepravou jízdních kol, hracím koutkem i stolky jsou jedinými osobními vlaky, které projíždějí po „okořské“ trati „Hostivice – Středokluky“. Pro přepravu cyklistů je přednostně určen vždy druhý vůz vlaku, který je vybaven speciálními prostory pro přepravu jízdních kol a je v něm snížen počet míst k sezení. Aktuální jízdní řád je možné najít ZDE.

Mimo Prahu platí pro přepravu kol standardní tarify Českých drah, u kterých se cena odvíjí od vzdálenosti. Aktuální informace naleznete ZDE.

CYKLOBUS

Linka cyklobusu PID je v provozu o víkendech a svátcích od 2.4.2016 do 2.10.2016 na trase Dobřichovice, nádraží - Černolice (T) - Řitka - Mníšek pod Brdy, náměstí - Mníšek pod Brdy, Kaple - Kytín, náves. Spoje linky navazují v Dobřichovicích na vlaky linky S7 (trať 171 Praha – Řevnice – Beroun) z obou směrů.

V cyklobusu je místo pro 25 kol, jejichž přeprava je v tomto případě zpoplatněna 16 Kč.

Přeprava jízdních kol jako spoluzavazadlo

Jako spoluzavadlo můžete v prostředcích MHD přepravovat sbalené kolo, dětské odrážedlo, dětské jízdní kolo (pro děti do 6 let věku) nebo složené skládací kolo.

Přesné znění podmínek pro přepravu zavazadel naleznete ve Smluvních přepravních podmínkách - článek 7.4. (viz přiložený soubor).

Podrobnější informace naleznete na stránkách www.ropid.cz v rubrice Cyklisté v PID.

 

No video provider was found to handle the given URL. See the documentation for more information.