Stezky naboso v Praze, Říčanech i jinde v ČR

Spolek Bosá turistika propaguje chůzi bez bot, která rozděluje dokonce i odbornou veřejnost na dva víceméně nesmiřitelné tábory. To se však týká dlouhodobého a pravidelného chození naboso, zatímco občasnou chůzi bosky doma nebo třeba v trávě lékaři nohám doporučují. Tak proč ji nevyzkoušet přímo na místě k tomu stvořeném – bosé stezce?

PRAHA 6

Obavy z ostrých kamínků, rozbitého skla, rezavých hřebíků, špíny, infekcí, parazitů, mikrobů a plísní můžete hodit za hlavu, protože něco takového se prostě na Bosé stezce na Hládkově v Praze 6 nekoná. Nemusíte mít ani strach z velké námahy, měří jenom pár metrů. Smysl tohoto nevšedního chodníčku je jiný a skvěle ho vyjadřuje synonymum, které se pro něj také používá – hmatová stezka.

Střídají se na ní různé povrchy, zpravidla přírodní a většinou od sebe oddělené kulatinou, aby se vzájemně nepromíchaly. Je určena pro hmatový zážitek chodidel, který byl lidem ještě před pár generacemi přirozený, ale většině z nás je dnes už cizí. A také k příjemné stimulační masáži nejspodnější části dolních končetin, která je daleko citlivější, než si často myslíme – jak o tom svědčí její lehtivost.

Jako benefit této bosé či hmatové stezky Bosá turistika.cz uvádí také to, že lahodí očím. Což je patrné i z fotografií na webu, který i s dalším informacemi naleznete ZDE.

printscreen stránky z webu Bosá turistika s fotografiemi bosé stezky

 

ŘÍČANY – ZPESTŘENÍ VÝLETU NEDALEKO PRAHY

S bosými stezkami se v posledních letech "roztrhl pytel" a nemůžeme je vysledovat všechny. Přidáváme alespoň ještě jeden tip na bosonohou stezku s interaktivními prvky na trase Kančí stezky v Říčanském lese u Říčan. Trasa samotná zábavnou formou mapuje život divokých prasat.

A JINDE V ČR?

Až se budete za pěkného počasí toulat po vlastech českých a moravských daleko za Prahou, proč si nevyzkoušet bosé stezky také tam? Nabízíme vám několik tipů jako aktualizaci (z června 2021) původního příspěvku.

BOSÁ STEZKA V KOLÍNĚ

Stezka dlouhá cca 40 metrů v Brankovické ulici za lávkou na Zálabí v Kolíně. Vám umožní nejen si v praxi vyzkoušet bosou chůzi po různých druzích povrchu, ale díky informačním tabulím se o bosé chůzi také něco více dozvědět. 

ZDALEKA NEJEN CHŮZE NA BOSO V LIBERECKÉM EKOPARKU 

Volnočasový park najdete prakticky v centru města. Kromě chůze po smyslového hmatovém ho chodníku tu najdete přírodní ohniště, místa pro pozorování a naslouchání zvukům přírody, naučné přírodovědné stezky pro děti, kontaktní mini zoo, bukové bludiště, obří pískoviště a spoustu a spoustu dalších atrakcí.

ZÁŽITKOVÝ CHODNÍK V LÁZNÍCH JESENÍK

Zážitkový chodník v lázních Jeseník začíná u Bezručova pramene. Naboso se projdete přes oblázky, dřevěnou štěpku, špalky a štěrk i brouzdaliště s pramenitou vodou.

NABOSO PO BESKYDECH

Ve Starých Hamrech začíná naučná stezka Gruň – Bílý Kříž. Její osmé zastavení s názvem obyčejně Chodník nabízí chodníček s úseky s přírodními materiály pro chodívaly v létě bosky děti z okolních chalup do školy

STEZKA BOSOU NOHOU KOLEM VALTIC

Kolonáda na Reistně nad Valticemi vám může posloužit jako výchozí místo procházky po stezce pro chůzi naboso, která pokračuje na rakouské straně jako Barfußweg. Naboso můžete jít celou cestu anebo jen na některých zastaveních, kde se vaše chodidla seznámí s různými povrchy.

BOSÁ STEZKA V KOSTELCI U KYJOVA

Bosou stezkou se projdou zájemci o bosonohou turistiku také v Kostelci u Kyjova, kde se nachází stezka na pozemcích Vinného sklepa Krýsa. Návštěvníci bosých stezek mají možnost si vyzkoušet bosou chůzi po různých druzích převážně přírodních povrchů (šišky, jehličí, písek, sláma, štěrk, oblázky aj.) a přesvědčit se, že to může být nejen zdravé, ale i příjemné.

27. 3. 2018 Roman Sovák