Kdo patří na chodník a kdo na vozovku

Někdy nepanuje nervozita jen mezi cyklisty a řidiči automobilů na vozovce, ale i mezi uživatelli chodníku. Kdo kromě chodců jej má vlastně právo užívat?

Chodci

Musí chtě nechtě připustit, že nejsou na chodníku stoprocentními pány. Právo jezdit na něm patří také in-line bruslařům, skejťákům a malým cyklistům či koloběžkařům do 10 let. Někdy je tedy nutné,aby se uskromnili.

Cyklisté

S výjimkou dětí do 10 let patří pouze na vozovku nebo na stezku pro cyklisty nebo do pruhu pro cyklisty. Za jízdu na chodníku reálně hrozí nemalá pokuta.

In-line a skateboard

Jejich uživatelé patří na chodník, ale s tím, že jsou na něm v pozici chodců, které nesmí rychlou či jinak nebezpečnou jízdou nikterak ohrozit. Na rozdíl od chodců mohou také jezdit na stezce nebo v jízdním pruhu pro cyklisty. Tam pro ně platí stejná pravidla jako pro ty, kteří jezdí na kole – například se musí pohybovat za sebou, a ne vedle sebe.

Koloběžka

Pro koloběžce platí stejná pravidla jako pro cyklisty. Proto musí od desíti let věku jezdit na vozovce, zásadně vpravo, a pokud je k dispozici pruh nebo stezka pro cyklisty, tak pouze po něm. A to za sebou, a nikoli vedle sebe.

1. 8. 2017 Roman Sovák